ΑΠΟΕΛ: Από ντέρμπι σε ντέρμπι... με τετράδα

Με 4-4-2 αναμένεται να πάει στην «Αρένα» για το ντέρμπι με την ΑΕΚ

Στο Β’ ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΛ, ο ΑΠΟΕΛ είχε την καλύτερη απόδοση του στο Πρωτάθλημα της σεζόν που διανύουμε. Ο Σωφρόνης Αυγουστή επέλεξε να παίξει με τετράδα αντί τριάδα στην άμυνα κάτι που λειτούργησε πολύ θετικά και συνέβαλε στην εμφαντική νίκη με 3-0.

Ας μην ξεχνάμε ότι εκτός από τα τρία τέρματα οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας ήταν πολύ δημιουργικοί και πέτυχαν άλλα δύο τέρματα τα οποία ακυρώθηκαν, με τους σκόρερ Νατέλ και Εφραίμ, να είναι οριακά σε θέση οφ σάιτ.

Στην τετράδα έπαιξαν ο Καρώ δεξιά, ο Σαμπάλα αριστερά και οι Σάβιτς Βινίσιους ως κεντρικοί αμυντικοί. Ο Σκουφέτ ήταν στην εστία, στο κέντρο ο Λουντέμο με τον Σόουζα και τον Οκριασβίλι πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή. Ο Ντογκαλά (τραυματίστηκε στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους και την θέση του πήρε ο Θεοδώρου), ήταν στο δεξί άκρο, μπροστά από τον Καρώ που βοηθούσε επιθετικά μόνο στις στημένες φάσεις. Επιθετικό δίδυμο ήταν οι Νατέλ, Κβιλιτάια.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή είχε δηλώσει μετά το τέλος του αγώνα στο ΓΣΠ ότι έμεινε πολύ ευχαριστημένος από την ανταπόκριση των παικτών του στις οδηγίες του και την σωστή εφαρμογή του συγκεκριμένου πλάνου με το 4–4–2.

Η εκτίμηση μας είναι λοιπόν ότι το (επιτυχημένο) πλάνο με τετράδα στην άμυνα και στο κέντρο θα διατηρηθεί και στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στην «Αρένα» για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένας επιπλέον λόγος για να μην επιστρέψει στην τριάδα αμυντικά είναι και ο τρόπος παιχνιδιού των «κιτρινοπράσινων» της Λάρνακας οι οποίοι είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στα άκρα και στην «κορυφή» της επίθεσης τους.