ΑΠΟΕΛ: Η αξιολόγηση των διεθνών

Τι έκαναν οι διεθνείς των «γαλαζοκιτρίνων»;

Χθες βράδυ έπεσε η αυλαία στην διακοπή για τις υποχρεώσεις των Εθνικών ομάδων. Ο ΑΠΟΕΛ προπονήθηκε τις προηγούμενες μέρες χωρίς του έξι διεθνείς του, οι οποίοι αναμένεται να ενσωματωθούν το γρηγορότερο δυνατό, ενόψει της αναμέτρησης με την Δόξα το ερχόμενο Σάββατο στο ΓΣΠ.

Μερκής-Ιωάννου

Βασικοί ξεκίνησαν και οι δύο τους, τόσο στο διπλό της χώρας μας στο Καζακστάν όσο και στην συντριβή από την Ρωσία στο ΓΣΠ. Συγκεκριμένα, ο αρχηγός της Εθνικής μας, Γιώργος Μερκής, αντικαταστάθηκε στο Αστάνα Αρένα από τον Σπόλιαριτς στο 62’, ενώ ο «Σκούλλος» μας έδωσε την νίκη με γκολ στο 84ο λεπτό. Δεν είχαμε την ίδια τύχη με τους Ρώσους, εκεί όπου και οι δύο αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο.

Αλ Τάμαρι

Πήρε φανέλα βασικού στο ένα από τα δύο ματς που έδωσε η Ιορδανία. Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της «λευκής» ισοπαλίας ενάντια στο Κουβέιτ, ενώ χθες, στο νικηφόρο 3-0 επί του Νεπάλ έμεινε στον πάγκο, μέχρι να περάσει στο παιχνίδι στο 57ο λεπτό. Οι δύο αγώνες της Ιορδανίας αφορούσαν τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Μπέλετς-Μπέζιακ

Δύο ήττες υπέστησαν οι Σλοβένοι από Σκόπια και Αυστρία. Ο βασικός τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ, Βιντ Μπέλετς δεν πήρε χρόνο συμμετοχής κι αυτό γιατί το νούμερο 1 της χώρας του είναι ο κίπερ της Ατλέτικο Μαδρίτης, Γιαν Όμπλακ. Από την άλλη, ο επιθετικός των «γαλαζοκιτρίνων» ξεκίνησε και στα δύο ματς βασικός, προτού αντικατασταθεί στο δεύτερο 45λεπτο. Για τον Μπέζιακ κρατάμε το ντροπιαστικό μαρκάρισμα που δέχθηκε και για το οποίο ο αντίπαλο τιμωρήθηκε με... κίτρινη κάρτα.

Πάβλοβιτς

Συνοψίζουμε με τον Σέρβο επιθετικό, Αντρίγια Πάβλοβιτς, ο οποίος στην επιστροφή του στην Εθνική, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, ούτε στο φιλικό με την Παραγουάη, αλλά ούτε και στην αναμέτρηση με την Λιθουανία για τα προκριματική του EURO 2020. Ο φορ των Σέρβων ήταν ο Μίτροβιτς, ο οποίος με συνολικά 3 γκολ έδωσε δύο νίκες στην χώρα του.