ΑΠΟΕΛ: Πρόβα με «Χ» μέσω ωραίων αναμνήσεων!

Ισόπαλοι 1-1 με τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα αναδείχθηκαν οι γαλαζοκίτρινοι

Μέσω ωραίων αναμνήσεων λόγω αντάμωσης με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ο ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα (στο «Απόστολος Νικολαΐδης»).

Το γκολ του ΑΠΟΕΛ σημείωσε ο Δημήτρης Θεοδώρου, ενώ για τους πράσινους ισοφάρισε ο Καμπετσής στο 50'.

Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης είδε τους ποδοσφαιριστές του να πιέζονται σε μεγάλο βαθμό από το παιχνίδι κατοχής των πρασίνων και είχε την ευκαιρία να εξαγάγει χρήσιμα συμπεράσματα. Ήταν ένα παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, δυνατά μαρκαρίσματα και ένταση. Παιχνίδι που δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό «πρόβα τζενεράλε», ασχέτως αν οι γαλαζοκίτρινοι θα παίξουν και απέναντι στον Απόλλωνα.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο έτοιμος, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έδειξε κάποιες αδυναμίες, ωστόσο είναι τέτοιες που με το πέρασμα του χρόνου μπορούν να διορθωθούν και ο ΑΠΟΕΛ να παρουσιαστεί ισχυρός.

Στην αποστολή που ταξίδεψε για Αθήνα, δεν βρισκόταν ο Οκριασβίλι λόγω ενός τραβήγματος στο προηγούμενο φιλικό μς την ΑΕΚ στο ΓΣΠ (1-1). Ατομικό πρόγραμμα ακολουθούν οι Γκάρνερ, Σάβιτς, Μάγκλιτσα. Δώδεκα ημέρες πριν από την πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος με την Πάφος FC (21/8), ο Πουρσαϊτίδης αναμένεται να φανερώσει αρκετά σχετικά με το αρχικό σχήμα.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (77′ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (76′ Σάντσεθ), Βέλεθ (85′ Σαβιέρ), Σιδεράς, Χουάνκαρ, Ενγκμπακοτό (46′ Αϊτόρ), Μαουρίσιο (71′ Αλεξανδρόπουλος), Πέρεθ (85′ Σάρλια), Χατζηγιοβάνη (76′ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες (72′ Μουζούκης), Καρλίτος (46′ Καμπετσής).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Τσεπάκ (64′ Σάντος), Καρώ, Βινίσιους (85′ Κούτσακος), Σαμπάλα, Εφραίμ (77′ Εντονγκαλα), Νταουσβίλι (64” Λουντέμο), Ντε Βινσέντι, Θεοδώρου (85′ Κατσαντώνης), Νταντίλο (85′ Σατσιάς), Κβιλιτάια (88′ Γουίλερ).

Σκόρερ: 50′ Καμπετσής / Θεοδώρου 22′.

Οι σημαντικότερες φάσεις όπως τις κατέγραψε το 24Sports:

94': Τέλος του αγώνα

90': Τέσσερα θα είνα τα επιπλέον λεπτά

86': Ωραία εκτέλεση φάουλ απ' τον Αγιούμπ, πάνω απ' τα δοκάρια όμως η μπάλα

74': Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον το διαγώνιο σουτ του Αϊτόρ να διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο

67': Σκοράρει ο ΑΠΟΕΛ με τον Καρώ, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στη φάση

66': Κίτρινη κάρτα στον Χατζηγιοβάνη για δυνατό μαρκάρισμα στον Εφραίμ

65': Έξω οι Νταουσβίλι και Ραφαελ Σάντος, μέσα οι Λουντέμο και Tσεμπάκ για τον ΑΠΟΕΛ

59': Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Αϊτόρ βρέθηκε ολομόναχος με τον αντίπαλο πορτιέρε, ο οποίος βγήκε γρήγορα και πρόλαβε να διώξει το σουτ του σε κόρνερ. Ο άσος των γηπεδούχων τραυματίστηκε στη φάση, αλλά θα συνεχίσει

51': Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Βινίσιους. Η μπάλα αναπήδησε στο έδαφος και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι

50′: ΓΚΟΛ 1-1! Οι Καμπετσής και Χατζηβογιάννης συνεργάστηκαν από δεξιά, άδειασαν την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ο πρώτος με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Ουζόχο

51′: Δοκάρι με σκατή κεφαλιά του Βινίσιους μετά από εκτέλεση κόρερν του Ντε Βινσέντι

46′: Ο Ντε Βινσέντι στον Θεοδώρου, αυτός σούταρε λίγο έξω από την περιοχή υπό πίεση και έχασε την πρώτη ευκαιρία του ημιχρόνου

46': Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

45': Τέλος ημιχρόνου με το ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με 0-1

45': Σε χρόνο καθυστερήσεων ο Κβιλιτάια θα σκοράρει, όμως ξεκίνησε την προσπάθεια του από θέση οφσάιντ

44': Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό με τον Ενγκμπακοτό να κάνει την προβολή από πολύ καλή θέση στην περιοχή, αλλά να μην βρίσκει στόχο

34': Ο Θεοδώρου από τα δεξιά έδωσε στον Ντανίλο, ο Βραζιλιάνος σέντραρε, με τον Κβιλιτάια να κερδίζει την κεφαλιά αλλά να καταλήγει εύκολα στον Διούδη

29': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό μετά από σέντρα του Ενγκμπακοτό από τα δεξιά, η οποία βρήκε τον Χατζηγιοβάνη στην απέναντι γωνία της μικρής περιοχής, με τον άσο των «πρασίνων» να μην μπορεί να σκοράρει με το μονοκόμματο σουτ του

23': Υπάρχει διακοπή για να πάρουν ανάσες οι ποδοσφαιριστές, ενώ ο Θεοδώρου έμεινε στο έδαφος μετά το τέρμα του και θα περάσει έξω με τη βοήθεια του ιατρικού επιτελείου. Θα συνεχίσει όμως κανονικά

22': Το ΑΠΟΕΛ τα τελευταία λεπτά ανέβασε στροφές και εκμεταλλεύτηκε ένα απ' τα κόρνερ που κέρδισε για να ανοίξει το σκορ

21': ΓΚΟΛ 0-1 για το ΑΠΟΕΛ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, έγινε το βαθύ γέμισμα προς την καρδιά της περιοχής του Παναθηναϊκού, με τον Θεοδώρου να πηδά πιο ψηλά από όλους και να σκοράρει με κεφαλιά. Η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ πέρασε ολόκληρη από τη γραμμή τέρματος

14': Ο Ντανίλο έδωσε την μπάλα στον Κβιλιτάια ο οποίος δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει αδύναμα και να καταλήγει στα χέρια του Διούδη

12': Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι πάνω απ' τα δοκάρια η μπάλα

11': Φάουλ σε πολύ καλή θέση για το ΑΠΟΕΛ 2-3 μέτρα έξω απ' την περιοχή. Το κέρδισε σε αντεπίθεση ο Τσεπάκ και λίγο πριν δώσει τη μπάλα στον Κβιλιτάια που ήταν σε καλή θέση στην περιοχή

10': Συμπληρώθηκαν τα δέκα λεπτά με τον Παναθηναϊκό να κρατά τη μπάλα, να πιέζει και να κλείνει το ΑΠΟΕΛ στην περιοχή του

7': Μπήκε δυνατά ο Παναθηναϊκός που κέρδισε τρια σερί κόρνερ, χωρίς όμως να καταφέρει να φθάσει σε τελική

1': Σέντρα στο παιχνίδι