ΑΠΟΕΛ: Το δίδυμο που το έφερε... τούμπα

Από τον σκεπτικισμό... στην αποθέωση

Του Παντελή Παντελή

Το ΑΠΟΕΛ πέρασε με νίκη και από την Πάφο (1-0) παίρνοντας έτσι την ιδανική ψυχολογία ενόψει του «αιώνιου» ντέρμπι του Σαββάτου. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν για ακόμη ένα παιχνίδι καλή παρουσία, ενώ ξεχώρισαν ξανά δύο ποδοσφαιριστές οι οποίοι αμφισβητήθηκαν την περασμένη σεζόν.

Ο λόγος για τους Τσεμπάκ και Ντάλσιο που φέτος πρωταγωνιστούν στην πορεία του ΑΠΟΕΛ. Ο δεύτερος σκόραρε το μοναδικό γκολ στο «Στέλιος Κυριακίδης», ενώ ο δεύτερος με μια στιγμή... μαγείας λίγο έλειψε να βρει δίχτυα.

Μάλιστα οι δύο τους βρίσκονται στην τετράδα με τους ποδοσφαιριστές που έχουν καταγράψει τα περισσότερα λεπτά φέτος. Συγκεκριμένα στην σχετική λίστα την πρωτιά κατέχει ο Βίντ Μπέλετς με 1.890 λεπτά, ακολουθεί ο Ντάλσιο με 1.717, ο Κονσταντίνοφ με 1.600 λεπτά και ο Τσεμπάκ με 1.478.

Είναι ασφαλές να πούμε και για τους δύο, ότι το κλίμα γύρω από το όνομα τους γύρισε... τούμπα, αφού ανήκουν πλέον στους αγαπημένους ποδοσφαιριστές της κερκίδας. Ο Σα Πίντο και οι συνεργάτες του τους εμπιστεύονται και αμφότεροι τους δικαιώνουν εντός γηπέδου.

Το ντέρμπι του Σαββάτου απέναντι στην Ομόνοια είναι άλλη μια ευκαιρία να δείξουν οι δύο τους, αλλά και όλοκληρο το «γαλαζοκίτρινο» σύνολο την ποιότητα του φετινού ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα έχει στόχο τη νίκη και το +6, που θα της δώσει ακόμη περισσότερη ψυχολογία ενόψει συνέχειας, αλλά και μεγάλο προβάδισμα απέναντι στους δυνδιεκδικητές της.