ΑΠΟΕΛ–Ερμής 2-0: Δεν φόρτσαρε αλλά πήρε την ουσία

Τέταρτη νίκη στη σειρά για την ομάδα του Τραμετσάνι

Χωρίς να φορτσάρει το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους 3 βαθμούς. Τα τέρματα για την ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι ήρθαν με αυτογκόλ του Μαλόν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Μοράις διπλάσίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Ερμή αφού ο Μάριος Δημητρίου πέρασε με το φορείο εκτός γηπέδου και από μιας αρχής φάνηκε σοβαρός ο τραυματισμός του. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε σχέση με τον Ερμή που ήταν λογικό πως θα αμυνόταν. Ο Ερμής κατάφερε να ισορροπήσει για λίγο δημιουργώντας μεριές καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Σε γενικές γραμμές το ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα και ήταν η ομάδα που έψαχνε το τέρμα από την άλλη ο Ερμής προσπάθησε να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις, έχοντας μια καλή αμυντική. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα πήγαιναν με το ισόπαλο 0-0 στα αποδυτήρια το ΑΠΟΕΛ σκόραρε. Ο Ζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Παπαδόπουλο να κάνει λανθασμένη έξοδο και τον Μαλόν στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίκτια της ομάδας του. Στην επόμενη ακριβώς φάση ο Μαύρου σε αντεπίθεση κατάφερε να περάσει τον Βάτερμαν ωστόσο άνοιξε το κοντρόλ της μπάλας και δεν πρόλαβε να σκοράρει. Έτσι το ΑΠΟΕΛ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας κεφάλι στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να κρατά μπάλα και να ελέγχει τον αγώνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να απλοποιήσουν τα δεδομένα του αγώνα και κατάφεραν να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα στο 50ο λεπτό. Ο Νατέλ έστειλε μια ωραία μπαλιά, την οποία πρόλαβε ο Μοράις και με πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μαρτίνιουκ να εκτελεί απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ που κέρδισε η ομάδα του λίγο έξω από την περιοχή. Ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι περνώντας δίπλα από την εστία του Βάτερμαν. Στην συνέχεια της αναμέτρησης ο Τάμαρι κατάφερε να περάσει τρις ποδοσφαιριστές για να μπει στην περιοχή με τον Ταραλίδη να τον σταματά. Στο 79ο λεπτό ο Ερμής έχασε τεράστια ευκαιρία για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Αρχικά ο Βάτερμαν είπε όχι σε τετ α τετ του Κεϊτά και στην πορεία ο Μαύρου μόνος προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα έξω. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να σκοράρει και τρίτο τέρμα με τον Εφραίμ μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Τάμαρι. Ωστόσο ο Κύπριος διεθνής δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει τους 3 βαθμούς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με την ίδια γνωστή συνταγή παράταξε το ΑΠΟΕΛ ο Πάολο Τραμετσάνι. Ο Ιταλός τεχνικός με το γνωστό πλέον 3-5-2 έκανε μερικές αλλαγές μόνο στα πρόσωπα αφού ο Μιλάνοφ πήρε την θέση του Νσούε και ο Γκέντζογλου την θέση του Ντε Βινσέτι. Σαφώς με αλλαγές αφού ο Αργεντίνος αγωνιζόταν ως φορ στο σύστημα αυτό.

Ερμής (Στέφαν Χένρι): Χωρίς δείγμα γραφής από τον Ιταλό τεχνικό που παράταξε την ομάδα του με πέντε αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα απέναντι στην Αλκή. Συγκεκριμένα Πουτζιουρής, Ντίντακ και Γεωργίου έμειναν στο πάγκο ενώ οι Εμπαλό και Γκουλόν έμειναν εκτός αποστολής.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Σε ένα μέτριο βράδυ για το ΑΠΟΕΛ ο αρχηγός ήταν ο πιο ουσιαστικός ποδοσφαιριστής. Το δεύτερο τέρμα του έδωσε μεγαλύτερη άνεση στους «γαλαζικίτρινους»

Ερμής: ορεξάτος μπήκε στον αγώνα ο Κιπιάνι. Είχε κάποιες καλές ενέργειες όμως δεν κατάφερε να σκοράρει η να οδηγήσει την ομάδα του σε κάποιο γκολ. Στην πορεία έμεινε από δυνάμεις και γι’ αυτό πέρασε ως αλλαγή.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Παρά το γεγονός πως αρκετοί ποδοσφαιριστές δεν είχαν ρυθμό θα ήταν άδικο αν έμπαινε κάποιος στην κατηγορία αυτή.

Ερμής: O Μαύρου έχασε δυο μοναδικές ευκαιρίες τις οποίες έπρεπε να μετατρέψει σε τέρμα.