Απόλλων–ΑΠΟΕΛ 1-2: Διπλό με μάγκικη ανατροπή

Τεράστια νίκη για τους «γαλαζοκίτρινους» που τους φέρνει πρώτους στον βαθμολογικό πίνακα

Τεράστια νίκη για το ΑΠΟΕΛ μέσα στην Λεμεσό με 1-2 απέναντι στον Απόλλωνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφεραν τούμπα το παιχνίδι με τον Νατέλ αρχικά και την χρυσή αλλαγή του Πάολο Τραμετσάνι τον Μπάλοφκ να ολοκληρώνει την ολική ανατροπή. Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» έριξαν τον Απόλλωνα από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τερματίζοντας αυτοί στην πρώτη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο έλιξε με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0. Κύριο συστατικό των όσων παρακολουθήσαμε στο πρώτο μέρος ήταν η δύναμη και το πάθος που έδειξαν οι δυο ομάδες. Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων έβαλαν τρομερή πίεση στους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα να βλέπουμε αρκετά λάθη από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδες. Χαρακτηριστικό των όσων είδαμε είναι ότι δεν είδαμε ούτε μια τελική προσπάθεια ούτε μια απόκρουση από τους τερματοφύλακες παρά μόνο μερικές καλές προϋποθέσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Και οι δυο ομάδες δίνουν μεγάλη σημασία στα μετόπισθεν τους ούτως ώστε να μην δεχτούν τέρμα. Αυτό φυσικά εμποδίζει στο να δούμε επιθετικό ποδόσφαιρο. Η πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε από τον Νατέλ στο 13ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος έτρεξε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα με τον Ρομπέρζ να του κλέβει την μπουκιά από το στόμα λίγο πριν σουτάρει την μπάλα. Στο 40ο λεπτό ο Βούρος έκανε λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ δίνοντας την μπάλα στον Σακέτι. Ο Αργεντίνος έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα έξω. Χωρίς λοιπόν την μεγάλη ευκαιρία το πρώτο μέρος από τις δυο ομάδες, όμως αυτό που συμπεράναμε είναι πως υπήρχε η διάθεση και από τις δυο ομάδες να επιτεθούν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να παίζουν ποδόσφαιρο κυρίως στο χώρο του κέντρου και να προσέχουν τα νότα τους στα μετόπισθεν. Ο Νατέλ έκανε την αρχή των ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρνονο στο 60ο λεπτό αφού πάτησε περιοχή αλλά η πάσα του ήταν πολύ κακή δίνοντας την ευκαιρία στον Ρομπέρζ να απομακρύνει την μπάλα. Ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει το κεφάλι στο σκορ λίγο αργότερα στο 64ο λεπτό με τον Περέϊρα. Μετά λοιπόν από φάση διαρκείας ο Ρομπέρζ έκανε την σέντρα στην περιοχή με τις κόντρες να ευνοούν τον Περέϊρα όπου πέτυχε ένα πολύ τυχερό τέρμα με πλασέ. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να απαντήσει άμεσα με τον Νατέλ. Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή κάνοντας ένα δυνατό σουτ νικώντας τον Βάλε. Μια ευκαιρία που σίγουρα ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα θα μπορούσε να αποσοβήσει. Από εκεί και πέρα δεν είχαμε την μεγάλη φάση μέχρι ο Μπάλογκ να σκοράρει και να φέρει τούμπα το παιχνίδι για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ. Ο επιθετικός των «γαλαζοκιτρίνων» έβαλε την μπάλα μπροστά του και με πλασέ έκανε το 1-2 για την ομάδα του. Αμέσως ο Αυγουστή προσπάθησε να αλλάξει το σκηνικό με τις αλλαγές που έκανε. Στο 94ο λεπτό ο Ρομό έκανε ίσως την επέμβαση της σεζόν για το ΑΠΟΕΛ. Σε πλασέ του Παπουλή μέσα από την περιοχή ο κήπερ του ΑΠΟΕΛ είπε όχι στον άσσο του Απόλλωνα κρατώντας το 1-2 για την ομάδα του. Ο ΑΠΟΕΛ στο ίδιο λεπτό βγήκε στην αντεπίθεση με τους Μπάλογκ και Ζαχίντ να μην συνεννοούνται σωστά και να χάνουν μια ανεπανάληπτη ευκαιρία. Με μια εμφάνιση πρωταθλητή το ΑΠΟΕΛ πήρε ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην Λεμεσό που τον έφερε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Εξαιρετικό παιχνίδι από τους Βούρο και Σόουζα. Ο πρώτος με την σειρά του ήταν σαν «βράχος» στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Ο Βραζιλιάνος από την άλλη θύμισε τον παλιό καλό Σόουζα που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο.

Απόλλων: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Ντίλαν που έκοψε αρκετές ευκαιρίες από την πλευρά του ΑΠΟΕΛ αλλά στην ουσία «έσβησε» τον Τάμαρι μέσα στο γήπεδο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Απόλλων: Στην σκιά του καλού τους εαυτού ήταν σήμερα οι Μπρου και Σακέτι. Ναι μεν το παιχνίδι παίχτηκε στο χώρο του κέντρου. Αλλά από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι όταν η ομάδα τους πήρε το κεφάλι στο σκορ.

ΑΠΟΕΛ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Απόλλνας (Σοφρώνης Αυγουστή): Με τριάδα πίσω στην άμυνα ο Κύπριος τεχνικός. Ρομπέρζ, Ντιλάν, και Χάμπος ήταν οι κεντρικοί αμυντικοί με Πέδρο και Σαρδινέρο στα άκρα. Από εκεί και πέρα Σακέτι και Μπρού στο χώρο του κέντρου με τον Περέϊρα να έχει ελεύθερο ρόλο. Ζελάγια και Σκέμρπι στην κορυφή της επίθεσης.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με τριάδα στην άμυνα και ο Ιταλός. Καρλάο, Ιωάννου και Βούρος με τους Καζού και Γιάκολις να είναι στα άκρα. Σόουζα και Γκέντζογλου στον χώρο του κέντρου με τον Νατέλ να είναι σε ελεύθερο ρόλο. Μπέζιακ και Τάμαρι στην κορυφή της επίθεσης. Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Ιταλό που πέρασε τον Μπάλογκ που πέτυχε το τέρμα της νίκης.