Βάφτηκε γαλαζοκίτρινο... το φιλικό

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-0

Στο τελευταίο του φιλικό ενόψει την έναρξη του πρωταθλήματος, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε στο ΓΣΠ τον Απόλλωνα με 2-0. Τα τέρματα για τους «γαλαζοκίτρινους» σημείωσαν οι Νασιμέντο (αυτογκόλ) και Λούντεμο.

Χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη ο Απόλλωνας ήταν πιο επιθετικός και έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Πιο αποτελεσματικό το ΑΠΟΕΛ που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Λήξη αγώνα.

90 Έξω Νταουσβίλι και Ντιαβαρά, μέσα Βρόντης και Γεωργίου. Η αλλαγή του Ντιαβαρά ήταν αναγκαστική.

86' ΓΚΟΛ! Σκοράρει ο Λούντεμο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ, ο Κατσαντώνης έκανε τη πισινή κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Λούντεμο που έκανε πρώτα το κοντρόλ και μετά σκόραρε.

86' Έξω ο Ιντζία μέσα ο Κολ.

79’ Τριπλή αλλαγή από τον Πουρσαϊτίδη. Σάντος αντί Βινίσιους, Γουήλερ αντί Ζαμπάλα και Ντίας αντί Τσεπάκ.

78' Νέο σουτ του Ζράντι εκτός περιοχής, το βγάζει και πάλι ο Ουζόχο.

77' Πλάσε του Ζράντι, μπλοκάρει ο Ουζόχο.

74' Στη θέση του Χαμάς πέρασε ο Μαλεκκίδης.

73' Διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο στο σουτ του Πίττα.

70' Διπλή αλλαγή και για το ΑΠΟΕΛ. Έξω οι Θεοδώρου και Κατσαντώνης, μέσα Ντιαβαρά και Κβιλιτάια.

69' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω οι Τζουμ και Ρομπέρζ, μέσα οι Χαμάς και Ουέλινγκτον.

62' Πιο επιθετικός δείχνει ο Απόλλωνας αυτά τα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

48' 'Αστοχο σουτ του Πίττα.

Μια αλλαγή από το ΑΠΟΕΛ. Στη θέση του Σατσιά πέρασε ο Πολυκάρπου.

Σέντρα στην επανάληψη.

Ημίχρονο στο ΓΣΠ

35' Σουτ του Εφραιμ εκτός περιοχής, η μπάλα έξω.

25' Κρατάνε περισσότερο μπάλα οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχουν καταφέρει να απειλήσουν την εστία του Ουζόχο.

15' Χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα. Μοναδική καλή στιγμή το γκολ των γαλαζοκιτρίνων.

8' Γκολ! Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ με αυτογκόλ του Νασιμέντο. Προηγήθηκε σέντρα του Θεοδώρου στη περιοχή.