Βήμα... με γκολάρα Εφραίμ

Πολύ «φτωχό» το 1-0 βάσει των ευκαιριών που είχε ο ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο ΑΠΟΕΛ, που σε παιχνίδι το οποίο έγινε στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Κόνφερενς Λιγκ, κέρδισε στο ΓΣΠ την Κιζιλζάρ με 1-0. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Εφραίμ (27’), που σκόραρε ένα υπέροχο γκολ.

Σαφώς ανώτεροι οι «γαλαζοκίτρινοι», οι οποίοι κάλλιστα θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα γκολ, ενόψει και του επαναληπτικού στο Καζακστάν (11/8).

Α' Ημίχρονο

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή επέβαλαν το ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο. Στον αντίποδα, οι Καζάκοι έδωσαν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία, με αποτέλεσμα καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου να έχουν παθητικό ρόλο.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο στην κατοχή της μπάλας, ωστόσο λόγω του ότι ο αντίπαλος αμυνόταν μαζικά, δεν μπόρεσαν να φτιάξουν πολλές ευκαιρίες… εντός περιοχής.

Αφού προηγήθηκε ένα άστοχο σουτ του Φεράρι κι ένα αδύναμο, με στόχο την εστία, από πλευράς Σαρφό, στο 16' καταγράφηκε η πρώτη αξιόλογη στιγμή του αγώνα. Ο Ντογκαλά από τα δεξιά έδωσε στον Ντάλσιο, που από το ύψος της μεγάλης έκανε το σουτ, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει.

Οι προσπάθειες των γηπεδούχων έφεραν καρπούς στο 27’… όταν με ένα υπέροχο γκολ, ο Εφραίμ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από μπαλιά του Σαρφό, ο Ντογκαλά κατέβασε με το στήθος στον Κύπριο άσο, ο οποίος με ένα βολέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το τέρμα του έμπειρου μεσοεπιθετικού, οι παίκτες της Κιζιλζάρ προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα, καθώς οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα.

Η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 43’, όταν μετά από σέντρα του Εφραίμ στην περιοχή, ο Ηλία έκανε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον αντίπαλο κίπερ να διώξει σε κόρνερ.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Aπό εκεί που έμειναν στο πρώτο ημίχρονο συνέχισαν στην επανάληψη οι παίκτες του Αυγουστή, που είχαν τον έλεγχο στην κατοχή της μπάλας και πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ.

Μάλιστα, μόλις στο 6’ του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ «άγγιξε» το 2-0, με τον Μάριο Ηλία να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι! Συγκεκριμένα, μετά από μπαλιά του Νταουσβίλι ο Κύπριος διεθνής κατέβασε όμορφα, απελευθερώθηκε υποδειγματικά και έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής... με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι.

Η Κιζιλζάρ δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να βγάλει αντίδραση, ενώ οι γηπεδούχοι γυρόφερναν συνεχώς την περιοχή του Λομπάτσεφ. Η επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 68’, όταν μετά από γύρισμα του Ντογκαλά στην περιοχή, ο Ηλία έκανε την προβολή, ωστόσο για εκατοστά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Εφραίμ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και όντας υπό πίεση έκανε ένα χλιαρό σουτ, με τον αντίπαλο κίπερ όμως να αποκρούει με δυσκολία.

Συνέχισαν να πιέζουν οι γηπεδούχοι, με τον Ντάλσιο να έχει δύο άστοχες κεφαλιές σε 74’ και 76’, ενώ στο 88’ καταγράφηκε νέα κλασική ευκαιρία, με τον Μαρκίνιος να σουτάρει από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής και τον τερματοφύλακα της Κιζιλζάρ να κάνει άλλη μια σπουδαία επέμβαση.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, έστω αν έχασε πολλές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» από τώρα την υπόθεση πρόκριση, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε εν τέλει με 1-0 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού.

Οι ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Νταουσβίλι (73' Μαρκίνιος), Σαρφό, Ντάλσιο (83' Γεωργίου), Ντονγκαλά (83' Θεοδώρου), Εφραίμ (73' Βιγιαφάνες), Ηλία.

Κιζιλζάρ: Λομπάντσεφ, Μπούσμαν, Μουζέκ (72' Μουλντίνοφ), Καρσάκεβιτς, Γκούρμαν, Ταπάλοφ, Πόντιο (60' Κόζλοφ), Σάντος, Κονέ, Γιακόβλιεφ (60' Μουράτσεφ), Λομπιανίτζε (92' Τσικάντσι).

Σκόρερ: 27' Εφραίμ / -

Κίτρινες: 51' Εφραίμ / 20' Λομπάντσεφ, 67' Μουζέκ.

Διαιτητής: Erik Lambrechts.