Βήμα σημειωτόν... για εξάδα!

Μάλλον μαγκιά του ΑΠΟΕΛ που για 60 λεπτά έπαιξε με δέκα παίκτες και η ΑΕΚ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί

Στο 1-1 έμειναν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για το εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής στο ΓΣΠ. Η λαρνακιώτικη ομάδα ήταν αυτή που προηγήθηκε με την κεφαλιά του Τρισκόφσκι, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ είχε την απάντηση στο αμέσως επόμενο λεπτό με το πλασέ του Κλωναρίδη. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαιτίδη που αγωνίστηκε για μια ώρα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντε Βινσέντι πάει στους 20 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ στους 30.

Στο 7ο λεπτό από την σέντρα του Αποστολάκη και το κακό διώξιμο των αμυντικών της ΑΕΚ, ο Κλωναρίδης βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και έτσι μάζεψε εύκολα ο Τέουνκενς.

Στο 32’ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 παίκτες. Συγκεκριμένα, ο Ντε Βινσέντι αποβλήθηκε για κτύπημα εκτός φάσης στον Χέιτλι. Μετά από έλεγχο στο VAR πήρε αυτή την απόφαση ο διαιτητής του αγώνα.

Στο 43’ ο Φερνάντεζ βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή και έκανε το πλασέ, ωστόσο έστειλε την μπάλα εκτός, σπαταλώντας μια καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό χωρίς μεγάλες φάσεις και έτσι παρέμεινε το 0-0.

Στο 57’ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι να μην σκοράρει με κεφαλιά από την μικρή περιοχή μετά την ασταθής έξοδο του Ουζόχο.

Ό,τι δεν έκανε ο Τρισκόφσκι στο 57’ το έκανε ένα δίλεπτο μετά με κεφαλιά και νίκησε τον Ουζόχο για το 0-1 της ΑΕΚ. Ωστόσο το προβάδισμα κράτησε για δευτερόλεπτα καθώς στην επόμενη φάση ο Κλωναρίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Αποστολάκης (Νσούε 41'), Ζόρζε, Εφραίμ (Σατσιάς 70'), Ντε Βινσέντι, Σαχάρ (Μερκής 70'), Ανουάρ (Λουντέμο 83'), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (Εντογκαλά 83'), Γουήλερ, Σιέλης

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Θάντι (Γκαρσία 71'), Αντωνιάδης, Τρουγιόλς (Ναράνχο  83'), Ακοράν, Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Τολεμές, Μακρής (Τρισκόφσκι 46')

Σκόρερς: Κλωναρίδης / Τρισκόφσκι

Κίτρινες Κάρτες:  Γουήλερ, Αποστολάκης, Ανουάρ / Τρουγιόλς, Ακοράν

Κόκκινες Κάρτες: Ντε Βινσέντι /-

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας