Είναι πολλά τα ψυχολογικά...

Αυτή η ομάδα προκαλεί προβλήματα στους οπαδούς της κι σε όλη την Ευρώπη

Νίκη πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ, με την ομάδα του Τόμας Ντολ να φεύγει με το διπλό από το Λουξεμβούργο μιας και επικράτησε της Ντούντελανζ με 0-2, χάρις τα γκολ που σημείωσαν οι Σάβιτς και Μερκής από το 1ο ημίχρονο.

Η Σεβίλλη έκανε το καθήκον της κόντρα στην Καραμπάχ και με το 2-0 έδωσε την πρόκριση στους «γαλαζοκίτρινους» για τους 32 του Europa League. Έτσι η αναμέτρηση ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη για την τελευταία αγωνιστική είναι αδιάφορη βαθμολογικά.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων. Στο 12ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, έγινε χέρι μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι και ο Μάτιτς να κάνει το 0-1 από τα έντεκα βήματα.

Στο 17’ ο Τάμαρι έφτασε κοντά στο γκολ με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά στάθηκε άτυχος καθώς σημάδεψε το δοκάρι.

Μετά το 20’ οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί και άρχισαν να δημιουργούν καλές προϋποθέσεις για το γκολ, χωρίς ωστόσο να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Μπέλετς.

Στο 33’ η Ντούντελανζ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Στολζ ο οποίος με πολύ ωραίο μακρινό σουτ βρήκε το δοκάρι.

Στο 43ο λεπτό ο Μάτιτς εκτέλεσε το κερδισμένο φάουλ για την ομάδα του και ο Μερκής πιο ψηλά από όλους έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από τον καθένα, δηλαδή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2.

Σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησε το 2ο μέρος, με την ομάδα του Τόμας Ντολ να ελέγχει πλήρως τον αγώνα, χωρίς ωστόσο να απειλεί αλλά ούτε και να απειλείται.

Στο 64’ είδαμε την πρώτη καλή φάση με τον Λαβιέ, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, δεν ανησύχησε τον Μπέλετς όμως.

Στο 71’ ο Τάμαρι βγήκε μόνος σε θέση τετ α τετ αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έσωσε την εστία του, με τον Ιορδανό να σπαταλά μια καλή στιγμή, την πρώτη του ΑΠΟΕΛ στο 2ο ημίχρονο.

Στο 81’ και στο 83’ ο Βούρος δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, χάρις το διπλό απόψε αλλά και την ήττα της Καραμπάχ από την Σεβίλλη.

Διακρίθηκαν: Έκαναν τα... βασικά οι «γαλαζοκίτρινοι» και χωρίς να ζοριστούν πήραν μια άνετη νίκη, η οποία εν τέλει τους έδωσε την πρόκριση στους 32 της διοργάνωσης. Μοναδικό αρνητικό ο τραυματισμός του Ιωάννου που μάλλον χάνει το ντέρμπι της Δευτέρας.

Απογοήτευσαν: Δεν απογοήτευσε κανείς για τον ΑΠΟΕΛ, από την άλλη οι γηπεδούχοι έπαιξαν με βάση τις δυνατότητες τους, όντας η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ντούντελανζ: Ζουμπέρ, Κουλς, Σνελ, Σινάνι, Στόλζ (Πόκαρ 76'), Λεσκγκόι, Γκαρός, Μπερνιέ, Μορέν, Μουχουαρί (Μπετάιμπ 60'), Μπουρινιέ (Λαβιέ 54')

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαήλοβιτς, Σάβιτς, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου (Γιάκολις 66'), Γκέντσογλου (Άλεφ 46'), Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Χαλένιους (Ντε Βινσέντι 85')

Σκόρερς: -/ Μάτιτς, Μερκής

Κίτρινες Κάρτες: Μπουρινιέ, Μορέν / Σάβιτς, Μιχαήλοβιτς, Βούρος

Κόκκινες Κάρτες: Σινάνι / Βούρος

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι