Φινάλε με εφτά γκολ και show... Σαρφό

Σε ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, με πρωταγωνιστή τον Γκανέζο ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Άρη με 4-3

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά με πολλά γκολ και αρκετό θέαμα, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 4-3 τον Άρη με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κίνγκσλεϊ Σαρφό ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκλεισαν τη χρονιά με θετικό τρόπο πετυχαίνοντας την πρώτη τους φετινη νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Η πρώτη καλή προϋπόθεση στο παιχνίδι ήταν για τον ΑΠΟΕΛ στο 5’. Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Σατσιά, ο Ηλία βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Μουσούντα πρόλαβε τον Κύπριο φορ και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 7’ με μια κεφαλιά του Σικόρσκι η οποία ωστόσο ήταν αρκετά αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Χριστοδούλου.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έχασε κλασική φάση στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Κβιλιτάια. Ο Φεράρι βρήκε τον Γεωργιανό μέσα στην περιοχή αλλά ο τελευταίος παρά το καλό του κατέβασμα στη συνέχεια έστειλε την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ.

Ο Άρης βρήκε το γκολ στο 12’ με τον Στεπίνκσι. Μετά από αντεπίθεση, ο Μπράουν σέρβιρε στον Πολωνό ο οποίος εντός περιοχής πλάσαρε υποδειγματικά τον Χριστοδούλου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν άμεσα το παιχνίδι χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σατσιά στο 19’. Το πέναλτι κέρδισε ο Φεράρι μετά από ανατροπή του από τον Μεντιούπ.

Μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ γύρισε το ματς στο 23’ με ένα φοβερό τέρμα του Σαρφό ο οποίος με σουτ στην κίνηση άφησε «άγαλμα» τον Σωφρονίου.

Στη συνέχεια, ο Άρης πήρε ξανά το προβάδισμα με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά. Αρχικά ο Στεπνίκσι στο 26’ αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ έσπρωξε την μπάλα σε κενό τέρμα. Ακολούθησε το εξαιρετικό, ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σικόρσκι εντός περιοχής για το 2-3.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι άμεσα. Στο 33’ ο Σαρφό με «no look» τακουνάκι, αιφνιδίασε τον Σωφρονίου ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει αργά και βασανιστικά στα δίκτυα.

Στο 44’ ο Κβιλιτάια έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Γεωργιανός με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σατσιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 3-3 να παραμένει μέχρι το τέλος, σκορ που σπάνια βλέπουμε στο πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς. Ο ΑΠΟΕΛ γύρισε για δεύτερη φορά το ματς στο 49’ με τον Σαρφό ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Ο Γκανέζος με ωραίο συρτό πλασέ εντός περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σωφρονίου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά στο 52’ με ένα σουτ του Σατσιά το οποίο ωστόσο μπλόκαρε ο κίπερ του Άρη χωρίς δυσκολία.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας και υπερείχε στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο δυσκολευόταν να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Άρης κατέγραψε την πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος στο 69’. Ο Ζόκε επιχείρησε να απειλήσει με σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κακόριν έκανε το πλασέ από πλάγια αριστερά με τον Χριστοδούλου να μαζεύει πολύ εύκολα την μπάλα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια αλλά δεν βρήκαν τις ξεκάθαρες φάσεις για να ισοφαρίσουν.

Το 4-3 ήταν και το τελικό σκορ. Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δύο ομάδες χάρισαν γκολ και θέαμα με τον ΑΠΟΕΛ κλείνει τη χρονιά με νίκη.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Χριστοδούλου, Καρώ (66' Γιαννακού), Ντβάλι, Φεράρι, Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σατσιάς (90+2' Κορομίας), Ηλία (89' Γεωργίου), Ντάλσιο, Σαρφό

Άρης (Σπιλέφσκι): Σωφρονίου, Μεντιούπ (46' Πηλέας), Καζού, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς (78' Γιαμπλόνσκι), Στεπίνσκι (63' Κακόριν), Πακέ (63' Ζόκε), Μουσούντα, Μπαμπίκα (46' Σουμάνσκι), Ντελμίρο

Σκόρερ: 19' Σατσιάς, 23', 33', 49' Σαρφό / 12', 26' Στεπίνσκι, 30' Σικόρσκι

Κίτρινες κάρτες: 3' Κβιλιτάια / 39' Ντελμίρο, 45+2' Μπράουν, 73' Καζού

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου

VAR: Daniele Paterna