Για εξάδα ούτε... Άχνα!

Ο Εθνικός έκλεισε το σπίτι του ΑΠΟΕΛ και ξεκόλλησε απ’ τον πάτο

Τεράστια νίκη για τον Εθνικό που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-3 στο ΓΣΠ στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Λουντέμο ωστόσο τα γκολ των Μάιντεβατς και Ζάκπα έφεραν τούμπα το ματς. Στο 2ο ημίχρονο ο Κλωναρίδης ισοφάρισε σε 2-2, παρ' όλα αυτά ο Ζάκπα μίλησε στο τέλος και με σουτ στο 85ο λεπτό έκανε το 2-3 που στέλνει τον Εθνικό 13ο με 19 βαθμούς και τον ΑΠΟΕΛ... στο καναβάτσο.

Στο 10’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Εφραίμ με εξωτερικό φάλτσο το οποίο αποκρούστηκε δύσκολα από τον Μπογκατίνοφ. Στο 11’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ, ο Ενσούε έδωσε με το κεφάλι στον Βινίσιους, αυτός στον Λούντεμο και ο τελευταίος με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Στο 22’ μετά από λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Ντόλεζαλ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε, ωστόσο ο Σίλβα απομάκρυνε.

Στο 32ο λεπτό ο Εθνικός έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μαϊντεβατς πρόλαβε τον Σίλβα στην έξοδο και με κεφαλιά ισοφάρισε μετά από εκτέλεση φάουλ για το 1-1. Λίγα λεπτά μετά η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους σκόραρε ξανά. Ο Ζάκπα έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, πέρασε και τον Σίλβα και σε κενό τέρμα έκανε το 1-2 γυρίζοντας το ματς.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Εθνικός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ με το φοβερό μακρινό σουτ του Ντόλεζαλ που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό από το μεγάλο λάθος του Ζόρζε, ο Μάιντεβατς βρέθηκε μόνος αλλά έστειλε την μπάλα εκτός.

Στο 59’ ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 2-2 με την κεφαλιά του Κλωναρίδη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Ζαχίντ από τα αριστερά. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει και είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Λουντέμο στο 70’ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ.

Στο 85’ ο Ζάκπα με μακρινό, αδύναμο σουτ έκανε το 2-3 χαρίζοντας του μια πολύ μεγάλη νίκη.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Βινίσιους (Ζόρζε 46'), Σιέλης, Γουίλερ, Ενσούε, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι (Κλωναρίδης 46'), Ζαχίντ, Μπερν (Σατσιάς 46'), Γκάρνερ

(Νούχιου 83'), Εφραίμ (Κατσαντώνης 67')

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Μιγκελίτο (Χριστοφή 81'), Ντέιβισον, Ντόλεζαλ (Ηλία 67'), Χουντομπιάκ, Ζάκπα, Γκορουπετς (Ταρασόβς 81'), Κυπριανού, Μαϊντεβατς (Μ. Ηλία 74')

Σκόρερς: Λουντέμο, Κλωναρίδης / Μαϊντεβατς, Ζάκπα (2)

Κίτρινες Κάρτες:  Σιέλης /-