Η σούπα έβγαλε... Γουίλσον!

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες με το παρθενικό γκολ του Αγκολέζου

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Πάφο με 1-0 στο ΓΣΠ σε εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γαλαζοκίτρινοι με σκόρερ τον Γουίλσον Εδουάρδο (81’) πανηγύρισαν το πρώτο τους εντός έδρας τρίποντο φέτος, σε ένα παιχνίδι όπου υπήρχαν ελάχιστες ευκαιρίες.

Οι δύο ομάδες... αλληλοεξουδετερώθηκαν στο μεγαλύτερο με΄ρος του αγώνα, με τον Αγκολέζο να μπάινει στο παιχνίδι και να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με τα γαλαζοκίτρινα. Έτσι το ΑΠΟΕΛ πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς απέναντι στην Πάφο, η οποία δέχτηκε την πρώτη της ήττα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Πάφος είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους γαλάζιους να γυροφέρνουν την περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Από την πλευρά τους οι γαλαζοκίτρινοι επιχείρησαν κυρίως με γρήγορες εναλλαγές και στην αντεπίθεση να απειλήσουν. Το πρώτο 20λεπτο κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν κατάφερναν να γίνουν επικίνδυνες.

Αμφότεροι οι δύο προπονητές δεν πήραν ρίσκα και και έδωσαν προτεραιότητα στα μετόπισθεν, ροσπαθώντας να χτυπήσουν με οργανωμένες επιθέσεις.

Στο πρώτο μισάωρο δεν άλλαξε κάτι, ο ρυθμός του αγώνα κυμάνθηκε σε αρκετά χαμηλά επίπεδα, ενώ δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη ευκαιρία από τις δύο ομάδες πέρα από ένα μακρινό σουτ του Τσεμπάκ.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απειλήσει στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους κυρίως με στημένες φάσεις και κάποια μακρινά σου. Οι γαλαζοκίτιρνοι γενικότερα σε ένα μέτριο παιχνίδι είχαν ελαφρώς καλύτερη εικόνα σε σύγκριση με την αντίπαλο του.

Ωστόσο, μέχρι την ανάπαυλα οι δύο ομάδες δεν επέτρεψαν η μια στην άλλη να απειλήσουν ουσιαστικά και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς κάποιο γκολ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να απειλήσουν και να βλέπουμε κυρίως παιχνίδι κέντρου.

Υπήρχαν πολλές διακοπές στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να μη βρίσκουν ρυθμό. Η μόνη διέξοδος για να απειλήσουν ήταν τα μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν έβρισκαν στόχο. Για την Πάφο σφυρίχτηκε πέναλτι στο 60ο λεπτό, το οποίο όμως μετά από έλεγχο του VAR ακυρώθηκε.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα «κολλούσαν» στο μηδέν, μέχρι που ο Γουίλσον Εδδουάρδο λίγα λεπτά μετά την είδοδο του στο παιχνίδι βρήκε δίχτυα (81').  Ο Αγκολέζος μετά από εξαιρετική σέντρα του Ντονγκαλά πήρα την κεφαλιά και έγραψε το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Έτσι ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ η Πάφος δέχτηκε την πρώτη της ήττα.

href="https://www.24sports.com.cy/modules/ws_mod_wnp_01/tools/live_matches/match_center.php?matid=4501" target="_blank">Το 24sports σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα εδώ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Γαβριήλ, Τσεπάκ, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Εντονγκαλά.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Κατιρτζής, Φετφατζίδης, Βρόντης.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Ζάιρο, Μποτσκάι, Ικόκο, Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πελάτζιο.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Νταβό, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Βαλακάρι, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πέπε.

Σκόρερ: 81' Γουίλσον/-

Κίτρινες: 12' Γαβριήλ, 58' Κονσταντίνοφ , 72' Κρέσπο, 84' Ζεφτέ/27' Μπρούνο, 50' Μποτσκάι, 61' Ικόκο, 90' Μπέλετς

Αποβολές: 90' Γαβριήλ (δεύτερη κίτρινη)/-

Διαιτητής:  Ιωάννης Χριστοδούλου

VAR: Δημήτρης Σολωμού