Καταζητείται Φινλανδός...

Το πήρε πάνω του ο Βαλακάρι και οδήγησε την Πάφο σε μια μεγάλη νίκη

Τεράστια νίκη για την Πάφο κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο Στάδιο «ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ» για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Ο 20χρονος Όνι Βαλακάρι με δύο γκολ ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα και οδήγησε την Πάφο σε μια πολύ μεγάλη νίκη και τον ΑΠΟΕΛ... στο καναβάτσο.

Στο 6ο λεπτό είδαμε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς με τον Σάβιτς ο οποίος βρήκε το δοκάρι μετά από σουτ που έκανε μέσα στην περιοχή. Στο 8’ ο Γέφτοβιτς έπιασε καλό φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Παρόλο που ξεκίνησε με καλό ρυθμό το ματς, εντούτοις στην συνέχεια έπεσε αρκετά ο ρυθμός με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε καλό θέαμα και καθόλου φάσεις για γκολ. Επόμενο σουτ στο ματς ήταν στο 40ο λεπτό με τον Ιωάννου αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 41’ η Πάφος βγήκε στην αντεπίθεση, με τελικό αποδέκτη τον Βα που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τάμαρι έκανε ωραίες ενέργειες και έκανε το σουτ αλλά έσωσε ο Ρούντκο.

Με τις ίδιες συνθέσεις ξεκίνησαν το 2ο ημίχρονο οι δύο ομάδες με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει επιθετικά και να ψάχνει το γκολ.

Στο 57’ η Πάφος κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μιχάηλοβιτς στον Καμπράλ και από τα έντεκα βήματα ο Βαλακάρι νίκησε τον Μπέλετς και έκανε το 1-0. Στο 68’ ο Βαλακάρι έπιασε ολομόναχος πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής και έκανε το 2-0.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ δεν απείλησε καθόλου, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ στο ματς. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Πάφος πήρε μια τεράστια νίκη.

Διακρίθηκαν: Χωρίς καμία αμφιβολία ο Βαλακάρι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα με τα δύο του γκολ και έδωσε μια πολύ μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Απογοήτευσαν: Η γενικότερη εικόνα του ΑΠΟΕΛ, θα μπορούσαμε να καταγράψουμε σχεδόν όλους τους παίκτες του.

Πάφος: Ρούντκο, Λαφράνς, Αραγιούρι, Βαλεριάνος, Σιρόκ, Πανός (Φόλπρεχτ 71'), Μπεσάρα, Βαλακάρι, Βα (Ρακέλς 82'), Καμπράλ, Μπεριγκό (Νέμετς 64')

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Χαλένιους (Πάβλοβιτς 59'), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Βούρος, Γένσεν, Ιωάννου, Γιέφτοβιτς (Βιντιγκάλ 64'), Σάβιτς, Μιχάηλοβιτς, Άλεφ (Μακρής 70')

Σκόρερς: Βαλακάρι (2) /-

Κίτρινες Κάρτες:  Σιρόκ, Λαφράνς, Πανός, Βα / Βούρος, Πάβλοβιτς, Μιχάηλοβιτς