Κατραπακιά στη Στοκχόλμη

Αδίκησε τον εαυτό του ο ΑΠΟΕΛ και βλέπει τους ομίλους να απομακρύνονται

Την ήττα με 3-0 από τη Τζουγκάρντεν στη Σουηδία γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ, που σε καμία περίπτωση δεν πήρε το αποτέλεσμα που επιθυμούσε ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενη εβδομάδας στο ΓΣΠ.

Σκόρερ για τους νικητές οι ‘Εντβαρτσεν (9’), Εκντάλ (53’) και Γουίκεμ (65’). Ο πρώτος σκόραρε με σουτ από το κέντρο, ενώ ο Φίντελ που σέρβιρε το δεύτερο γκολ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι δύο ομάδες. Αρχικά αποβλήθηκε ο Σούλερ (70') με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στην τελευταία φάση είδε την κόκκινη κάρτα κι ο Κρέσπο, που ανέτρεψε τον Μπάντα που έφευγε μόνος κόντρα στον Μπέλετς.

Α΄ Ημίχρονο

Με πολύ επιθετική διάθεση άρχισε το ματς η Τζουγκάρντεν, που με τον κόσμο στο πλευρό της πίεσε για ένα γρήγορο γκολ. Παθητικός ήταν ο ρόλος του ΑΠΟΕΛ, που από ένα λάθος στο χώρο του κέντρου έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 9’ του ματς ο Νταουσβίλι έχασε την μπάλα, με τον Έντβαρτσεν να βλέπει τον Μπέλετς εκτός εστίας και να σημειώνει ένα καταπληκτικό γκολ με σουτ από το κέντρο.

Παρότι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να υπερέχουν στην κατοχή της μπάλας, από το εικοστό περίπου λεπτό και έπειτα… οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές, κερδίζοντας κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κρατώντας παράλληλα για αρκετή ώρα τον αντίπαλο μακριά από την εστία του Μπέλετς.

Χαρακτηριστικό της πιο πάνω εξέλιξης, το ότι η επόμενη τελική ήρθε στο 33’, όταν ο Έρικσον με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Έντβαρτσεν σούταρε από διαγώνια θέση εντός περιοχής, όμως ο Σλοβένος κίπερ μπλόκαρε με ευκολία.

Η πρώτη και μοναδική αξιόλογη καλή στιγμή από πλευράς ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 43’ όταν ο Εφραίμ παραλίγο να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Εφραίμ. Παρόλα αυτά, ο Zέτερστρομ απόκρουσε με το ένα χέρι!

Οι καλές στιγμές του πρώτου μέρους δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Τζουγκάρντεν «άγγιξε» το 2-0. Πιο αναλυτικά, μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Έντβαρτσεν έκανε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Εκτνάλ έδωσε με πάσα – τακουνάκι στον Ραντέτινατς, που αμαρκάριστος εντός περιοχής έστειλε την μπάλα έξω.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Σε αντίθεση με το ξεκίνημα του πρώτου μέρους, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στην επανάληψη με στόχο να κρατήσει περισσότερο μπάλα, πιέζοντας για την ισοφάριση. Για αυτό το λόγο ο Βιγιαφάνες αντικατέστησε τον Νταουσβίλι στο 45’.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιο επικίνδυνοι, με την πρώτη τελική να καταγράφεται στο 47’ με σουτ Έντβαρτσεν και τον Μπέλετς να αποκρούει. Επίσης, στο 52’ ο Σλοβένος κίπερ πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση στο σουτ του αμαρκάριστου εντός περιοχής Φίντελ, ωστόσο στο 53’… οι Σουηδοί κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Μετά από ολιγωρία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ… ο Φίντελ έκανε τη σέντρα στην περιοχή του Μπέλετς κι ο Έκνταλ, που ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα σκόραρε με το κεφάλι. Σημειώνεται ότι η επαναληπτική προβολή δείχνει τον Φίντελ να είναι σε θέση οφσαίντ.

Στο 62’ ο Ντάλσιο απείλησε με σουτ την εστία του Ζέτερστρομ που απόκρουσε, για να διαμορφώσει ο Γουίκεμ το 3-0 στο 65’. Ο Νορβηγός σούταρε εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπέλετς, ο οποίο δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Την αρνητική τροπή που πήραν τα πράγματα μετρίασε κάπως το γεγονός ότι ο Σούλερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70’. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν για να μειώσουν, με αρκετές όμως ευκαιρίες να παίρνανε ανεκμετάλλευτες.

Στο 79’, μετά από σέντρα του Φεράρι στην περιοχή, ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά μόλις έξω. Προσπάθησε ο Καρώ, αλλά για εκατοστά δεν πρόλαβε να τη σπρώξει στα δίκτυα.

Ακολούθησε, ένα αδύνατο σουτ του Ντάλσιο, μια άστοχη κεφαλιά του Μπλουμ όπως έκανε ένα άστοχο σουτ του Μαρκίνιος, μέχρι να δεχθεί κόκκινη κάρτα κι ο Κρέσπο. Ο Ισπανός έριξε στο έδαφος τον Μπάντα που μετά από μια γρήγορη αντεπίθεση έβγαινε μόνος απέναντι από τον Μπέλετς. Σε όλα αυτά να προσθέσουμε κι ότι στο 92’ ακυρώθηκε γκολ του Μάγκλτιτσα ως οφσάιντ.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε μια οδυνηρή ήττα και ενόψει του επαναληπτικού στη Λευκωσία καλείται να ανέβει ένα βουνό...

Τζουργκάρντεν: Zέτερστρομ, Γιόχανσον, Χιέν, Εκντάλ, Άντερσον, Φίντελ (88' Mπάντα), Σούλερ, Έρικσον, Ασορό (60' Γουίκεμ), Έντβαρντσεν (76' Σάμποβιτς), Ραντέτινατς (76' Ντανίελσον).

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Κρέσπο, Καρώ, Τσεπάκ, Εφραίμ (66' Θεοδώρου), Ντάλσιο (85' Μάγκλιτσα), Κοσταντίνοφ, Νταουσβίλι (46' Βιγιαφάνες), Ντογκαλά (75' Μαρκίνιος), Ηλία (66' Μπλουμ).

Σκόρερ: 9' Έντβαρτσεν, 53' Έκνταλ, 65' Γουίκεμ / -

Κίτρινες: 45' Σούλερ, 77' Ραντένιακ / 36' Τσεμπάκ.

Κόκκινες: 70' Σούλερ / 95' Κρέσπο.

Διαιτητής: Τζούτζιν Τσάτσα.