Κόρε effect! (vid)

Απολαυστικός ο ΑΠΟΕΛ, συνέτριψε με 4-0 την Ένωση...

Ο Νορβηγός το είπε και εμείς το είδαμε… Παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο ο ΑΠΟΕΛ, με σύνολο 15 τελικών φάσεων, κέρδισε με το εκκωφαντικό 4-0 τους βυσσινί, μπαίνοντας με το δεξί στο 2020.

‘Α ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στο ματς με καθαρά επιθετικό προσανατολισμό. Μόλις στο 2ο λεπτό ένα σουτ του Σόουζα βρήκε έτοιμο τον Κλέιμαν που μπλόκαρε την μπάλα. Ο ΑΠΟΕΛ είχε ακόμη δύο φάσεις πριν γίνει το 1-0 με τον Πάβλοβιτς. Στο 18’ λοιπόν, ο Εφραίμ έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Πάβλοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Μετά το πρώτο γκολ ο Εφραίμ βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν. Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο αύξανε την υπεροχή και την κατοχή του ο ΑΠΟΕΛ, καθώς ακούμπησε ακόμα και το 70-30 στο τριαντάλεπτο.

Στο 33’ το γύρισμα του Τάμαρι βρήκε τον Πάβλοβιτς να πιάνει το δυνατό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Μετά το δεύτερο γκολ, η ΕΝΠ άλλαξε τακτική και άρχισε ν’ αντιδρά δημιουργώντας 2-3 καλές φάσεις.

Στο 43’ χάθηκε ακόμα μια σπουδαία φάση για τον ΑΠΟΕΛ, ο Τάμαρι πήρε την μπάλα από το κέντρο και πέρασε όποιον βρέθηκε μπροστά του, βρέθηκε τετ α τετ με τον Κλέιμαν ωστόσο δεν πάσαρε σωστά.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καθολικά ανώτερος, παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρό και ανεβάζοντας πολλούς παίκτες στην περιοχή των βυσσινί. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου απαριθμούσε 7 τελικές προσπάθειες.

Β’ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49’ ο Ντε Βινσέντι έκανε το 3-0.

Στο 56’ σε μια φάση που θα συζητηθεί η Ένωση κέρδισε πέναλντι, με τον Βαρέλα που λίγα λεπτά νωρίτερα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο να το εκτελεί και τον Μπέλετς να μπλοκάρει σταθερά. Οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ αποδοκίμασαν έντονα τον διαιτητή στην συνέχεια.

Στο 70’ ο Πάβλοβιτς από την μεγάλη περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ κάνοντας το 4-0.

Ο ΑΠΟΕΛ βελτιωμένος και σοβαρός ο ΑΠΟΕΛ από την αρχή του παιχνιδιού κόντρα σε μια κακή Ένωση, κάνει επίδειξη δύναμης και της ποιότητας των πολλών αστεριών του.

Εξαιρετικός ο Εφραίμ, ουσιαστικός ο Πάβλοβιτς, πολύ καλός και δημιουργικός ο Ντε Βινσέντι. Με την ομάδα να δείχνει και τα 90 λεπτά επιθετική διάθεση… ήταν ένα «νέο ΑΠΟΕΛ». Συνολικά έφτασε τις 15 τελικές προσπάθειες.

Διακριθέντες: Ο Γιώργος Εφραίμ ήταν εξαιρετικός, θύμισε τον παλιό καλό του εαυτό. Είχε συμμετοχή σε όλα τα γκολ της ομάδας. Σκόραρε, έδωσε ασίστ, έδωσε πάσα πριν την ασίστ και είχε συμμετοχή και στο τελευταίο γκολ που σκόραρε ο Πάβλοβιτς. Ο Σέρβος είχε και αυτός πολύ καλή παρουσία, σκοράροντας δις και πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας. Ο Ντε Βινσέντι ήταν πολύ κινητικός και βοήθησε στα μέγιστα στη δημιουργία φάσεων.

Απογοήτευσαν: Περιμέναμε πολύ περισσότερα από την ομάδα της Ένωσης. Κακή και αργή σε κάθε της προσπάθεια για να βγει μπροστά.

Διαιτησία: Κώστα Ριβέρτος

Ενδεκάδες

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Εφραίμ, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Σάβιτς, Μιχάηλοβιτς.

Ε.Ν.Π: Κλέιμαν, Σταρόκιν, Κουμής, Αγγελή, Θεοδώρου, Κοσμά, Ουντόζι, Σπόλιαριτς, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε

Σκόρερς: Πάβλοβιτς 18', Εφραίμ 24', Ντε Βινσέντι 49', Πάβλοβιτς 71'

Κίτρινες Κάρτες:  Σάβιτς // Σπόλιαριτς, Μαϊσουράτζε