Λάτιν... πρόκριση

Με τέρματα των Σαμπάλα και Νατέλ, ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν επί της αξιόμαχης Νέας Σαλαμίνας

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στην αξιόμαχη Νέα Σαλαμίνα και πήρε την νίκη - πρόκριση στην επόμενη φάση με σκορ 2-0 με δύο Λάτιν γκολ από Ζαμπάλα και Νατέλ. Σημαντική αυτή η επιτυχία και για την ψυχολογία της ομάδας.

Α΄ ημίχρονο

Μουδιασμένα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι 2 ομάδες χωρίς κάποια από τις δύο να επιβάλει τον ρυθμό της, ωστόσο αυτό που σημειώθηκε ήταν αρκετά κόρνερ και για τις 2 ομάδες το πρώτο δεκαπεντάλεπτο όπου δεν καταγράφτηκε κάποια καλή ευκαιρία.

Μετά το πρώτα δεκαπέντε λεπτά ήρθε και η πρώτη επικίνδυνη φάση στο παιχνίδι και ήταν για λογαριασμό των ερυθρολεύκων. Ο Ιάσονας Πική από τα αριστερά έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια μπαίνοντας στην περιοχή, με το γύρισμα που έκανε να απομακρύνει σε κόρνερ επικίνδυνα καθώς θα μπορούσε να έρθει και το αυτογκόλ με την μπάλα να χτυπά και στο δοκάρι.

Μετά τα 25 λεπτά το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε να ανεβάζει στροφές και στο 29΄κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Φακούντο Ζαμπάλα, που αφήνει άγαλμα τον Κίσσα και ανοίγει το σκορ. Το γκολ πανηγυρίστηκε ιδιαίτερα από τους γαλαζοκίτρινους πού ήταν όλοι μια αγκαλιά.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μετά από ένα λεπτό έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Νατέλ έφυγε γρήγορα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ που έκανε κόντραρε και πέρασε έξω.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο στον αγώνα με το σκορ στο Α΄ ημίχρονο να τελειώνει στο 1-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Β΄ ημίχρονο

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να έχει την υπεροχή και να κρατάει μπάλα, ωστόσο πέραν από ένα εντελώς άστοχο σουτ του Σόουζα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν έκανε κάτι άλλο αξιόλογο μπροστά από την εστία του Κίσσα.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα μετά το 60ο λεπτό άρχισε να ανεβαίνει και να προσπαθεί στο να κάνει κάτι καλό αλλά μάταια μιας και δεν μπορούσε να ολοκληρώσει ιδανικά τις επιθετικές της προσπάθειες.

Όσο το θέαμα ήταν μέτριο, το τελευταίο δεκάλεπτο θα είχε αρκετή δράση. Πρώτα στο 80ο λεπτό όταν το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ζαμπάλα έκανε την σέντρα από αριστερά αλλά ο Ντονγκαλά δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει. Ακολούθωςστο 81ο λεπτό ήρθε μία πολύ καλή ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα η οποία έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Μιγκελίτο εντός περιοχής έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Μιχαήλ ήταν στην σωστή θέση και απομάκρυνε την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα όλα θα τελείωναν και το ΑΠΟΕΛ θα σφράγιζε την πρόκριση. Ο Ντονγκαλά έφυγε από τα αριστερά και με μία ωραία σέντρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Νατέλ με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 2-0 και να χαρίζει την πρόκριση αλλά και ψυχολογία στην ομάδα του μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Καρώ, Σόουζα (87΄Σατσιάς), Λουντέμο, Μάγκλιτσα (73΄Ντονγκαλά), Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ζαμπάλα, Νατέλ (87΄Γεωργίου), Σάβιτς, Ντανίλο

Νέα Σαλαμίνα (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κίσσας, Σεργίου (71΄Ανδρέου), Δημητρίου (85΄Νικολάου), Γκολομπάρτ, Παύλου, Πική, Ντανίλο (71΄Λέντριτς), Κουμουρής (64΄Φελίπε), Μαργκάσα, Ντιακιτέ, Μιγκελίτο )85΄Λεμέσιος)

Σκόρερς: 29΄Ζαμπάλα

Κίτρινες: 16΄Μάγκλιτσα, 38΄Σόουζα, 45΄ Πολυκάρπου / 35΄Μαργκάσα