Μάγκες Παφίτες...μες στη Λευκωσία

Τεράστιο διπλό μέσα στο ΓΣΠ χάρις το πέναλτι του Βαλακάρι στο τέλος

Τεράστιο διπλό για την Πάφο καθώς επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 0-1 στο ΓΣΠ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 51' σημείωσε ο Βαλακάρι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 84', χαρίζοντας τους μια τεράστια νίκη. Κάκιστο το ΑΠΟΕΛ και απόψε, νέα απώλεια βαθμών και ακολουθούν ντέρμπι με Ανόρθωση και Απόλλωνα.

Η Πάφος ήταν η ομάδα που έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα του αγώνα και είχε κάποια απειλητικά σουτ με τους Αουρέλιο και Χάτσινσον.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 27ο λεπτό για να δούμε κάποια φάση από τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ατζίλι ο οποίος έκανε το πλασέ μετά την πάσα που έλαβε από τον Κλωναρίδη αλλά έσωσε ο καλά τοποθετημένος Ρούντκο.

Δεν είδαμε κάτι άλλο στο πρώτο μέρος και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο 51ο λεπτό η Πάφος έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Χάτσινσον με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από ένα πολύ επικίνδυνο φάουλ στον Ανουάρ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήθελε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και πάλι δεν κατάφερνε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικό για την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα η Πάφος να κρατάει σχετικά εύκολα το μηδέν.

Στο 83’ ο Ανουάρ με χέρι μέσα στην περιοχή έδωσε ανόητο πέναλτι στην Πάφο και ο Βαλακάρι από τα 11 βήματα νίκησε τον Σίλβα για το 0-1.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος (Γουήλερ 73'), Ζόρζε, Ντε Βινσέντι, Σαχάρ, Ανουάρ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (Νούχιου 64'), Νσούε, Ατζίλι (Εφραίμ 46'), Ζεράλδες

Πάφος: Ρούντκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Βαλεριάνος (Αντωνίου 76'), Χάτσινσον, Πάντσεον, Έβανς, Βαλακάρι, Βα, Ανγκούλο (Φυλακτού 54')

Σκόρερς: -/ Βαλακάρι

Κίτρινες Κάρτες:  Μπεν Σαχάρ, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ / Έβανς, Αουρέλιο

Κόκκινες Κάρτες: -/ Χάτσινσον

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου