Ο Μπεριγκό καθόρισε το ντέρμπι

ΑΠΟΕΛ - Πάφος 0-1

Ακόμη μια ήττα για το ΑΠΟΕΛ, μιας και η Πάφος επικράτησε με 0-1 στο ΓΣΠ. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση πέτυχε ο Μπεριγκό στο 3' της αναμέτρησης. Μάλιστα η ομάδα της Πάφου αγωνίστηκε με 10 παίκτες για ένα δεκάλεπτο ένεκα αποβολής του Κβίντα.

Με το καλημέρα η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά και βρήκε το τέρμα που ήθελε στην πρώτη κιόλας τελική της. Μόλις στο 3’ της αναμέτρησης ο Μπεριγκό βρέθηκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Βινίσιους έβαλε την κόντρα στο πρώτο πλασέ του, η μπάλα κατέληξε και πάλι στον Γάλλο που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ουζόχο για το 0-1. Στην συνέχεια η Πάφος ήταν η ομάδα που εξακολούθησε να φαίνεται πιο απειλητική και με καλή κυκλοφορία αλλά και πρέσινγκ από ψηλά δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις χωρίς όμως να βρει το δρόμο για ένα δεύτερο τέρμα.

Η πρώτη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 18’ με ένα σουτ του Κλωναρίδη το οποίο απέκρουσε ο Ρούντγκο, ενώ στο 19’ ο Ζαχίντ έδωσε στον Κατσαντώνη του οποίο το πλασέ κατέληξε στο δοκάρι, με τη φάση να μην μετρά όμως μιας και ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 25’ οι «Γαλαζοκίτρινοι» έχασαν τριπλή ευκαιρία με τους Κατσαντώνη και Σιέλη να μην μπορούν να κερδίσουν τον Ρούντγκο και τους αμυντικούς της Πάφου.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μέρφι βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, όμως ο Ουζόχο του είπε όχι, ενώ στο 44’ το πλασέ του Μπεριγκό κατέληξε σε σώματα αμυντικών.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την Πάφο να βρίσκεται δίκαια μπροστά στο σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για το ΑΠΟΕΛ, καθώς μετά από κόρνερ στο 48’ της αναμέτρησης, ο Βινίσιους ανέβηκε πιο ψηλά από όλους, όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Ο χρόνος κυλούσε, με τις δυο ομάδες να μην έχουν ρυθμό, και την Πάφο να κλείνει σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Ρούντγκο.

Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 60’ με τον Κλωναρίδη να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Ρούντγκο. Η απάντηση της Πάφου ήρθε στο 65’ όταν ο Μπεριγκό έκανε την προβολή από κοντά χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο 71’ το ΑΠΟΕΛ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Ζαχίντ να αλλάζει ωραία τη μπάλα με τον Κούτσακο αρχικά και έπειτα με τον Γουήλερ, με τον μέσο του ΑΠΟΕΛ όμως να αστοχεί από ευνοϊκή θέση στην περιοχή της Πάφου. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπεριγκό βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Στο 74’ ήταν σειρά των «Γαλαζοκίτρινων» να απειλήσουν με τον Μπεν Σαχάρ να δοκιμάζει ένα σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Ρούντγκο.

Στο 80’ της αναμέτρησης οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Κβίντα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε σκληρό φάουλ στον Κλωναρίδη.

Αυτό πρακτικά έδωσε ευκαιρία στο ΑΠΟΕΛ να επιτεθεί με περισσότερους παίκτες. Στο 82’ ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Ντε Βινσέντι, κατέληξε στα χέρια του Ρούντγκο, ενώ στο 84’ ο Γουήλερ δοκίμασε το πόδι του χωρίς όμως να βρει στόχο. Από εκεί και πέρα η Πάφος κράτησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα και πανηγύρισε τη νίκη.

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Σιέλης (82' Νούχιου), Ζαμπάλα (45' Γουήλερ), Ανουάρ, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Ντονγκαλά (70' Κούτσακος), Κατσαντώνης (57' Μπεν Σαχάρ)

Πάφος (Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό (77' Τόρες), Μέρφι, Φουρ (45' Βαλεριάνος), Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς (45' Βα), Πάντσεον

Σκόρερ: - / Μπεριγκό (3')

Κίτρινες Κάρτες: Γουήλερ / Πάνιτς

Κόκκινες Κάρτες: - / Κβίντα