Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Άγιαξ ο ΑΠΟΕΛ

Ηττήθηκε με σκορ 2-0 μέσα σε μια εκρηκτική ατμόσφαιρα στην Γιόχαν Κρόιφ Αρένα

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Άγιαξ. Οι γαλαζοκίτρινοι μετά το 0-0 στο ΓΣΠ την περασμένη εβδομάδα, ηττήθηκαν με σκορ 2-0 μέσα στην Γιόχαν Κρόιφ Αρένα.

Το σκορ άνοιξε στο 43ο λεπτό με την κεφαλιά του Αλβαρεζ μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίγετς. Στο 52ο λεπτό ο Άγιαξ σκόραρε και δεύτερο τέρμα, αλλά οι διαιτητές με την βοήθεια του VAR προχώρησαν στην ακύρωση του τέρματος του Χούντελαρ καθώς θεώρησαν πως ο Φέλτμαν ήταν σε θέση οφσάιντ. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει στην επόμενη φάση του αγώνα με τον Πάβλοβιτς στο 54ο λεπτό. Ο Σέρβος επιθετικός του ΑΠΟΕΛ ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ωστόσο, τα πράγματα για τους γαλαζοκίτρινους δυσκόλεψαν όταν στο 80ο λεπτό ο Τάντιτς διπλασίασε τα τέρματα του Άγιαξ με ένα άψογο σουτ.

Μπορεί οι ποδοσφαιριστές του Ντολ να μην κατάφεραν να πάρουν το χρυσό εισιτήριο για του ομίλους του Champion League, παρ'όλα αυτά συνεχίζουν την ευρωπαϊκή τους πορεία στους ομίλους του Europa League. Την Παρασκευή μάλιστα, θα πραγματοποιηθεί και η κλήρωση, με τον ΑΠΟΕΛ να μαθαίνει τους επόμενούς του αντιπάλους.