Πάρτι ΑΠΟΕΛ με καλεσμένη την Ομόνοια! (vid)

Διέσυρε με τεσσάρα τη συμπολίτισσα και τη «βύθισε»

Πήρε το «αιώνιο» το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 4-0 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ . Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος η ομάδα του Μιλόγεβιτς κυριάρχησε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ειδικότερα μετά την αποβολή του Λανγκ, έκλεισε την Ομόνοια στο δικό της μισό και πήρε μια σπουδαία νίκη. Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ντβάλι 45+2’, Κβιλιτάια 60’, Μαρκίνιος 68’ και Εφραίμ 90+2’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το ντέρμπι με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν από νωρίς τον ρυθμό τους.

Η πρώτη καλή φάση ήλθε στο 15’ για το ΑΠΟΕΛ, με τον Σούσιτς να φεύγει από τα δεξιά, να μπαίνει στη περιοχή και να κάνει το σουτ στέλνοντάς την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Στη συνέχεια τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν με τον Λανγκ να αφήνει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές στο 24ο λεπτό. Ο αμυντικός των «πρασίνων» ανέτρεψε τον Κβιλιτάια ο οποίος έφευγε μόνος απέναντι από τον Ουζόχο, με τον Ισπανό ρεφ να τον αποβάλλει.

Με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν το αριθμητικό πλεονέκτημα, πήραν τον έλεγχο της μπάλας και απείλησαν και πάλι στο 27’ με τον Κβιλιτάια να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Ουζόχο να μαζεύει σταθερά.

Έξι λεπτά μετά η ομάδα του Μιλόγεβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία και πάλι με τον Σούσιτς ο οποιος εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Ουζόχο, έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Λίγα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα στο Α’ μέρος, το ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντβάλι στo 45+2’! Ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Σαρφό, με τον Γεωργιανό αμυντικό στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει από κοντά την μπάλα στο πλεχτό του Ουζόχο. Το γκολ αρχικά δεν μέτρησε για οφσάιντ, ωστόσο στη συνέχεια παρενέβη το VAR για να μετρήσει κανονικά.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν το προβάδισμα.

Καλύτερα ξεκίνησε η Ομόνοια την επανάληψη που βγήκε μπροστά με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς.

Οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη φάση στο 50’ με το διαγώνιο σουτ του Λέζιακς να εξουδετερώνεται με υπερένταση από τον Μπέλετς.

Δέκα λεπτά μετά όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» διπλασίασαν το προβάδισμα του με τον Κβιλιτάια! Ο Μπλουμ έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή, ο Μίλετιτς έδιωξε λανθασμένα με τον γεωργιανό φορ να κάνει σε πρώτο χρόνο το πλασέ και να γράφει το 2-0.

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς πήρε τον έλεγχο της μπάλας και στο 68’ ο Ισπανός ρεφ έδειξε το σημείο της άσπρης βούλας αφού ο Κούσουλος ανέτρεψε τον Γουίλερ μέσα στη περιοχή. Ο Μαρκίνιος ανέλαβε την εκτέλεση με τον βραζιλιανό να κάνει το 3-0!

Ο ρυθμός στη συνέχεια κόπασε με το ΑΠΟΕΛ να κρατάει την μπάλα και να ροκανίζει τον χρόνο.

Οκτώ λεπτά  μετά το «τριφύλλι» έχασε την καλύτερη του φάση στον αγώνα με τον Μπρούνο να κάνει την παράλληλη πάσα στον Κακουλλή μέσα στη περιοχή και τον τελευταίο από κοντινή απόσταση, να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 77ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες από τα αριστερά να καταλήγει στην οριζόντια δοκό του Ουζόχο.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Εφραίμ ήρθε να βάλει το «κερασάκι στη τούρτα» με ωραίο πλασέ από τα αριστερά διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Ντβάλι,  Βιγιαφάνες (80' Ντάλσιο), Κβιλιτάια (80' Εφραίμ), Κρέσπο, Σούσιτς (57' Σατσιάς), Μαρκίνιος (80' Ντονγκαλά), Γουίλερ, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Δώνης (14' Μπλουμ).

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (69'Χαραλάμπους), Λάνγκ, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Κούσουλος (69' Λοΐζου), Κασάμα (75' Μπασιρού), Μπεζούς (46' Παναγιώτου), Κακουλλής, Μπρούνο, Χούπερ (28' Γιούστε).

Σκόρερ: 45+2' Ντβάλι, 60' Κβιλιτάια, 68' Μαρκίνιος, 90+2' Εφραίμ  / -

Κίτρινες: 38' Γουίλερ, 40' Ψάλτης  / 40' Ψάλτης, 42' Μπεζούς, 59' Κούσουλος

Κόκκινες: - / 24' Λανγκ

Διαιτητής: Munuera Montero Jose Luis

VAR: Figueroa Vazquez Jorge