Περίπατος στο Δασάκι

Το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή κέρδισε τον Εθνικό με 3-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το ΑΠΟΕΛ και πρώτη εντός του 2022, με τους «Γαλαζοκίτρινους» να κερδίζουν στο Δασάκι τον Εθνικό με 3-0.

Σκόρερ για τους νικητές οι Κβιλιτάια (20’), Ντογκαλά (34’) και Σατσιά (76’), με το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή να υπερέχει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ένα έντονο παιχνίδι είδαμε στο πρώτο μέρος του αγώνα στο Δασάκι με τον ΑΠΟΕΛ να ξεκινάει πολύ δυνατά, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις και την επιθυμία του για την επίτευξη ενός γκολ. Με εννέα (9) τελικές, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή, με τις δύο από αυτές να μετουσιώνονται σε γκολ. Από την άλλη η ομάδα του Εθνικού δεν δημιούργησε καμία ευκαιρία και δεν απείλησε την εστία του Σκουφέτ.

Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 3ο λεπτό, με ένα μακρινό σουτ του Κβιλιτάια, δεν ανησύχησε ωστόσο τον Μπογκατίνοφ. Ο Νατέλ επιχείρησε το δυνατό συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Μια διπλή καλή στιγμή ακολούθησε στο 11ο λεπτό με τους Ντογκαλά και Νατέλ να επιχειρούν δυο σουτ, το πρώτο αποκρούστηκε από τον κίπερ του Εθνικού με τις γροθιές, ενώ το δεύτερο κατέληξε εκτός. Στο 20ο λεπτό ήρθε το πρώτο γκολ για τους γαλαζοκίτρινους με τον Ντονγκαλά να βρίσκει τον Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή, και αυτός με ένα πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ στο «Δασάκι». Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 34’ ο Νατέλ με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Τρείς παίκτες για τον ΑΠΟΕΛ αντίκρισαν κίτρινη κάρτα στον σημερινό αγώνα, συγκεκριμένα οι Νταουσβίλι, Σόουζα και Κβιλιτάια, οι οποίοι θα χάσουν έναν από του επόμενους δυο αγώνες της ομάδας τους.

Για τον Εθνικό είχαμε μια αναγκαστική αλλαγή στο 29΄με τον Περατικό να περνάει εκτός, μετά από δυνατή επαφή που είχε με τον Σόουζα (δεν δόθηκε κάποιο φάουλ) και τον Φόλπρεχτ να παίρνει την θέση του.

Πιο χαλαρά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν για λίγο το ρυθμό τους, έχοντας ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν μερικές ευκαιρίες απειλώντας την εστία του Σκουφέτ. Στο 59ο λεπτό ο Μάριος Ηλία με μια κεφαλιά σημείωσε την πρώτη τελική για την ομάδα του Εθνικού στο δεύτερο ημίχρονο, με την μπάλα να κοντράρει σε ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ και να καταλήγει σε κόρνερ. Ακόμη μια καλή φάση για τον Εθνικό ακολούθησε στο 65’ με τον Ντούριτς να κάνει την δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Σκουφέτ έδιωξε σε κόρνερ.

Η καλύτερη στιγμή για τους «γαλαζοκίτρινους» στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 76’ όπου ο Σατσιάς, «κλείδωσε» την νίκη της ομάδας του διαμορφώνοντας το σκορ σε 3-0, όπου ήταν και το τελικό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο νεαρό χαφ, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μπογκατίνοφ.

Από μια μεγάλη ευκαιρία είχαν οι δυο ομάδες στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στο 86’ οι γηπεδούχοι με κοντινό πλασέ του Βοϊτκόφσκι, έβγαλε όμως την δύσκολη απόκρουση ο Σκουφέτ, και στο 87’ ο Οκριασβίλι, ο οποίος μετά από γύρισμα του Κβιλιτάια, με νικημένο τον Μπογκατίνοφ, έστειλε την μπάλα έξω.