Πλήγωσε κι άλλο τον «λαβωμένο» ΑΠΟΕΛ

Η γκολάρα του Μπαργκάν αποδείχτηκε αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στην Καρμιώτισσα

Σε εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής η Καρμιώτισσα κέρδισε στο «Στέλιος Κυριακίδης» το ΑΠΟΕΛ με 1-0. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σημειώθηκε από τον Μπαργκάν μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Φανερά επηρεασμένοι από την περιπέτεια με την πανδημία παρουσιάστηκε η ομάδα του ΑΠΟΕΛ, που ξεκίνησε με ενδεκάδα ανάγκης και έδειξε να έχει αρκετά θέματα σε όλες τις γραμμές του γηπέδου.

Τα προβλήματα του αντιπάλου της εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Καρμιώτισσα, η οποία κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Γκολ από τα αποδυτήρια στο «Στέλιος Κυριακίδης», αφού η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα με τον Μπαργκάν, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με ένα εντυπωσιακό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η ασίστ έγινε από τον Ρομό που κατέβασε υποδειγματικά στον συμπαίκτη του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Μπαργκάν στο 19’. Παρόλα αυτά, ο Σίλβα κατάφερε και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα η Καρμιώτισσα έχασε νέα ευκαιρία με κεφαλιά του Ρομό, από το ύψος του πέναλτι. Η μπάλα πέρασε μόλις έξω, ενώ η σέντρα έγινε από τον Μαλεκκίδη.

Η πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ σημειώθηκε στο 25’, με ένα δυνατό μακρινό σουτ του Λουντέμο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη. Στο 29’ καταγράφηκε ακόμη μια τελική για τους φιλοξενούμενους, με ένα φαλτσαριστό άστοχο σουτ του Εφραίμ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ο Μόμο Σάσι με ένα πολύ καλό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σίλβα.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Αποφασισμένοι να φέρουν το ματς στα ίσα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, που κράτησαν περισσότερο μπάλα, αλλά συνέχισαν να δυσκολεύονται στη δημιουργία φάσεων.

Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές της Καρμιώτισσας, αρκέστηκαν στο να έχουν παθητικό ρόλο, όμως συνέχισαν να μην επιτρέπουν στον αντίπαλο τους να προκαλέσει ιδιαίτερα προβλήματα στον Τούμπα.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη σημειώθηκε στο 73’, όταν ο Κούτσακος έκανε ένα ψαλιδάκι εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 76’ καταγράφηκε και μια άστοχη κεφαλιά του Κατσαντώνη. Επίσης στο 85’ ο Λουντέμο με εκτέλεση φάουλ από καλή θέση, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τις καλύτερες ευκαιρίες τις είχαν και πάλι οι γηπεδούχοι, ο οποίοι θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερο γκολ αν οι Ρομό και Χριστοφή ήταν πιο εύστοχοι.

Highlight: Το γκολ του Μπαργκάν στο 1ο λεπτό, που αποδείχθηκε ικανό να κάνει τη διαφορά.

Καρμιώτισσα (Χ. Μιχαήλ): Κυριακίδης (40' Τούμπας), Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Ρομό, Ι. Σάσι, Μπαργκάν (89' Καπαρτής), Μ. Σάσι (58' Χριστοφή), Μαλεκκίδης, Χρίστου, Ρέινολντς,Νεοφύτου

Στον πάγκο: Τούμπας, Μπουμπακαρί, Χριστοφή, Χρυσοστόμου, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Πολύζος, Καψός

ΑΠΟΕΛ (Μ. ΜακΚάρθι): Σίλβα, Αποστολάκης (73' Ζεράλδες), Ντίας (64' Γαβριήλ), Εφραίμ, Λουντέμο, Ανουάρ, Νσούε (60' Σάντος), Μερκής, Κοκκινόφτας (73' Κατσαντώνης), Σιέλης, Κούτσακος

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Σάντος, Ζόρζε, Κατσαντώνης, Γαβριήλ, Ζεράλδες

Σκόρερς: 1' Μπαργκάν / -

Κίτρινες: 33' Χρίστου, 44' Μπαράνοφ, 63' Ρέινολοτς, 81' Ευσταθίου / -

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου