Ποιός Κβιλιτάια; Κλωναρίδης!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΕΛ

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε της Σαλαμίνας με 0-3 στο Στάδιο Αμμόχωστος για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κλωναρίδης που σκόραρε και τα τρία γκολ της ομάδας του. Με την νίκη αυτή, οι «γαλαζοκίτρινοι» παίρνουν το δεύτερο τους συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς ήταν στο 17’ με τον Κλωναρίδη ο οποίος από πολύ κοντινή απόσταση έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα εκτός.

Στο 25’ η Σαλαμίνα έφτασε κοντά στο γκολ με την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Κρεάν που ανάγκασε τον Σίλβα σε εξίσου πολύ καλή απόκρουση. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ είχε κάποιες φάσεις κυρίως με τους Νουχίου και Ατζίλι αλλά ο Βεσελόφσκι δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία του.

Ωστόσο ο τερματοφύλακας της Σαλαμίνας δεν κατάφερε να κάνει τίποτα στο 39’ όταν από την πάσα του Ατζίλι ο Κλωναρίδης με πλασέ έκανε το 0-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στο 52ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του. Αρχικά, ο Ατζίλι νικήθηκε από τον Βεσελόφσκι, ενώ στη συνέχεια πλάσαρε ξανά και αμυντικός της Σαλαμίνα έδιωξε πάνω στη γραμμή ενώ βρήκε και στο δοκάρι η μπάλα.

Στο 62’ ο ΑΠΟΕΛ βρήκε και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Κλωναρίδης ο οποίος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας μετά από σουτ του Ατζίλι και με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 78’ ο Κλωναρίδης με άψογο πλασέ έκανε το 0-3 σκοράροντας χατ τρικ και δίνοντας το 2ο συνεχόμενο τρίποντο στην ομάδα του.

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (Παύλου 69'), Νικολάου (Μπρένο 69'), Αντιόλο, Σανκό, Αντρέου, Οσέι, Κονφέ, Σιαθάς (Πικής 76'), Κρεάν (Λεμέσιος 87'), Βάγκνερ

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζεράλδες, Μερκής, Σάντος, Σιέλης, Γιένσεν, Ζαχίντ, Ατζίλι, Γαβριήλ (Λουντέμο 62'), Κλωναρίδης (Εφραίμ 82'), Νούχιου

Σκόρερς: -/ Κλωναρίδης (3)

Κίτρινες Κάρτες: Οσέι / Κλωναρίδης, Γαβριήλ, Γένσεν