Σεβίλλη-ΑΠΟΕΛ 1-0: Δεν το πίστεψε όσο έπρεπε

Αδίκησαν τους εαυτούς τους οι ποδοσφαιριστές του Τόμας Ντολ

Η Σεβίλλη επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0 χάρις το γκολ του Τσιτσαρίτο στο Estadio Ramon Sanchez Pizjuan στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League.

Η ομάδα του Λοπετέγκι διπλασίασε τις νίκες της στον όμιλο, σε αντίθεση με τον ΑΠΟΕΛ που υπέστη 2η συνεχόμενη ήττα και πλέον τα ματς με την Καραμπάχ θα κρίνουν το μέλλον του στην διοργάνωση.

Πιο δυνατά όπως αναμενόταν ξεκίνησε η γηπεδούχος Σεβίλλη, η οποία έφτασε κοντά στο γκολ μόλις στο 5ο λεπτό μετά την κοντινή προβολή του Κουντέ μετά τη σέντρα του Βάσκεθ, ωστόσο βρήκε την μπάλα ο Μπέλετς και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ.

Στο 17’ η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ. Αφού πρώτα άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Μουνίρ έκανε το γύρισμα προς το μέρος του Τσιτσαρίτο και ο Μεξικανός από κοντά νίκησε τον Μπέλετς κάνοντας έτσι το 1-0.

Στο 24’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, το οποίο εκτελέστηκε από τον Μουνίρ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 33’ είδαμε το πρώτο σουτ από πλευράς «γαλαζοκιτρίνων» με τον Πάβλοβιτς ο οποίος είδε τον Μπόνο εκτός εστίας και επιχείρησε μακρινό σουτ, αλλά δεν βρήκε εστία.

Στην συνέχεια του 1ου μέρους η Σεβίλλη είχα κάποια σουτ με τους Λόπες-Τσιτσαρίτο, αλλά ο Μπέλετς δεν άφησε την εστία του να παραβιαστεί.

Στο 52ο λεπτό είδαμε το πρώτο σουτ στο δεύτερο 45λεπτο, για τους γηπεδούχους και συγκεκριμένα με τον Ζορντάν αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 68’ ο Εσκουδέρο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Μπέλετς έδιωξε. Πάντως ο ρυθμός του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ αργός, χωρίς φάσεις για κάποιο γκολ.

Στο 70’ ο ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Μια μακρινή μπαλιά του Μερκή, έβγαλε στην αντεπίθεση τον Γιάκολις, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά δεν την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 82’ ο Μπανέγα έπιασε γυριστό σουτ, αλλά ο καλά τοποθετημένος Μπέλετς μάζεψε.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι ο ΑΠΟΕΛ έφυγε από το γήπεδο με άδεια χέρια.

Σεβίλλη: Μπόνο, Γκόμες, Λόπες (Μπανέγα 72'), Μουνίρ (Χιλ 60'), Κουντέ, Τσιτσαρίτο (Νταμπούρ 78'), Πότσο, Εσκουδέρο, Βάσκεθ, Τζορντάν, Γκουντέλ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Γκέντσογλου (Εφραίμ 79'), Σόουζα, Μάτιτς, Γιάκολις, Τάμαρι (Αλωνεύτης 83'), Πάβλοβιτς (Χαλένιους 66')

Σκόρερς: Τσιτσαρίτο /-

Κίτρινες Κάρτες: Βάσκεθ / Γιάκολις