«Στραπάτσο» πριν το ματς της χρονιάς

Ερμής - ΑΠΟΕΛ 2-0

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο Ερμής κόντρα στο ΑΠΟΕΛ με 2-0. Η ομάδα του Δημήτρη Δασκαλάκη ήταν ουσιαστική και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «Γαλαζοκιτρίνων» επικρατώντας με 2-0.

Α Ημίχρονο

Το ΑΠΟΕΛ έλεγχε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, ενώ ο Ερμής είχε επιλέξει να κτυπήσει κυρίως σε αντεπιθέσεις. Στο 8΄ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, όταν έγινε μπαλιά στο μέρος του Βρόντη, ο οποίος έφυγε μεν στην πλάτη του Ερμή, νικήθηκε δε από τον Φιρινίδη. Η απάντηση του Ερμή ήρθε στο 11’ και μάλιστα ήταν τέρμα. Ο Δημητρίου έκανε τη μπαλιά από αριστερά, και ενώ όλα έδειχναν πως ο Ζόρζε είχε εύκολη δουλειά στο απομακρύνει, έπιασε αέρα με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα του Σίλβα.

Στο 15’ το ΑΠΟΕΛ λίγο έλειψε να απαντήσει καθώς μετά από μπαλιά του Γαβριήλ βρέθηκε σε θέση βολής ο Μπεν Σαχάρ, όμως το πλασέ του δεν βρήκε εστία.

Ο ρυθμός στην πορεία έπεσε κάτι που ασφαλώς και βόλευε τον Ερμή. Στο 26’ ήρθε ένα ακόμη μεγάλο λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, με τον Σιέλη να δίνει πάσα ουσιαστικά στον Σιντιμπέ, ο οποίος είδε εκτός εστίας του Σίλβα, προσπάθησε να τον «κρεμάσει» όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 35’ ήρθε ακόμη ένα παιδικό λάθος από τους «Γαλαζοκίτρινους». Ο Σίλβα έχασε τη μπάλα από τον Ρουσιά όντας στα όρια της περιοχής, προσπάθησε να τον μαρκάρει, με τον επιθετικό του Ερμή να τον αποφεύγει όμως το πλασέ του σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βρόντης έστειλε μια πολύ ωραία μπαλιά στον Μπεν Σαχάρ, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως νικήθηκε από τον Φιρινίδη. Τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 43’ όταν μετά από κόρνερ του Ερμή ο Σιέλης δεν έδιωξε σωστά, όμως ο Ντίας δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί με τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ να διώχνουν σε κόρνερ.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με δυο αλλαγές. Πέρασε στο παιχνίδι Κλωναρίδης και ο Λούντεμο στη θέση των Ντίας και Κατσαντώνη. Στα πρώτα λεπτά οι «Γαλαζοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έδειχναν να πατούν λίγο καλύτερα, χωρίς όμως να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάποια φάση.

Στο 50’ ήρθε μάλιστα και αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, με τον Γαβριήλ να μένει στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα και να κρατά το γόνατο του. Μάλιστα χρειάστηκαν να τον βοηθήσουν συμπαίκτες του ώστε να πάει στα αποδυτήρια.

Οχτώ λεπτά αργότερα ο Μπεν Σαχάρ έφυγε από αριστερά και έκανε ένα ωραίο γύρισμα στην περιοχή, με τον Σάντο να προλαβαίνει τον Νούχιου και να διώχνει τη μπάλα. Η απάντηση του Ερμή άμεση με τον Κοβάσεβιτς να βρίσκεται σε θέση βολής στο 59’, όμως το σουτ του κατέληξε στα χέρια του Σίλβα.

Στο 61’ ο Μπεν Σαχάρ πέρασε όμορφα από τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε και το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ερμή. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να σκοράρει και στο 69΄με το κεφάλι. Γενικότερα το ΑΠΟΕΛ πίεζε όμως δεν κατάφερνε να κατάφερνε να σκοράρει.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στη συνέχεια. Στο 73’ ο Φιρινίδης είπε όχι στην κεφαλιά του Νούχιου, ενώ στο 75’ το πλασέ του Κλωναρίδη δεν βρήκε εστία. Ίδια η κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Νούχιου στο 79’.

Τα λεπτά περνούσαν και στο 90’ ο Λούκας Σωτηρίου έδωσε πέναλτι για τον Ερμή, σε μια φάση που ο Καϊσερλίδης μπήκε στην περιοχή, ο Σίλβα έπεσε στα πόδια του, έπιασε μπάλα αλλά ο διαιτητής θεώρησε πως πρώτη βρήκε πόδια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καϊσερλίδης ο οποίος και έγραψε το 2-0.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ερμής (Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Κυριακίδης, Γαβριήλ, Nτίας, Δημητρίου, Καραγκούνης, Σιντιμπέ, Φόλπρεχτ (71′ Μέιρα), Γκάταριτς (58′ Σάντο), Ρουσιάς (82′ Παπαθανασίου), Κοβάσεβιτς (71′ Παντελή)

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Αποστολάκης, Ζορζ, Σιέλης, Γουίλερ (76′ Σαμπάλα), Ντίας (46′ Λουντεμό), Βρόντης, Γαβριήλ (53′ Νούχιου), Κατσαντώνης (46′ Κατσαντώνης), Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ

Σκόρερ: Δημητρίου (11'), Καϊσερλίδης (92') / -

Κίτρινες Κάρτες: Γκάταριτς, Σιντιμπέ, Κυριακίδης / Ντίας, Κατσαντώνης, Σίλβα, Σιέλης

Κόκκινες Κάρτες: - / -