Το κλειδί για την έβδομη το είχε ο Γερμανός!

Με MVP τον Μπλουμ ο ΑΠΟΕΛ νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στον πόντο

Δεν σταμάτησε ούτε στο «Αμμόχωστος» το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» εκμεταλλευτήκαν τις ευκαιρίες τους κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και στο τέλος της ημέρας έφυγαν από τη Λάρνακα με το τρίποντο.  Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπλουμ 36’, Μαρκίνιος, Φελίπε 46’ και Κονσταντίνοφ 90’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη Νέα Σαλαμίνα να περιμένει στο δικό της μισό.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Μάγκλιτσα να παίρνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Ντονγκαλά και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 25’ η ομάδα του Μιλόγεβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα, με τον Σαρφό να περνάει όποιον βρήκε μπροστά του, να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Μελίσσα να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Η υπεροχή των φιλοξενουμένων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 36’, με τον Σατσιά να κάνε τη σέντρα από τα αριστερά, τον Μπλουμ να πηδάει πιο ψηλά από όλους, να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της αντίπαλης εστίας.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως δεν σταμάτησαν εδώ, αφού στην αμέσως επόμενη επίσκεψη τους στη περιοχή του Μελισσά, διπλασίασαν το προβάδισμα τους! Ο Μαρκίνιος σύγκλινε από τα αριστερά, ελευθερώθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το δυνατό συρτό σουτ γράφοντας έτσι το 2-0.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ΑΠΟΕΛ να έχει σημαντικό προβάδισμα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η επανάληψη για τη Νέα Σαλαμίνα, που μόλις στο 46ο λεπτό μείωσε με το συρτό σουτ του Φελίπε να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Μπέλετς.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να βάζουν πίεση στο ΑΠΟΕΛ αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάτι το μεμπτό προς την εστία του Μπέλετς.

Στο 79’ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν στα ίσα το ματς με τον Μάντζεκ! Ο Αφρικανός πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα, αναγκάζοντας τον Σλοβένο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ σε μια εξαιρετική επέμβαση κάτω χαμηλά στην δεξιά του γωνία.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και στην πίεση που ασκούσε η Βαρωι΄σωτικη ομάδα, το συγκρότημα του Μιλόγεβιτς «τέλειωσε» την υπόθεση νίκη στο 90’ με πρωταγωνιστή τον Κονσταντίνοφ που πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν την έβδομη τους συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με την ισόπαλέ της Πάφου απέναντι στον Ολυμπιακό, μείωσαν την απόσταση από την κορυφή στον πόντο.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Ντιακιτέ (87' Μποτεάκ), Άδωνη, Οφόρι, Λέουκο (87' Κουμουρής), Φράγκος (46' Μαργκάσα), Κλίμοβιτς (61' Τιάγκο), Μάντζεκ, Τσίκο, Φελίπε, Ντορεγκαράι.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Σαρφό (90' Νταουσβίλι), Κονσταντίνοφ, Μπλουμ (90' Ηλία), Εντονγκαλά (61' Εφραίμ), Μαρκίνιος (77' Καρώ), Μάγκλιτσα (61' Ντάλσιο).

Σκόρερ: 46' Φελίπε / 36' Μπλουμ, 38' Μαρκίνιος, 90' Κονσταντίνοφ

Κίτρινες: 7' Λέουκο, 12' Άδωνη, 38' Φράγκος / 27' Σατσιάς, 52' Ντβάλι, 65' Κρέσπο

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου

VAR: Ροβέρτος Κώστα