Το ντέρμπι άρχισε στο 85’

Το ντέρμπι αιωνίων έμεινε χωρίς τέρμα και νικητή

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο επικράτησε η δύναμη, η ένταση και το πάθος, Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0. Το παιχνίδι πρόσφερε λίγες φάσεις, όμως εκεί που άναψε για τα καλά ήταν στο 85’. Εκεί που ο Τιμόθεος Χριστοφή υπέδειξε αμφισβητούμενο πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ, όταν ο Τάμαρι έπεσε στην περιοχή πολύ εύκολα με το που ένιωσε την επαφή του Λάνγκ. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντε Βινστέντι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα έξω. Συζήτηση όμως θα προκαλέσει και η μη υπόδηξη παράβασης στο 29' όταν ο Λέζιακς έπιασε το πόδι του Τάμαρι. Σε εκείνη την φάση δεν ξεκαθαρίζει αν ο Τάμαρι ήταν στην περιοχή ή όχι.

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Το πάθος, η ένταση και η δύναμη ήταν τα χαρακτηριστικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Είναι αξιοσημείωτο πως η πρώτη τελική φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 11’ με τον Ντάρμπισαϊαρ να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 19’ και ήταν και πάλι για την Ομόνοια. Αυτή τη φορά απείλησε με το κεφάλι ο Λούφτνερ, αλλά ο Μπέλετς ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε.

Στο 23’ το ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη του τελική, όταν μετά από κόρνερ του Μάτιτς, ο Πάβλοβιτς πήρε την κεφαλιά, η οποία έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Η επόμενη φάση που θα συζητηθεί ήρθε στο 29’ όταν ο Τάμαρι βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Λέζιακς. Ο διαιτητής του αγώνα έδειξε κόρνερ. Επαφή υπήρξε, αλλά αυτό που δεν ξεκαθαρίζει είναι αν ο Τάμαρι είναι μέσα στην περιοχή ή όχι.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με κύριο χαρακτηριστικό του την δύναμη στο παιχνίδι των δυο ομάδων. Στο 42’ και μετά από μπέρδεμα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Εφραίμ βρέθηκε στην περιοχή, όμως ο Φαμπιάνο τον πρόλαβε ακριβώς στο πλασέ του Η πιο μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε απ’ το ΑΠΟΕΛ και τον Τάμαρι στο 44’ όταν μετά από γύρισμα του Ζοαοζίνιο ο Ιορδανός έκανε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να κατεβάζει δύσκολα τα ρολά.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με το καλημέρα έχασε απίστευτη ευκαιρία. Συγκεκριμένα έγινε η μπαλιά από δεξιά, ο Ματ επιχείρησε το τακουνάκι, η μπάλα κόντραρε στον Σάβιτς και βρήκε δοκάρι, και από εκεί έφθασε στον Τιάγκο ο οποίος μόνος απ’ το 1 μέτρο χωρίς τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο 51’ ο Ζοαοζίνιο έκανε την μπαλιά από αριστερά, με τον Τάμαρι να κερδίζει το κεφάλι αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Η απάντηση της Ομόνοιας ήταν με άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τιάγκο στο 56’ βρήκε εξαιρετικά τον Μποτεάκ στην περιοχή, με τον τελευταίο όμως να μην μπορεί να πλασάρει σωστά.

Στο 57’ ο Μιχαήλοβιτς επιχείρησε την μπαλιά, με τον Πάβλοβιτς να κερδίζει την κεφαλιά και τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει σταθερά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τάμαρι πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας, έκανε το σουτ από καλό σημείο, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του και δεν είχαμε την μεγάλη την ευκαιρία. Τα λάθη και απ’ τις δυο πλευρές αυξήθηκαν. Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη τελική καταγράφηκε στο 83’ όταν ο Γκόμεθ έκανε το σουτ από καλή θέση έξω απ’ την περιοχή, με τον Μπέλετς να μπλοκάρει σωστά.

Στο 85’ ο Τάμαρι πάτησε περιοχή, ένιωσε τα χέρια του Λανγκ και έπεσε, με τον Τιμόθεο Χριστοφή να δείχνει λανθασμένα το σημείο του πέναλτι. Ο Τάμαρι έπεσε πολύ εύκολα και κέρδισε το πέναλτι.

Η υπόδειξη του Τιμόθεου Χριστοφή ξεσήκωσε την εξέδρα και τα αντικείμενα έπεφταν βροχή. Έτσι το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου εφτά λεπτά.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Βινσέντι ο οποίος όμως έστειλε τη μπάλα έξω.

Η τελευταία καλή στιγμή καταγράφηκε στο 95’ όταν ο Τιάγκο βρέθηκε στην περιοχή, το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο και έφθασε εύκολα στα χέρια του Μπέλετς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια (Μπεργκ): Αιφνιδίασε με την επιλογή Χούμποτσαν στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Μαυρία μπροστά του. Ζήτησε απ’ τους παίκτες να πιέζουν ψηλά και να βγαίνουν πολλοί μαζί στους παίκτες του ΑΠΟΕΛ για να μην υπάρξει κυκλοφορία.

ΑΠΟΕΛ (Ντολ): Με 3-4-3 και τον Εφραίμ στην ενδεκάδα ήθελε να εκπλήξει και να δώσει ταχύτητα στα άκρα. Η καλή αμυντική λειτουργία της Ομόνοιας «κλείδωσε» το ΑΠΟΕΛ. Το κέντρο δεν λειτουργούσε καλά και αυτό ήταν πρόβλημα, ενώ και στα αριστερά ο Ζοαοζίνιο είχε πολλά προβλήματα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ομόνοια: Ο Τιάγκο είχε καλό παιχνίδι, πάλεψε αρκετά και προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Του έλειψε ένα τέρμα όμως

ΑΠΟΕΛ: Ο Βούρος ήταν ο κορυφαίος του ΑΠΟΕΛ στη σημερινή αναμέτρηση. Ήταν κυριολεκτικά παντού.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ομόνοια: Ο Γκόμεθ δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά. Δεν έδωσε στην Ομόνοια βοήθειες στο επιθετικό κομμάτι, ενώ σε μια φάση που δοκίμασε το πόδι του θα μπορούσε να δώσει στον Κακουλλή που ήταν μόνος από αριστερά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ: Μέτριο παιχνίδι απ’ τον Ζοαζίνιο, ο οποίος δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά και είχε προβλήματα και στα αμυντικά του καθήκοντα. Μοιραίος ο Ντε Βινσέντι ο οποίος δεν κατάφερε να βρει στόχο στο πέναλτι.