Τσέκαρε Ευρώπη τελειώνοντας την ΑΕΚ

Πρώτη νίκη στα πλέι οφ με ανατροπή που κρατά τον ΑΠΟΕΛ ζωντανό στη μάχη του τίτλου

Μεγάλη εντός έδρας νίκη μετά από ανατροπή πέτυχε το ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΑΕΚ με 2-1 μέσα στο ΓΣΠ για την 8η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Μπορεί οι «κιτρινοπράσινοι» να προηγήθηκαν στο 14’ με τον Πονς, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» με τα γκολ των Μαρκίνιος με πέναλτι στο 25’ και Ντβάλι στο 54’ κατάφερε να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι και να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ανέβηκε στους 68 βαθμούς και παρέμεινε σε τροχιά τίτλου, όντας στη 2η θέση και στο -3 από την κορυφή, ενώ κλείδωσε το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η ΑΕΚ παρέμεινε στους 62 βαθμούς, με τις πιθανότητες για κατάκτηση του τίτλου διαγράφονται εντελώς, καθώς η διαφορά εκτοξεύθηκε στους εννέα βαθμούς με μόλις δύο αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν πεσμένος, με τις δύο ομάδες να μην ανοίγονται και ιδιαίτερα. Το ΑΠΟΕΛ απείλησε στο 11’ με τον Φεράρι με μακρινό σουτ, όμως ο Πίριτς έπεσε και μάζεψε.

Με τη συμπλήρωση 12 λεπτών προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ, καθώς ο Ναούμ στο 9’ τραυματίστηκε, δίνοντας τη θέση του στον Γιάκολις και στο 12’ ο Μπεν το ίδιο για να περάσει μέσα ο Μαρκίνιος.

Δύο λεπτά αργότερα στην πρώτη μεγάλη φάση της ΑΕΚ στο ματς κατάφερε να σκοράρει. Στο 14’ ο Γκιούρτσο μέσα στην περιοχή πέρασε στον Πονς, ο Ισπανός με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μπέλετς για να γράψει το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βγάλει άμεση αντίδραση και στο 19’ ο ρεφ σφύριξε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR σε μαρκάρισμα του Τόμοβιτς στον Κβιλιτάια. Στο 22’ εκτέλεσε ο Κβιλιτάια, το έπιασε ο Πίριτς, όμως ο ρεφ έδωσε ορθά επανάληψη, καθώς ο Πονς ήταν εντός περιοχής πριν εκτελεστεί το πέναλτι. Στο 25’ ο ΑΠΟΕΛ άλλαξε εκτελεστή, με τον Μαρκίνιος να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα και να κάνει το 1-1 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε με το που πλησιάζαμε ολοένα και περισσότερο προς τη συμπλήρωση του 45λέπτου. Στα υπόλοιπα εναπομείναντα λεπτά δεν είχαμε κάποια άλλη μεγάλη φάση, χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 1-1.

Στο β’ μέρος στα πρώτα λεπτά φάνηκε η ΑΕΚ να μπαίνει καλύτερα και να έχει επιθετική διάθεση, ενώ ο Όλτρα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έκανε αλλαγή, αφήνοντας τον Τρισκόφσκι στα αποδυτήρια για να βάλει τον Λόπες με σκοπό να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή.

Εκεί που πατούσε καλύτερα η ομάδα του Όλτρα, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει μετά από στημένη φάση. Στο 54’ ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντβάλι πιο ψηλά από όλους με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς για να γράψει το 2-1 και να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ φάνηκε να επηρεάστηκε από το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ, καθώς δεν είχε καθαρό μυαλό μέσα στο γήπεδο για να κυκλοφορήσει, με αποτέλεσμα να κάνει εύκολα λάθη.

Μετά το 60’ η ομάδα του Όλτρα κέρδισε μέσα στο γήπεδο, κρατώντας μπάλα, όμως δυσκολευόταν αρκετά να απειλήσει, καθώς ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έκλεισε καλά τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή του, ενώ στο 69’ το ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία στην αντεπίθεση, με τον Κβιλιτάια εντός περιοχής σε καλή θέση να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα έξω.

Στο 73’ η ΑΕΚ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, όμως ο Μπέλετς είπε «όχι», κρατώντας το 2-1 υπέρ της ομάδας του.

Στη συνέχεια η ομάδα του Όλτρα ανέβηκε ακόμη περισσότερο, κρατώντας περισσότερο μπάλα με σκοπό να φτιάξει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, όμως το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να αμύνεται πολύ καλά, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις των φιλοξενουμένων.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει να διατηρεί το 2-1 υπέρ του και έτσι πήρα μία τεράστια σημασίας νίκη, «σκοτώνοντας» όλες τις ελπίδες της ΑΕΚ για τον τίτλο, ενώ ο ίδιος φορτσάρει στις τελευταίες δύο αγωνιστικές για να διεκδικήσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Εντεκάδες

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Εντονγκαλά, Μπεν, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Ηλία, Κορομίας, Μαρκίνιος, Τζιάμας, Μακέντα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Τρισκόφσκι, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πόνς, Ναούμ, Μάμας, Γκιούρτσο.

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Σανχούρχο, Λόπες,  Γκρόμοφ, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Γιάκολιτς, Νίκολιτς

Σκόρερ: 25' Μαρκίνιος πεν. , 54' Ντβάλι/14' Πονς

Κίτρινες: /Λέδες, Κάσας