Ξανά άσφαιρος και…-8

Πέταξε άλλους δύο βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ

Στο 0-0 έμειναν Εθνικός και ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι της Άχνας για τον εξ’ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Οι «γαλαζοκίτρινοι» σπατάλησαν το 1ο ημίχρονο, ενώ στο 2ο έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά ατυχία και Μπογκατίνοβ στάθηκαν εναντίον τους. Με το αποτέλεσμα αυτό παραμένει 4ος με 28 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός που το πάλεψε αρκετά πάει στους 14 βαθμούς.

Η πρώτη φάση στο ματς άνηκε στους «γαλαζοκίτρινους», με τον Ντε Βινσέντι ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ του Μάτιτς, αλλά μάζεψε εύκολα ο Μπογκατίνοβ.

Στο 4’ ο Εθνικός σκόραρε με τον Κονέ με κεφαλιά, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ, στην πρώτη καλή φάση των γηπεδούχων.

Στο 29’ ο Χαλένιους έφτασε κοντά στο γκολ μετά από πολύ καλό σουτ εντός περιοχής, αλλά για λίγο δεν βρήκε εστία.

Στο 42’ ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λαμπάν ο οποίος έκανε το σουτ, έστειλε όμως την μπάλα για πολύ λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια.

Δεν άλλαξε κάτι στο 1ο μέρος, με το ματς να είναι πολύ μέτριο, χωρίς καλό ρυθμό.

Στο 47’ ο Μιχαϊλοβιτς μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και έτσι μάζεψε χωρίς κάποια δυσκολία ο Μπογκατίνοβ.

Στο 53’ ο Μπογκατίνοβ έσωσε την ομάδα του στο σουτ του Γιάκολις, στην εξέλιξη της φάσης ο Κυπριανού πήγε να διώξει και βρήκε το δοκάρι και στην αντεπίθεση του Εθνικού, ο Ηλία έκανε το σουτ εντός περιοχής, για πολύ λίγο όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 57’ ο Γιάκολις έβγαλε την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Ντε Βινσέντι, αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό. Δυο λεπτά μετά ο Γιάκολις από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 72’ ο Χαλένιους έδωσε στον Ντε Βινσέντι, αυτός επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 84’ ο Πάβλοβιτς έκανε το πλασέ εντός περιοχής και ανάγκασε τον Μπογκατίνοβ σε πολύ μεγάλη απόκρουση με τα πόδια.

Ο ΑΠΟΕΛ έψαξε το γκολ μέχρι τέλους αλλά δεν το βρήκε με αποτέλεσμα να πετάξει άλλους δύο βαθμούς.

Διακρίθηκαν: Από τους πρωταγωνιστές ο τερματοφύλακας του Εθνικού, Μπογκατίνοβ με πολλές και σημαντικές επεμβάσεις, κράτησε το μηδέν.

Απογοήτευσαν: Πέταξε στα σκουπίδια το 1ο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ, έχασε πολλές ευκαιρίες στο 2ο και δεν βρήκε το γκολ της νίκης, με αποτέλεσμα να χάσει κι άλλους πόντους.

Εθνικός: Μπογκατίνοβ, Γκλομπάρτ, Χαραλάμπους (Κουντόμπιακ 70'), Κυπριανού, Μαρκόσκι (Φοινίρης 77'), Κοστόφσκι, Χριστοφή, Λαμπάν, Μιγκελίτο, Ηλία, Κονέ (Μαρκόφσκι 88')

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Σάβιτς, Ιωάννου, Μάτιτς, Σόουζα (Πάβλοβιτς 74'), Γιακολις (Αλωνεύτης 90'), Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (Τάμαρι 64'), Χαλένιους