Χάποελ Μπερ Σεβά-ΑΠΟΕΛ 2-2: Στο «καμίνι» του ΓΣΠ…μπορεί!

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τους «γαλαζοκίτρινους»

Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε αλώβητος από το «Turner Stadium» καθώς εξήλθε ισόπαλος 2-2 με την Χάποελ Μπερ Σεβά και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο επαναληπτικό του ΓΣΠ σε μια βδομάδα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι», οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντελατόρε, απέκτησαν μικρό προβάδισμα πρόκρισης και πηγαίνουν με τους καλύτερους οιωνούς στο ματς της Λευκωσίας, στο οποίο θα έχουν τον 12ο παίκτη στο πλευρό τους. Η ομάδα της Λευκωσίας προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Μοράις και Ντελατόρε. Τα γκολ για τους Ισραηλινούς πέτυχαν οι Νουακέμε και Όγκου.

Η διεξαγωγή του σημερινού αγώνα ήταν στον αέρα λόγω των δεκάδων ρουκετών που εκτοξεύτηκαν στην ευρύτερη περιοχή της Γάζας από τους Παλαιστίνιους. Τελικά, η UEFA και οι ισραηλινές αρχές αποφάσισαν να διεξαχθεί κανονικά ο αγώνας καθώς έκριναν ότι δεν θα συνέτρεχε κάποια σοβαρή ανησυχία για την ασφάλεια όσων θα βρίσκονταν στο «Turner Stadium». Τελικά το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Αρκετά χορταστικό από φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο 10λεπτο του αγώνα ήταν περισσότερο αναγνωριστικό και έτσι δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση. Στο 11’ οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν πέναλτι στην πρώτη επικίνδυνη τους κατεβασιά στην περιοχή της Χάποελ, με πρωταγωνιστή τον Τάμαρι. Ο Ιορδανός ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή και «γκρεμίστηκε» από τον Τζέντεκ. Στο 13’ ο Μοράις ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η Χάποελ απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 20ο λεπτό με μια άστοχη κεφαλιά του Νουακέμε. Οκτώ λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ με ένα πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι από τον Ντελατόρε μετά από ασίστ του Σόουζα.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκαν και ανέβασαν στροφές. Στο 30ο λεπτό η Χάποελ δημιούργησε μια μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Βάτερμαν απόκρουσε αρχικά το σουτ του Νουακέμε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Εϊνμπίντερ έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών. Η Χάπελ κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 42ο λεπτό μετά από μια αδικαιολόγητη ολιγωρία που υπήρξε στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάλαϊ δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Όγκου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 45’ με μια άστοχη κεφαλιά του Μπασάτ μετά από μια λανθασμένη έξοδο του Βάτερμαν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με τον Τάμαρι όμως ο τερματοφύλακας της Χάποελ πρόλαβε τον Ιορδανό και απόκρουσε τη μπάλα.

Με μια μεγάλη φάση των γηπεδούχων ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Στο 51ο λεπτό ο Νουακέμε έπιασε τη κεφαλιά, ο Βάτερμαν έδειχνε να ελέγχει τη φάση όμως η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και για καλή του τύχη χτύπησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε τρεις απανωτές φάσεις με τους Σάλαϊ, Ντελατόρε και Τάμαρι, οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες παρά το γεγονός ότι η άμυνα της Χάποελ ήταν σε ανισορροπία. Η Μπερ Σεβά έστειλε ένα προειδοποιητικό μήνυμα στο 66ο λεπτό με τον Μαμάν, ο οποίος νικήθηκε από τον Βάτερμαν, με τον Ολλανδό να αποκρούει μια μεγάλη απόκρουση. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Νουακέμε, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή. Στο 78’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε μια εκτέλεση φάουλ του Κάζου την οποία απόκρουσε ο Όγκου. Στο 79’ ο Ντελατόρε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ με 10 παίκτες για τα τελευταία στάδια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πάρα πολύ στα τελευταία λεπτά και έψαξαν το τρίτο γκολ. Στο 90’ Νουακέμε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Το 2-2 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ: Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Ο ΑΠΟΕΛ παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1 και κατάφερε να χτυπήσει την Χάποελ στο αδύνατο της σημείο, δημιουργώντας τεράστια προβλήματα από τα άκρα.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Οι Ισραηλινοί πίεσαν ψηλά από την αρχή και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον ΑΠΟΕΛ χωρίς να καταφέρουν και πολλά πράγματα. Στην επανάληψη βελτιώθηκαν αισθητά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 όμως εάν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ήταν πιο προσεκτικοί στο τέλειωμα των φάσεων θα έμεναν πάρα πολύ εκτεθειμένοι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Ενσούε, Σόουζα και Μοράις. Θετική η εμφάνιση του Τάμαρι παρά το γεγονός είχε κάποιες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση. Ο Ιορδανός έπαιξε με μεγάλο τσαμπουκά και έκανε αμέτρητες κούρσες από τα δεξιά δημιουργώντας πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα της Χάποελ.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Από ισραηλινή ομάδα ξεχώρισαν οι Μέλικσον, Νουακέμε και Έζρα, οι οποίοι ήταν μια ταχύτητα πιο πάνω από τους συμπαίκτες του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Σε ακόμα ένα παιχνίδι φάνηκαν οι αμυντικές αδυναμίες του ΑΠΟΕΛ. Τα δυο γκολ της Χάποελ προήλθαν από ολιγωρίες στην άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων». Σε κακή μέρα βρέθηκε ο Βάτερμαν.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Ο Τζέντεκ δεν ενέπνεε καμία εμπιστοσύνη πίσω στην άμυνα. Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν και ο Μαμάν ο οποίος δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία ευκαιρία από τις πολλές που βρήκε.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Μέτρια έως κακή η διαιτησία. Ο Ρώσος ελέγχεται για τη φάση του 79ου λεπτού που απέβαλε λανθασμένα με 2η κίτρινη τον Ντελατόρε. Οι διαιτητές έπαιξαν ξεκάθαρα έδρα στο σημερινό παιχνίδι.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ-ΑΠΟΕΛ 2-2

ΓΚΟΛ: 42’ Όγκου, 70’ Νουακέμε - 13’ Μοράις, 28’ Ντελατόρε

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Γκόρες, Μπ. Μπιτόν, Τζέντεκ, Νουακέμε, Εϊνμπίντερ, Ο. Μπιτόν, Ταχά, Μέλικσον (65’ Έζρα), Μπασάτ (60’ Πέκχαρντ), Μαμάν (83’ Σαχάρ), Όγκου

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καζού, Καρλάο, Βούρος, Ενσούε (92’ Μιλάνοφ), Μοράις, Σόουζα, Σάλαϊ, Ντελατόρε, Ντε Βινσέντι (60’ Γκέντσογλου) , Αλ Τάμαρι (71’ Ιωάννου).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Νουακέμε - Ντε Βινσέντι (στο όριο), Ντελατόρε, Καζού, Βούρος, Βάτερμαν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Ντελατόρε (79’)

ΓΗΠΕΔΟ: Turner Stadium.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Aleksei Eskov