Ζαχίντ λαμπρός τον οδηγεί

Πέρασαν αλώβητοι από το Τάσος Μάρκου οι γαλαζοκίτρινοι

Νίκη με σβηστές μηχανές για τον ΑΠΟΕΛ, που πέρασε αλώβητος και από το Τάσος Μάρκου με 2-0, απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου.

Ο Γκάγιας Ζαχίντ με μια εμφάνιση από τα παλιά, σκόραρε δις και οδήγησε την ομάδα του σε ένα σημαντικό τρίποντο, πριν την Ευρωπαϊκή μάχη απέναντι στην Ζρίνσκι.

Προβληματισμός για την αναγκαστική αλλαγή του Γουίλερ που αποχώρησε από το γήπεδο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Από την άλλη η ΕΝΠ, έδειξε ξανά τις αδυναμίες της στα στημένα και ειδικά στα μετόπισθεν και δέχτηκε την τέταρτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στην αναμέτρηση ο ΑΠΟΕΛ, αφού από το 2’ κι’ όλας λεπτό της αναμέτρησης, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Μετά από κόρνερ του Ζαχίντ και το μελέ στην άμυνα της ΕΝΠ, η μπάλα έφτασε στον Ζαχίντ, που πλάσαρε τον Γκρατσέφσκι για να βάλει τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ. Στο 6’, ο Ζεράλδες συνεργάστηκε άψογα με τον Ζαχίντ με τον Πορτογάλο να κάνει το πλασέ και τον κήπερ της Ένωσης να απομακρύνει σε κόρνερ. Σε μια πολύ παρόμοια φάση ο Ζεράλδες έκανε ξανά το γύρισμα από τα δεξιά με τον Νουχίου να βάζει και πάλι την προβολή αλλά αυτή τη φορά η επέμβαση της άμυνας του Άιρεμπ ήταν σωτήρια. Η Ένωση από την πλευρά της είχε μερικές καλές προϋποθέσεις αλλά μέχρι εκεί, αφού δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μάριος Κκαράς προσπάθησε να προβεί σε διορθωτικές αλλαγές αφού η εικόνα της ομάδας του δεν ήταν καθόλου καλή. Ο ΑΠΟΕΛ από την άλλη, κράτησε πολύ καλά την μπάλα και διαφύλαξε σωστά το υπέρ του προβάδισμα. Οι γαλαζοκίτρινοι, κρατούσαν και κυκλοφορούσαν την μπάλα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φανούν απειλητικοί. Η ΕΝΠ, ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με ένα δυνατό-μακρινό σουτ του Άιρεμπ, με τον Σίλβα να απομακρύνει με υπερένταση την φάση. Οι γαλαζοκίτρινοι, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και να σκοτώσουν το παιχνίδι με τον Ζαχίντ και πάλι. Συγκεκριμένα στο 72’ σε μια αντεπίθεση από τα αριστερά ο Τάμαρι, γύρισε την μπάλα στη περιοχή με τον Ζαχίντ να σκοράρει το δεύτερο του τέρμα και να σφραγίζει την υπόθεση νίκη για την ομάδα του.