Put...Christmas music...(vid)

Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα ο Θεός επιστρέφει

Πώς το έλεγε καλοκαιριάτικα τότε ο Αύγουστη βάλτε μουσική μες στα αποδυτήρια...Ο Απόλλωνας λίγο πριν από τα Χριστούγεννα βάζει ένα διαφορετικό μπιτ στη φετινή κούρσα θυμίζοντας σε όλους ότι ξεκίνησε το πρωτάθλημα ως δεύτερο φαβορί.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με το ίδιο σύστημα, 3-4-3 και με πολύ δύναμη. Τα πρώτα είκοσι λεπτά είδαμε πολλά δυνατά μαρκαρίσματα. Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, δυσκόλευε αρκετά τους παίκτες να δημιουργήσουν παιχνίδι.

Από την μία η Ανόρθωση με μακρινές μπαλιές από το κέντρο στα πλάγια και από την άλλη ο Απόλλωνας με κοντινές πάσες. Ένα ντέρμπι τακτικής, man to man και πολλών τρεξιμάτων.

Από το 20ο λεπτό ο Απόλλωνας κέρδισε την ελαφρά υπεροχή στην κατοχή, ωστόσο η Ανόρθωση ήταν πολύ καλά στημένη αμυντικά.

Η πρώτη καλή προϋπόθεση ήρθε στο 30ο λεπτό όταν ο Μαργκάσα έβγαλε την μπαλιά στον Σελίν, ο οποίος εντός περιοχής δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ με την μπάλα να καταλήγει εκτός.

Οι δύο ομάδες εξουδετέρωναν το παιχνίδι του αντιπάλου και αδυνατούσαν να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 40ο λεπτό ένα σουτ του Μάρκοβιτς πέρασε πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Ως γενική εικόνα ήταν ένα ισορροπημένο ημίχρονο, καλό τακτικά – κακό σε θέμα τελικών φάσεων. Ο Απόλλωνας μπήκε λίγο πιο δυνατά τα πρώτα λεπτά με την Ανόρθωση να παίρνει τα ηνία μετά το 30ο λεπτό. Καμία τελική στον στόχο.

Η αλλαγή του Γιαννιώτα έκανε πιο επιθετικό τον Απόλλωνα. Μόλις στο 52ο λεπτό ο Παπουλής, με τον γνωστό τρόπο, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Με την είσοδο του Ντραουσβίλι και του Ντούρις η Ανόρθωση αγωνιζόταν με 4-4-2 και έγινε πιο επιθετική. Γενικότερα το παιχνίδι άνοιξε μετά το γκολ του Απόλλωνα.

Στο 70ο λεπτό ο Νταουσβίλι έπιασε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 83’ ο Ζελάγια έκανε το 2-0 και κάπου εκεί όλα πήραν τον δρόμο τους. Η Ανόρθωση προσπάθησε ωστόσο δεν κατάφερε να αντιδράσει. Στο 87’ το ανάποδο του Ιωάννου βρήκε έτοιμο τον Μολ.

Ο Απόλλωνας ήταν σαφώς καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο.

Διακριθέντες: Πολύ καλή παρουσία από τον Παπουλή και τον Ζελάγια, οι οποίοι εκτός από το ότι σκόραραν ήταν και οι κινητήριοι μοχλοί του Απόλλωνα. Από πλευράς Ανόρθωσης ο Οκριασβίλι ήταν ο παίκτης που στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου προσπάθησε να κάνει την διαφορά.

Απογοήτευσαν: Από πλευράς Απόλλωνα δεν πήρε αρκετές πάσες ούτε ο Αγκίρε ούτε ο Πέδρο, με αποτέλεσμα να μην πλαγιοκοπεί ο Απόλλωνας και να βγαίνει μπροστά μόνο από τον άξονα. Από την άλλη ο Ράγιος δεν πήρε φάσεις πάνω του με αποτέλεσμα να μην φανεί τόσο όσο στα άλλα παιχνίδια. Χρήζει αναφοράς το ότι δεν έπαιξε στην φυσική του θέση, ήταν εμφανέστατο το ότι δεν μπορούσε να βοηθήσει και να δώσει αυτά που έδωσε σε άλλα παιχνίδια.

Διαιτησία: Τιμόθεος Χριστοφή

Ενδεκάδες

Απόλλων: Μολ, Αγκίρε (Βασιλείου 82'), Σελίμοβιτς, Χάμπος (Αντωνιάδης 78') , Σάλαϊ, Πέδρο, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Πίττας (Γιαννιώτας 46'), Παπουλής, Ζελάγια

Ανόρθωση: Λόρια, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Π. Αρτυματάς (Νταουσβίλι 54'), Σελίν, Ιωάννου, Μαργκάσα, Κ. Αρτυματάς, Ράγιος, Οκριασβίλι (Μανθάτης 69'), Κατσαράβα (Ντούρις 54')

Σκόρερς: Παπουλής 52' , Ζελάγια 83'

Κίτρινες Κάρτες:  Ζελάγια, Μάρκοβιτς, Σελίμοβιτς, Χάμπος, Ενσούε, Αντωνιάδης  // Βργκοτς