180 λεπτά... για το όνειρο

Ο Απόλλωνας ανέβηκε στη κορυφή και συνεχίζει τη πορεία του για το... 4ο

Στη κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψε ο Απόλλωνας, ο οποίος στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, κέρδισε εντός έδρας την ΑΕΚ με 3-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Νταμπό (43’), ενώ για την ομάδα της Λάρνακας ισοφάρισε ο Ακοράν (47’). Ακολούθησαν τα τέρματα των Φιλιώτη (60’) και Μπίσεσβαρ (65’), τα οποία και έκριναν την αναμέτρηση.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «κυανόλευκοι έφτασαν τους 72 βαθμούς και έπιασαν την Ομόνοια στη πρώτη θέση, ενώ η ΑΕΚ παρέμεινε στην 5η θέση με 47 βαθμούς.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη, ενώ το θέαμα και ο ρυθμός του αγώνα κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 7’, όταν ο Πέδρο έκανε το γύρισμα στη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα, καθώς ο Νταμπό ήταν υπό πίεση και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντιγκινί σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Γκονζάλες σταμάτησε τη πορεία της μπάλας.

Στο 23’ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει, με τον Ακοράν να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, όμως ο Γκεριέ έδρασε σαν τερματοφύλακας και έδιωξε με τα πόδια.

Εκεί όπου όλα έδειχναν πως το 0-0 θα είναι το σκορ του πρώτου μέρους, ήρθε ο Νταμπό για να ανοίξει το σκορ στο 43’. Ο Ντένιτς έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Νταμπό, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα.

Ο Απόλλωνας θα μπορούσε να σκοράρει και δεύτερο γκολ, όμως ο Μολ κατάφερε να αποκρούσει το σουτ που επιχείρησε ο Νταμπό εντός περιοχής.

Επίσης, πρέπει να σημειωθεί ότι ο Ντιγκινί ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 39’. Στη θέση του πέρασε ο Μπίσεσβαρ.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με εξαιρετικά επιθετική διάθεση ξεκίνησε την επανάληψη η ΑΕΚ, η οποία μόλις στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου μέρους, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ιωάννου έκανε τη σέντρα στη περιοχή, ο Γιούστε έδιωξε λανθασμένα εκεί που ήταν μόνο ο Ακοράν, ο οποίος νίκησε τον Γιοβάνοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα της Λάρνακας έχασε κλασική ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ, καθώς ο Ακοράν έδωσε στον Ναούμ, ο οποίος σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά το δεύτερο ημίχρονο, όμως από ένα σημείο και έπειτα άρχισαν να ανεβάζουν στροφές.

Η πρώτη καλή στιγμή του Απόλλωνα ήρθε στο 58’, όταν ο Νταμπό έδωσε στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Μολ απάντησε αρνητικά.

Ότι δεν κατάφερε ο Μπίσεσβαρ, το πέτυχε ο Φιλιώτης δύο λεπτά αργότερα, καθώς ο Κύπριος ποδοσφαιριστής σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή και κατέληξε στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μολ.

Στο 65’ ο Μπίσεσβαρ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, καθώς έπειτα από γύρισμα του Νταμπό στη περιοχή, ο αμυντικός της ΑΕΚ και ενώ ήταν υπό πίεση από τον Φιλιώτη, έδιωξε τη μπάλα εκεί που ήταν μόνο ο μεσοεπιθετικός του Απόλλωνα, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Μολ, τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ ανέβασε εκ νέου στροφές και προσπάθησε να μειώσει. Πρώτα ήρθε η φάση του 72’ όταν ο Γιοβάνοβιτς απόκρουσε το σουτ του Ακοράν, ενώ στο 74’ οι δύο τους ήταν και πάλι πρωταγωνιστές. Συγκεκριμένα, ο Ακοράν, αφού πρώτα ντρίμπλαρε τον Γιοβάνοβιτς, σούταρε εντός περιοχής, αλλά ο Γιούστε απόκρουσε πάνω στη γραμμή.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια ακόμη πολύ σημαντική νίκη, στη προσπάθεια τους για την κατάκτηση του τίτλου.

Highlight: H αποτελεσματικότητα των παικτών του Απόλλωνα, οι οποίοι παρά το ότι δεν έφτιαξαν πολλές ευκαιρίες, κατάφεραν να πετύχουν τρία τέρματα.

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Γκεριέρ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Χάμπος (71' Μάρκοβιτς), Ντένιτς, Ματέι (76' Σακέτι), Φιλιώτης (76' Ψύχας), Ντιγκινί (41' Μπίσεσβαρ), Νταμπό (71' Μπένσοπ).

ΑΕΚ (Ε. Γκονζάλες): Μολ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (67' Τολεμές), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Νάντο (82' Καλαιτζής), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (89' Σούντερντεν), Ναούμ (67' Σπόλιαριτς).

Σκόρερ: 43' Νταμπό, 60' Φιλιώτη2, 65' Μπίσεσβαρ / 47΄Ακοράν.

Κίτρινες: 9' Χάμπος, 21' Ματέι / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Gianpaolo Calvarese.