Αφεντικό της πόλης… φουλάρει για πρωτάθλημα!

Ο Άρης κέρδισε για 3η φορά φέτος τον Απόλλωνα και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στον πόντο

Σπουδαία νίκη από κάθε άποψη πέτυχε ο Άρης, που στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των πλέι-οφ κέρδισε τον Απόλλωνα ως τυπικά φιλοξενούμενος στο «Στάδιο Αλφαμέγα» με 1-0. Το γκολ των νικητών σημειώθηκε από τον Σόκε, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά στο 69’, έπειτα από ασίστ του Κακόριν.

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στο Κολόσσι, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά τους διαστήματα και να παλεύουν μέχρι τέλους για βαθμολογικό όφελος. Πιο αποτελεσματικοί ήταν οι «πράσινοι», που χάρη στο τέρμα του δυναμικού χαφ κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο.

Με την εν λόγω νίκη της η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έφτασε στους 60 βαθμούς, εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση και έστω αν μετρά ματς παραπάνω μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή στον ένα πόντο. Στους 50 βαθμούς και την πέμπτη θέση παρέμειναν οι «κυανόλευκοι».

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα ωστόσο να είναι η ομάδα που κράτησε περισσότερο μπάλα και η οποία ήταν πιο απειλητική στη μεγαλύτερη διάρκεια. Απ’ την άλλη, ο Άρη προσπάθησε να πιέσει ψηλά τους αντίπαλους αμυντικούς δείχνοντας όμως δυσκολία στη δημιουργία φάσεων.

Από πλευράς «κυανολεύκων», η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 6’, όταν ο Χάμπος έκανε ένα αδύναμο πλασέ από το ύψος της περιοχής, με τον Βανά όμως να μπλοκάρει. Το συγκρότημα του Μπογκντάν Αντόνε συνέχισε να πατά καλύτερα, με τον Ντιγκινί να επιχειρεί στο 23’ ένα σουτ στην κίνηση από μακρινή απόσταση. Παρά ταύτα, ο Γάλλος δεν έβαλε αρκετή δύναμη στην μπάλα κι ως εκ τούτου ο κίπερ των «πρασίνων» απόκρουσε με σχετική ευκολία.

Πέντε λεπτά αργότερα έμελλε να σημειωθεί η μεγαλύτερη φάση το πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από μελέ στην περιοχή η μπάλα στρώθηκε στον Ντιγκινί ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Βανά ήταν σωστά τοποθετημένος και απόκρουσε. Ο Βα ακολούθησε τη φάση και από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, ο οποίος απόκρουσε εκ νέου.

Από εκείνο περίπου το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Αλεξέι Σπιλέφσκι ανέβασαν στροφές, προσπαθώντας να γίνουν πιο επικίνδυνοι. Το μόνο που κατάφεραν ωστόσο ήταν να απειλήσουν στο 37’ με ένα άστοχο σουτ του Κακόριν.

Συνεπώς, το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά ήταν ο Άρης, που κατέγραψε δύο τελικές στο στόχο στα πρώτα τέσσερα λεπτά! Πρώτα ήταν ο Πηλεάς ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ στο 47’, ωστόσο ο Γιοβάνοβιτς κατάφερε να μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Μετά από δύο λεπτά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, καθώς μετά από σέντρα του Κύπριου μπακ, ο Μπέγκτσον ανενόχλητος εντός περιοχής έστειλε την μπάλα έξω.

Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να ισορροπήσουν το ματς, καθότι αφού κέρδισαν εκ νέου μέτρα στο 53’ απείλησαν με ένα άστοχο σουτ του Χάμπου, έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ. Επίσης, στο 55’ καταγράφηκε μια άστοχη κεφαλιά του Ρομπέρζ, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι αρκετά καλός και παρότι δεν είχαν σημειωθεί πολλές φάσεις, οι δύο ομάδες ήταν εξίσου απειλητικές. Αυτή όμως που κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία ήταν ο Άρης, που άνοιξε το σκορ με τον Σόκε στο 69’. Με εκτέλεση κόρνερ, ο Πηλέας βρήκε τον Κακόριν ο οποίος ήταν αμαρκάριστος στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Ρώσος έστειλε την μπάλα στην καρδιά της μικρής περιοχής, εκεί όπου ο δυναμικός χαφ κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά και να «νικήσει» τον Γιοβάνοβιτς.

Ακολούθως, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση με αποτέλεσμα να πάρουν περισσότερα ρίσκα. Ταυτόχρονα, οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι επιθετικοί και ως εκ τούτου τα πάντα έμοιαζαν ανοικτά μέχρι τέλους. Μάλιστα, στο 95’ ο Πίττας έκανε ένα άστοχο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Κάπως έτσι λοιπόν, ο Άρης έφτασε σε μια υπερπολύτιμη νίκη, συνεχίζοντας την πορεία πρωταθλητισμού που καταγράφει το τελευταίο διάστημα.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Ρομπέρζ, Πειμπέρνς, Φιλιώτης (84' Μαυρίας), Χάμπος (76' Ίλιεφ), Κολ (84' Σπόλιαριτς), Ντιγκινί (66' Ντόνιο), Βα (84' Γιόστεν), Ουάρντα, Πίττας.

Άρης: Άλβες, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον (75' Στεπίνσκι), Γκομίς (65' Μαγιαμπέλα), Γιαγκό, Στρούσκι (65' Μπράουν), Μπρόρσον, Σόκε (92' Γιαμπλόνσκι), Μπαμπίκα (92' Ντελμίρο), Κακόριν.

Σκόρερ: - / 69' Σόκε.

Κίτρινες: 45+1' Χάμπος, 45+1' Πειμπέρνς, 65' Ουάρντα, 82' Κολ / 43' Κακόριν, 45+1' Γιαγκό, 50' Σόκε, 65' Στρούσκι, 71' Πηλέας.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Pizzaro Gomez Valentin.

Στο VAR: Fourneau Francesco.