Απόλλων: Ακολούθησε στις γκέλες

Δεν δέχτηκε τα δώρα των άλλων τριών

Σε ένα ματς που είχε την καθολική υπεροχή, ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να σκοράρει. Η κατοχή, οι τελικές και τα 17 κόρνερ αποτυπώνουν την εικόνα. Ωστόσο η Ένωση τον τέζαρε με τον Βαρέλα παίρνοντας την νίκη με 0-1 μέσα στο Τσίρειο.

Στα πρώτα λεπτά ήταν ευδιάκριτη η δυσκολία του Απόλλωνα να κάνει φάσεις, παρόλο που είχε την υπεροχή. Πολλές διαγώνιες μεταβιβάσεις για τον Απόλλωνα, που αλλάζαν διαρκώς παιχνίδι σε μια προσπάθεια να βγουν σωστά μπροστά.

Στο 18’ μια καλή προϋπόθεση για την Ένωση με τον Βαρέλα, εντός περιοχής αλλά οι αμυντικοί του Απόλλωνα έδιωξαν. Ο Χάμπος στην προσπάθεια του να απομακρύνει, βρήκε πόδι, ο διαιτητής μπορούσε να δείξει την παράβαση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπένσοπ είχε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά αλλά δεν πρόλαβε τον Κλέιμαν.

Στο 27ο λεπτό η πρώτη μεγάλη φάση για την Ένωση, με τον Βαρέλα να ντιμπλάρει τον Γιούστε και να πιάνει το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Μολ να εκτινάσσεται και να αποκρούει σε κόρνερ.

Από το 35 και μετά οι γηπεδούχοι είχαν την ξεκάθαρη υπεροχή αλλά χωρίς την μεγάλη φάση. Στο 43’ ο Παπουλλής κατάφερε να χάσει το άχαστο. Ο Μπένσοπ συνεργάστηκε με τον Πέδρο, με τον τελευταίο να βγάζει τον Παπουλλή μόνο χώρις τερματοφύλακα αλλά ο Ελλαδίτης δεν βρήκε σωστά την μπάλα, η οποία έφυγε πολύ έξω.

Ο Απόλλων είχε σύνολο κερδισμένων κόρνερ, διψήφιο αριθμό, δώδεκα αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε.

Β’ ημίχρονο:

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά, είχε την υπεροχή και την κατοχή αλλά δυσκολευόταν να μπει στην περιοχή. Στο 50’ το πλασέ από τον Ντένιτς, λίγο έξω από την περιοχή έφυγε αρκετά μακριά από την εστία. Στο 65’ ένας όμορφος συνδυασμός Πέδρο - Ντένιτς και Ροστοπφ με τον τελευταίο να μην σουτάρει σωστά από πλάγια θέση.

Στο 73’ μετά από φοβερή αντεπίθεση, ο Θεοδώρου έδωσε την πάσα στο σωστό χρόνο στον Βαρέλα που πλάσαρε ορθά τον Μολ βάζοντας την ΕΝΠ μπροστά.

Ο Απόλλων έψαχνε το γκολ απεγνωσμένα αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό οι παίκτες του. Στην τελευταία πάσα δεν μπορούσαν. Στο 90 φεύγα μια πάσα υψηλής τεχνικής του Παπουλή είχε αποδέκτη τον Μπένσοπ που από πλάγια θέση δεν κατάφερε να σκοράρει.

Διακριθέντες: Ο Πέδρο σε πολλές περιπτώσεις έκανε την διαφορά με τις διεισδύσεις του. MVP του ματς ήταν ο Βαρέλα με το γκολ που έβαλε, αλλά και ο Θεοδώρου με την ασίστ.

Απογοήτευσαν: Πίσω από τον καλό του εαυτό ο Αγκίρε του Απόλλωνα. Κακός και ο Μπένσοπ.

Απόλλων: Μολ, Γιούστε, Χάμπος (Πίττας 76'), Ενσούε, Ντένιτς (Περέιρα 72'), Σακέτι, Ματέι (Ροσκόπφ 57'), Ζοάο Πέδρο, Αγκίρε, Παπουλής, Μπένσοπ

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Σταρόκιν, Κοσμάς, Μαϊσουράτζε, Βαρέλα, Ουντόζι (Ανδρέου 61'), Θεοδώρου (Αγκίρι 86'), Ρουσιάς (Σαντίκ 61')

Σκόρερ: Βαρέλα 72'

Κίτρινες Κάρτες: Πέδρο

Κόκκινες: Κάρτες: -//-

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος