Απόλλων: Σάντος της... διαφοράς

Δεύτερη ασίστ σε δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι

Ο Απόλλωνας κατάφερε χθες να σπάσει το αήττητο σερί της ΑΕΚ, κερδίζοντας την με 2-1 στο «ΑΕΚ Αρένα». Εκ των πρωταγωνιστών της νίκης ήταν φυσικά ο Μπρούνο Σάντος, που ξεκίνησε για πρώτη φορά ως βασικός την ενδεκάδα του Πάμπλο Μάτσιν και έδωσε την δεύτερη του ασίστ σε 2 παιχνίδια.

Ο Βραζιλιάνος αμυντικός αποκτήθηκε τον περασμένο Ιανουάριο αλλα λόγω τραυματισμού το ντεμπούτο του έμελλε να περιμένει μέχρι και ένα μήνα.

Στην χθεσινή αναμέτρηση έδωσε μια φοβερή ασίστ με κάθετη πάσα προς τον Μπακένγκα όπου και ήρθε το γκολ της νίκης. Ο δεξιός μπακ γνώριμος από το πέρασμα του από την ΑΕΛ ξεκλείδωσε την άμυνα της ΑΕΚ με μία εξαιρετική πάσα και κατάφερε να περιορίσει στο μέγιστο τον εκρηκτικό από αριστερά Τόνγκια. Όποτε χρειάστηκε ήταν σταθερός, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Ασίστ νούμερο δύο για τον ίδιο αφού θυμίζουμε πως και με την Ομόνοια ενώ πέρασε σαν αλλαγή μέσα σε 15 λεπτά είχε βγάλει την σέντρα για το γκολ του Σαγκάλ.

Το μόνο μελανό σημείο από το παιχνίδι ήταν η στιγμή που αποχώρησε με ενόχληση στο 86ο λεπτό. Αναμφίβολα ο Ισπανός τεχνικός δεν θέλει να τον χάσει ενόψει φυσικά και των δύο ντέρμπι που απομένουν απέναντι σε Ανόρθωση και ΑΕΛ, αφού δείχνει ότι θα αποτελέσει βαρόμετρο για την ομάδα του Απόλλωνα.