Απόλλων: Το «καμπανάκι» των τελευταίων λεπτών

Σχεδόν τα μισά τέρματα που έχουν δεχθεί οι «κυανόλευκοι» επιτευχθήκαν στο τελευταίο 10λεπτο

Προβληματισμός επικρατεί στις τάξεις του Απόλλωνα μετά τα απανωτά ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Ξέχωρα από την συζήτηση ότι η Λεμεσιανή ομάδα βάζει γκολ με το σταγονόμετρο στο φετινό πρωτάθλημα, δείχνει να έχει πρόβλημα… και στα τελευταία λεπτά των αγώνων.

Χαρακτηριστικά, από τα εννέα γκολ που έχει δεχθεί η ομάδα του Καταλά στο φετινό πρωτάθλημα, τα τέσσερα εξ αυτών, επιτευχθήκαν στο τελευταίο 10λεπτο και συγκεκριμένα στο χρονικό διάστημα 81’ - 90’.

Συγκεκριμένα, οι πρωταθλητές έχουν δεχθεί δύο γκολ στην ήττα (3-0) από τον Άρη στο 90ο και 96ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ τέσσερις ημέρες μετά ισοφαρίστηκαν στο 90+8’  από τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ. Το παράδοξο είναι επίσης ότι στην ακριβώς επόμενη αγωνιστική κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, οι «κυανόλευκοι» έχασαν για ακόμη μια φορά βαθμολογικό κέρδος στα τελευταία στάδια του αγώνα, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος στο 90+4’.

Κάνοντας τη σούμα, το συγκρότημα του Νταβιντ Καταλά θα μπορούσε να έχει αυτή τη στιγμή στο «τσουβάλι» του τρεις βαθμούς περισσότερους (δηλαδή 19), εάν στις καθυστερήσεις των εν λόγω αγώνων η ομάδα του Ισπανού τεχνικού επιδείκνυε μεγαλύτερη συγκέντρωση και καθαρό μυαλό.

Συνεπώς, ναι μεν ο Ισπανός τεχνικός φέρει και αυτός ένα μερίδιο ευθύνης για την αγωνιστική και βαθμολογική κατρακύλα της ομάδας, ωστόσο ακόμη μεγαλύτερο μερίδιο φέρουν και οι ποδοσφαιριστές που εκεί που πρέπει να επιδείξουν την ανάλογη συγκέντρωση, δεν το πράττουν…