Απόλλων – Ζαλγκίρις 4-0: Ένας Απόλλωνας να τον πιεις στο ποτήρι!

Μαγικό βράδυ για τον Ζελάγια να γράφει ιστορία

Το αναμενόμενο έκανε ο Απόλλωνας που κέρδισε την Ζαλγκίρις με 4-0. Ένα παιχνίδι που οι ανωτερότητα των «κυανόλευκων» ήταν εμφανείς στο γήπεδο.

Το σκορ του πρώτου αγώνα δεν πρόσφερε τον αγώνα για αρκετές συγκινήσεις. Ο Εμίλιο Ζελάγια βρήκε τον τρόπο και το έκανε όμως αφού με τα τρία τέρματα που πέτυχε όχι μόνο ισοφάρισε τον Μιλένκο Σπόλιαριτς που μετρούσε 11 τέρματα με την φανέλα του Απόλλωνα στην Ευρώπη αλλά τον ξεπέρασε. Πλέον ο Αργεντινός φορ είναι έτοιμος να ξεπεράσει και τον Σέρβο πρώην ποδοσφαιριστή των «κυανόλευκων». Σκόρερ για το 4ο τέρμα του Απόλλωνα ο Αττίλα Σάλαϊ που άνοιξε και αυτός λογαριασμό.

Ντεμπούτο με την φανέλα του Απόλλωνα έκανε και ο Γιάννης Γιαννιώτας που είχε πολύ καλή παρουσία κερδίζοντας μάλιστα και ένα πέναλτι.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και από την πρώτη φάση κατάφερε να σκοράρει και να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση. Έγινε η επίθεση διαρκείας από τον Απόλλωνα με τον Πίττα να κάνει το γύρισμα στην περιοχή και τον Ζελάγια με κοντινό πλασέ να γράφει το 1-0. Στο 10ο λεπτό ο Περέιρα έκανε το σουτ πλάγια από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια της Ζλγκίρις. Στο 13ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή από πλευράς φιλοξενούμενων. Ο Φιγκειρέδο έκανε το δυνατό σουτ και τον Μολ να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα και να την στέλνει σε κόρνερ. Στο 17ο λεπτό ο Αγκίρε έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Ζελάγια να κάνει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυνόμενων και να απομακρύνεται. Στο 23ο λεπτό ο Ζελάγια έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Μικελιόνις να πέσει στην γωνιά του και να αποκρούσει την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 28ο λεπτό ο Αγκίρε έκανε την διαγώνια μπαλιά μέσα στην περιοχή με τον Πέδρο να πιάνει εν κινήσει το σουτ και την μπάλα να περνά εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Ζαλγκίρις. Στο 34ο λεπτό και πάλι ο Αγκίρε έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μικελιόνις. Στο 42ο λεπτό ο Σίλβα ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Πίττα με τον Ζελάγια να αναλαμβάνει την εκτέλεση του κόρνερ για να κάνει το 2-0. Ένα πρώτο ημίχρονο που ο Απόλλωνας έδειξε την ανωτερότητά του και πήρε το ζητούμενο για να μπορέσει στην συνέχεια να σβήσει μηχανές.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό πως ο Απόλλωνας θα κατέβαινε με σβηστές τις μηχανές. Οι Λιθουανοί το εκμεταλλεύτηκαν και βρήκαν μερικές καλές στιγμές. Στο 48ο λεπτό οι Κρανάουσκας και Φιγκειρέδο δεν συνεννοήθηκαν και σε κενή εστία δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα. Στο 58ο λεπτό και με την πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Γιαννιώτας κέρδισε το πέναλτι μετά από ανατροπή μέσα από την περιοχή. ο Ζελάγια ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση για να κάνει το χατ ρικ και το 3-0. Στο 62ο λεπτό ο Σιλκαίτις έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μολ. Στο 68ο λεπτό ο Μάρκοβιτς δοκίμασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Μικελιόνις σε εκπληκτική επέμβαση. Στο 79ο λεπτό ο Ζελάγια προσπάθησε να σκοράρει με ανάποδο ωστόσο το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία της Ζαλγκίρις. Στο 82ο λεπτό και μετά από μια επίθεση διαρκείας του Απόλλωνα ο Σάλαϊ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και με κεφαλιά έκανε το 4-0 για τον Απόλλωνα.

Σε ένα εύκολο βράδυ ο Απόλλωνας επικράτησε άνετα της Ζαλγκίρις με 4-0 και πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Απόλλωνας (Σοφρώνης Αυγουστή): 4-4-1-1 για τον Απόλλωνα με τους Σακέτι και Μάρκοβιτς να είναι στο χώρο του κέντρου, από εκεί και πέρα αριστερά της επίθεσης ο Αγκίρε δεξιά ο Πίττας. Σε ελεύθερο ρόλο ο Περέιρα και προωθημένος ο Ζελάγια. Η ανωτερότητα της ομάδας του ήταν εμφανείς και ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά πράγματα.

Κάουνο Ζαλγίρις (Μιντάουγκας Σέπας): Από την άλλη οι Λιθουανοί με ένα σύστημα 3-5-2. Τριάδα στην άμυνα οι Ντάπκους, Κλιμαβίτσιους και Σίλβα. Σαν φουλ μπακς οι Σίρβις και Μπούσμαν με τους Κρασνάουσκας και Φιγκερέδο στην κορυφή της επίθεσης. Δεν μπορούσε και φάνηκε καθαρά στον αγωνιστικό χώρο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Απόλλωνας: Εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν οι Ζελάγια και Αγκίρε. Οι δυο τους είχαν κέφια με τον πρώτο να σκοράρει χατ ρικ και να γράφει ιστορία και τον δεύτερο να κάνει ότι θέλει τους αντιπάλους του. Γενικά οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή είχαν ένα καλό αγώνα.