Απόλλωνας – PSV 0-4: Κατέρρευσε και πάλι, έπαθε αλλά δεν έμαθε

Δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού το τελικό αποτέλεσμα

Ο Απόλλωνας προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή αν και έλεγχε τον αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του υστέρησε στην τελική πάσα που θα του έδινε το τέρμα που θα άλλαζε τις ισορροπίες.

Αυτό θα άλλαζε ακόμη περισσότερο αν ο Σκοτσέζος διαιτητής έδινε ολοκάθαρο πέναλτι στον Απόλλωνα στο 41ο λεπτό μετά την ανατροπή πάνω στον Γιαννιώτα στην περιοχή. Από εκεί και πέρα οι «κυανόλευκοι» έδειξαν πως δεν μπορούσαν με το τελικό 0-4 να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα αλλά και να είναι πλασματικό.

Θα μπορούσε και καλύτερα ο Απόλλωνας απέναντι σε μια πολύ μέτρια Αϊντχόφεν.

Α΄ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να είναι η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Αϊντχόφεν ήταν η ομάδα όμως που βρήκε την πρώτη καλή στιγμή για την αναμέτρηση. Στο 5ο λεπτό ο Μάλεν έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ. Ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή στο ποσοστό της μπάλας χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά. Η Αϊντχόφεν με την πάροδο του χρόνου κατάφερε όχι μόνο να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο αλλά και να παγώσει τον ρυθμό του αγώνα. Ένα νεκρό σημείο στην αναμέτρηση είδαμε από το 10ο λεπτό μέχρι και το 30ο αφού οι δυο ομάδες εκτός από μερικά άστοχα σουτ δεν είχαν να δείξουν κάτι αξιόλογο μπροστά από τα δυο καρέ. Ο Απόλλωνας ανέβασε και πάλι στροφές κυρίως από τα δεξιά με τον Γιαννιώτα αλλά και πάλι το παιχνίδι του χαρακτηρίστηκε φλύαρο. Στο 40ο ο Μολ προέβει σε μια εκπληκτική απόκρουση. ξεχύθηκε ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Γκάκπο να πατά περιοχή και να πλασάρει τον Μολ, με τον Ελβετό να κατεβάζει τα ρολά και αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο επόμενο ακριβώς λεπτό ήταν σειρά του Απόλλωνα να επιτεθεί με τον Γιαννιώτα και πάλι. Ο Ελλαδίτης βγήκε με την σειρά του ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Μπάμγκαρλ να ρίχνει τον εξτρέμ του Απόλλωνα στο έδαφος με τον διαιτητή να μην καταλογίζει λανθασμένα το πέναλτι. Τεράστιο σφάλμα από τον Σκοτσέζο ρεφ η απόφαση αυτή αφού αν ο Απόλλωνας κατάφερνε να σκοράρει θα άλλαζαν τα δεδομένα στην αναμέτρηση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και πάλι κάτω του μετρίου. Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που κρατούσε μπάλα και είχε την κατοχή με το μέρος του αλλά μέχρι εκεί. Το πρόβλημα στην τελική πάσα ήταν αυτό που στέρησε από τον Απόλλωνα να μπει στο κόλπο της πρόκρισης. Παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή η PSV ήταν η ομάδα με το καθαρό μυαλό που πήρε την νίκη σκοράροντας μέσα σε έξι λεπτά 3 τέρματα. Στο 50ο λεπτό ο Γιούστε να πήρε την κεφαλιά με τον Γκαπκέ να βάζει την προβολή και τον Ζουτ να απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 66ο λεπτό ο Μολ έκανε μια εκπληκτική απόκρουση στο πλασέ του Μποσκάλι μέσα από την περιοχή. Στην συνέχεια ο Ιχατάρεν εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που βρήκε μέσα στην περιοχή και έκανε εκ νέου το σουτ με την μπάλα να περνά έξω. Στο 72ο λεπτό ο Ιχατάρεν πλάσαρε τον Μολ μέσα από την περιοχή ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Κάπου εκεί άρχισε και η κατάρρευση του Απόλλωνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα και στο 76ο λεπτό ο Μήτρογλου έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή νικώντας τον Μολ για δεύτερη φορά. Σαν να μη έφτανε το δεύτερο τέρμα ήρθε και τρίτο από την Αϊντχόφεν. Ο Μάλεν σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μολ για 3η φορά στο 78ο λεπτό. Η Αϊντχόφεν κατάφερε να σκοράρει και τέταρτο τέρμα και πάλι με τον Μάλεν σε μια οργανωμένη επίθεση. Ο επιθετικός των Ολλανδών πλάσαρε τον Μολ μέσα από την περιοχή γράφοντας το τελικό 0-4.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Απόλλων: Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Γιάννη Γιαννιώτα. Ο Έλληνας εξτρέμ του Απόλλωνα ήταν χάρμα οφθαλμού όταν κρατούσε την μπάλα στα πόδια δημιουργώντας αρκετά ρήγματα στην άμυνα των Ολλανδών.

PSV: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Μάλεν που στις λιγοστές ευκαιρίες που βρήκε μπροστά από την εστία του Μολ κατάφερε να σκοράρει. Στα θετικά για τους Ολλανδούς το τέρμα που πέτυχε ο Μήτρογλου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Απόλλων: Δεν ήταν αρκετά καλός ο Ζελάγια. Ο Αργεντινός επιθετικός δεν κατάφερε να μπει στον ρυθμό του αγώνα και να βάλει την απαιτούμενη πίεση στους αμυντικούς της Αϊντχόφεν.

PSV: -

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ένα λάθος είχε ο Σκοτσέζος διαιτητής στον αγώνα και αυτό θα μπορούσε να κάνει την διαφορά. Ήταν καραμπινάτο το πέναλτι πάνω στον Γιαννιώτα που δεν καταλόγισε ο διαιτητής.