Buzzer beater εξάδας από Ουάρντα!

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Αιγύπτιος χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα, απέναντι στην ΑΕΚ, σφραγίζοντας μια θέση στο πρώτο γκρουπ

Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα με «buzzer beater» του Ουάρντα! Οι «κυανόλευκοι» παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα από το 51’, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν μια ηρωική νίκη. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Ντόνιο 64’, Μιλίτσεβιτς 76’ και Ουάρντα 90+7’.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας που από τα πρώτα λεπτά έβαλε πίεση στην ΑΕΚ και δεν της επέτρεψε να κάνει το παιχνίδι της.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε για τους «κυανόλευκους» στο 8ο λεπτό, με τον Ντόνιο να πιάνει ένα σουτ στη κίνηση από τα δεξιά της περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 21’ η ομάδα του Αντόνε έχασε μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ! Ο Πίττας πήρε την μπάλα από τα δεξιά, σύγκλινε μέσα στη περιοχή, έκανε το διαγώνιο πλασέ με τον Πίριτς να αποκρούει σωτήρια.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Λαρνακιώτικη ομάδα «απάντησε» με τον Γιάκολις να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, τον Ροσάλες σε πρώτο χρόνο να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μοναρχίες, ένταση και πάθος που δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήριά με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το Β’ μέρος, με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Απόλλωνα να θέλει να γίνει απειλητικός μέσω αντεπιθέσεων.

Στο 51’ της αναμέτρηση η ομάδα της Λεμεσού έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές αφού ο Χαμάς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για θέατρο. Σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή, η απόφαση του Κροάτη ρεφ να αποβάλει τον μπακ του Απόλλωνα ήταν υπερβολική.

Με την ΑΕΚ λοιπόν να έχει αριθμητικό μειονέκτημα, πίεσε τον αντίπαλο και έχασε σπουδαία φάση στο 54’! Ο Γιάκολις έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Πονς να παίρνει την κεφαλιά και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει ενστικτωδώς.

Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως, οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντόνιο στο 65’! Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πίττας κατέβασε, έκανε το σουτ με τον Πίριτς να αποκρούει και τον σκόρερ να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 1-0.

Έντεκα λεπτά μετά όμως η ομάδα της Λάρνακας βρήκε τη λύση με τον Μιλίτσεβιτς! Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον στόπερ της ΑΕΚ να είναι αμαρκάριστος στην καρδία της περιοχής του Απόλλωνα και από κοντινή απόσταση να στέλνει ευκολά την μπάλα στο πλεχτό.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Όλτρα πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλο και έχασε σπουδαία φάση στο 83’, με το διαγώνιο πλάσε του Φαράζ από τα αριστερά της περιοχής να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν από ένα βαθμό, ήρθε ο Ουάρντα για να λυτρώσει τον Απόλλωνα! Μετά από μια κακή αμυντική συμπεριφορά της ΑΕΚ, ο Αιγύπτιος έφυγε μόνος φάτσα με τον Πίριτς πλασάροντας εύστοχα τον τελευταίο για το τελικό 2-1!

Έτσι η ομάδα της Λεμεσού πήρε μια σπουδαία νίκη αγωνιζόμενη για κάτι περισσότερο από 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Απόλλων (Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Πίττας (87' Βα), Ίλιεφ (66' Αρτυματάς), Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Φιλιώτης (46' Εκπολό), Ντόνιο (66' Κολ), Ουάρντα, Χέντι (54' Σαχάρ).

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Τρισκόφσκι (90' Μάμας), Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (72' Φαράζ), Πονς (90' Σανχούρχο), Εγγλέζου (62' Ναούμ), Γιάκολις (72' Νίκολιτς).

Σκόρερ: 64' Ντόνιο, 90+7' Ουάρντα / 76' Μιλίτσεβιτς

Κίτρινες: 32' Χαμάς, 45' Ουάρντα / -

Κόκκινες: 51' Χαμάς / -

Διαιτητής: Bebek Ivan

VAR: Kolaric Patrik