«Βυθίζει» την ΑΕΖ… ο Μπαγκενγκά

Ο Απόλλωνας κέρδισε (1-0) τους Ζακακιώτες στην έδρα του και τους άφησε καθηλωμένους στην τελευταία θέση

Έκανε το καθήκον του ο Απόλλωνας που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΖ στο στάδιο «Αλφαμέγα». Το γκολ για τους «γαλάζιους» σημειώσε ο Μπαγκενγκά και «βύθισε» περισσότερο την ομάδα της ΑΕΖ.

Α Μέρος
Ο αγώνας στο «Αλφαμέγα» με τον Απόλλωνα να μπαίνει αρκετά ορεξάτα με στόχο να επιτεθεί. Μόλις στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Αρτεάν να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Μπέκερ απέκρουσε.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν και στο 13ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ του αγώνα με τον Κρμέντσικ να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Μπέκερ αλλά το τελειώμα του ήταν άστοχο.

Η ΑΕΖ που ήταν ακίνδυνη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πήγε να απειλήσει για πρώτη φορά στο 35ο λεπτό μετά απο γύρισμα του Ντιγκινί και προβολή του Σιφνέου αλλά δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν απείλησε και πάλι μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά με τον Γιαντάλ να κάνει τη κεφαλιά που παρ' ολίγο να σημειώσει αυτογκόλ αλλά ο Μπέκερ πραγματοποιήσε φοβερή απόκρουση.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 0-0.

Β 'Μέρος
Η ΑΕΖ ήταν η ομάδα που έχασε τη πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό ο Γιαντάλ έκανε τη σέντρα με τον Λέουβενμπεργκ να κάνει το λάθος διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Σιφναίο που αιφνιδιάστηκε και έκανε τακουνάκι αλλά έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός .Παρ' όλα αυτά οι «γαλάζιοι» βρήκαν δίχτυα στο 72ο λεπτό με τον Μπαγκενγκά που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά πιο πριν. Ο επιθετικός του Απόλλωνα πήρε τη μπάλα στη περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ στη κλειστή γωνία του Μπέκερ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 84ο λεπτό οΑπόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ του αλλά ο Μάρκες απο πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα αρκετά ψηλά.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΖ κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαμπό ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε ασταθές και στην επαναφορά ο Ιωσηφίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά απο επιβεβαιώση και από το VAR το γκολ δεν μέτρησε και παρέμεινε το 1-0.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα με τον Απόλλωνα να νικάει την ΑΕΖ με 1-0.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Άδωνη, Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν (46' Μάρκες), Κολ, Φιλιώτης (66' Χάμπος), Πέρετζ, Βαλμπουενά (66' Κοστάκε), Κρμέντσικ (66' Μπακένγκα).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Ποντικός, Σπόλιαριτς.

ΑΕΖ:  Μπέκερ, Παστελλής, Γιαντάλ, Ε. Αντωνίου, Σαρφό (70′ Χαραλάμπους), Σλόγκαρ, Σάντος (62′ Κλε), Σιφνέος (62′ Βάλντι), Ντιγκινί, Χρίστου, Σάμπο.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Χριστοφή, Κάστρο, Ντιομάντε, Ελευθερίου, Ρουΐζ, Ιωσηφίδης, Γιούσουφ.

Σκόρερ: 72'Ντιγκινί/-

Κίτρινες:  Φιλιώτης,Γιούρτσεβιτς/-