Δεν κατεβαίνει από εκεί…

Ο Απόλλωνας κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα με 3-0

Ο Απόλλωνας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta, κέρδισε εντός έδρας της Νέας Σαλαμίνας με 3-0. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Ντιγκινί (12’, 35’) και Μπένσοπ (62’).

Οι «κυανόλευκοι» που ήταν σαφώς καλύτεροι από τον αντίπαλο τους έφτασαν τους 19 βαθμούς και παρέμειναν μόνοι πρώτοι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους τρεις βαθμούς και στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Σοφρώνης Αυγουστή με σχηματισμό 4-3-3 παράταξε την ομάδα του με δύο μόλις αλλαγές, σε σχέση με τον αγώνα της περασμένης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό. Στη θέση του τιμωρημένου Σακέτι ήταν ο Χάμπος, ενώ ο Πίττας επέστρεψε στην ενδεκάδα. Ο Αγκίρε πήρε τη θέση του Βασιλείου, που έμεινε στον πάγκο.

Η Νέα Σαλαμίνα, που δεν είχε τον προπονητή της, Πάμπο Χριστοδούλου, ξεκίνησε το παιχνίδι με σχηματισμό 4-2-3-1, ενώ σε σχέση με τον τελευταίο της αγώνα, πραγματοποίησε συνολικά εφτά! Οι μόνοι που ξεκίνησαν στο παιχνίδι με την Δόξα και ήταν βασικοί σήμερα είναι οι Κίσσας, Σμοβς και Σιαθάς.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα μπήκαν στο παιχνίδι με σκοπό να ελέγχουν τον αγώνα και να βρουν ένα γρήγορο γκολ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με στόχο να μην δεχθούν γκολ, δίνοντας έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Παρά το ότι μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε σημειωθεί κάποια ευκαιρία, ο Απόλλωνας, που έλεγχε τον αγώνα, πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντιγκινί στο 12’. Ο Αγκίρε έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ρομπέρζ με παράλληλη κεφαλιά έδωσε στον Ντιγκινί, ο οποίος από κοντά έστειλε επίσης με κεφαλιά τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ του Γάλλου, ο Απόλλωνας συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα, όμως η επόμενη καλή στιγμή άνηκε στην Νέα Σαλαμίνα. Ο Σιαθάς έκανε σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Δημητρίου.

Στο 35’ οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους και πάλι με τον Ντιγκινί. Ο Λάρσον εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Κίσσας έδιωξε τη μπάλα πάνω στον Μπαραβίκας και αυτή στρώθηκε στον Ντιγκινί, που μπροστά από καινή εστία έκανε το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα έχασε καλή ευκαιρία για να μειώσει με τον Σιαθά να κάνει σουτ εντός περιοχής, όμως ο Δημητρίου ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 40’ ο Απόλλωνας έχασε νέα ευκαιρία με τον Πίττα να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Κίσσα. Η μπάλα αφού κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 43’ με τον Λάρσον να εκτελεί ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Κίσσας να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, ενώ ο Απόλλωνας μπήκε στο αγωνιστικό χώρο με στόχο να βρει ακόμη ένα γκολ και ουσιαστικά να “καθαρίσει” τον αγώνα.

Η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη άνηκε στους γηπεδούχους, όταν στο 48’ ο Μπένσοπ σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Κίσσας απόκρουσε με σχετική ευκολία. Επίσης δύο λεπτά αργότερα ο επιθετικός των γηπεδούχων πήρε τη κεφαλιά εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον Κίσσα να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ.

Στο 53’ ο Απόλλωνας έχασε νέα ευκαιρία με τον Αγκίρε να εκτελεί ένα φάουλ από καλή θέση και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για την Νέα Σαλαμίνα σημειώθηκε στο 58’, όταν ο Σιαθάς σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Δημητρίου έπεσε και μπλόκαρε.

Στο 62’ οι γηπεδούχοι πήραν αέρα τριών τερμάτων όταν ο Χάμπος έβγαλε τη σέντρα στην περιοχή από τα δεξιά και ο Μπένσοπ ανενόχλητος εντός περιοχής έκανε το 3-0.

Στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο μπροστά από τις δύο εστίες, αφού ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά.

Το 3-0 έμεινε μέχρι και το τέλος και ο Απόλλωνας πανηγύρισε άλλη μια νίκη στη προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Highlight: Οι πολλές αλλαγές που έκανε στο βασικό σχήμα η Νέα Σαλαμίνα

Συνθέσεις:

Απόλλωνας (Σ. Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Αγκίρε, Χάμπος, Ντένιτς (69' Μάρκοβιτς), Πίττας (62' Γκακπέ), Ντιγκινί, Μπένσοπ (69' Ματέι), Λάρσον

Στον πάγκο: Γιοβάνοβιτς, Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Σάλαϊ, Βασιλείου, Κατελάρης, Μάρκοβιτς, Ματέι, Γκακπέ

Νέα Σαλαμίνα (Χ. Χριστοδούλου): Κίσσας, Σεργίου, Ανδρέου, Κρεάν (62' Παύλου), Πική, Σιαθάς (73' Σιαθάς), Μπαραβίκας, Σβομς, Αντιόλο, Μόντες (69' Λεμέσιος), Σανκόχ

Στον πάγκο: Βεσελόφσκι, Βαρέλα, Λεμέσιος, Ντανίλο, Παύλου, Βινίσιους, Νικολάου, Χριστοφόρου, Τσίκο

Σκόρερ: 12' και 32' Ντιγκινί, 61' Μπένσοπ/ -

Κίτρινες: - /30' Σμοβς

Κόκκινες: - / -