«Δίμπαλο» επιστροφής

Ο Απόλλωνας κέρδισε εντός έδρας την Πάφο με 2-0

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλωνας, ο οποίος σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής κέρδισε εντός έδρας την Πάφο με 2-0. Τα γκολ για τους «κυανόλευκους» σημείωσαν οι Πίττας (50’) και Αλμπάνης (63’), ενώ με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Πάνιτς (43’) με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο πρώτο μέρος, με την ομάδα της Λεμεσού να κρατάει περισσότερο μπάλα και το συγκρότημα του Μίλανιτς να χάνει τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν σαφώς ανώτερος, εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας, πέραν από την επιστροφή του στα θετικά αποτελέσματα, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του μετά από δύο αγώνες, επανήλθε στο σκοράρισμα, ενώ το πιο σημαντικό είναι πως έφτασε τους 15 βαθμούς, ανεβαίνοντας εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, στους εφτά βαθμούς παρέμεινε η Πάφος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, όσον αφορά την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες, αφού παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι κράτησαν περισσότερο μπάλα και οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έχασαν τις περισσότερες ευκαιρίες… τα πάντα έδειχναν να είναι πιθανά όσον αφορά την έκβαση του σκορ.

Ξεχωρίζει επίσης ότι οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν πέντε τελικές στο στόχο, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα, οι ποδοσφαιριστές του οποίου δεν έστειλαν την μπάλα στην εστία του Αντός.

Η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε μόλις στο 2’, όταν ο Αλμπάνης έκανε μια άστοχη κεφαλιά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χάμπος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Η Πάφος αντέδρασε σύντομα στο σχετικά καλό ξεκίνημα του Απόλλωνα και στο 7’ σημειώθηκε η πρώτη τελική στο στόχο με αδύναμο σουτ του Κοβάσεβιτς.

Όσον περνούσε ο χρόνος, οι φιλοξενούμενοι γίνονταν όλο και πιο επικίνδυνοι, με τον Βαλακάρι να σουτάρει στο 26’ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να αναγκάζει τον Γιοβάνοβιτς σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 33’ οι «γαλάζιοι» της Πάφου έχασαν ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία, αφού μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ, η μπάλα έσκασε εντός περιοχής και έβαλε δύσκολα στον κίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος φώναξε εκ νέου παρών.

Πέντε λεπτά μετά τη φάση όπου πρωταγωνίστησε ο Ντράγκομιρ, ο Αλμπάνης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, αλλά η τελική του προσπάθεια ήταν άστοχη.

Στο 43’ του αγώνα έμελλε να έχουμε αλλαγή των αριθμητικών δεδομένων, αφού ο Πάνιτς κτύπησε με τον αγκώνα τον Νταμπό, με αποτέλεσμα να δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί.

Την αποβολή του Πάνιτς, ακολούθησε η έξοδος του Κοβάσεβιτς από το παιχνίδι, για να περάσει στη θέση του ο Πάντσεον, ενώ το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β' Ημίχρονο

Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας, οι ποδοσφαιριστές του οποίου ήταν αποφασισμένοι να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

Πιο αμυντική ήταν η προσέγγιση της Πάφου, που προσπάθησε να κτυπήσει με αντεπιθέσεις και από στημένες φάσεις.

Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς μόλις στο 5’ της επανάληψης, αφού μετά από γύρισμα του Νταμπό εντός περιοχής, ο Πίττας, αφού ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα, με ιδανικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ακολούθησε απόκρουση του Γιοβάνοβιτς σε σουτ του Σεμέδο εντός περιοχής, ενώ στο 56’ ο Ζράντι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρια των «γαλάζιων» της Πάφου, με έναν πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 63’ κατάφεραν να πάρουν αέρα δύο τερμάτων με το Αλμπάνη.

Η φάση άρχισε από υπέροχη ενέργεια από τον Ζράντι, που έκλεψε την μπάλα λίγα μέτρα εκτός περιοχής και με μια φοβερή κάθετη πάσα έδωσε στον Αλμπάνη, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής κατάφερε να νικήσει τον Αντός

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις πιο αξιόλογες στιγμές να είναι τα σουτ των Φουρ και Πίττα, όπου οι δύο τερματοφύλακες έδειξαν να είναι σε ετοιμότητα, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άντος απόκρουσε την μπάλα στην εκτέλεση πέναλτι του Πίττα. Το πέναλτι κερδήθηκε από τον Ψύχα μετά από παράβαση του Μπαμπαγιάν.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (70' Γιάνγκα), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Κολ, Χάμπος (84' Ψύχας), Ζράντι (84' Σπόλιαριτς), Αλμπάνης (79' Ίλιεφ), Πίττας, Νταμπό (70' Μαυρίας).

Πάφος: Αντός, Κβίντα, Σεμέδο (79' Μπαμπαγιάν), Ζάιρο, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάνιτς, Ντράγκομιρ (71' Φουρ), Μπάγιτς (79' Αίλτον), Μπάριτς, Κοβάσεβιτς (45' Πάντσεον).

Σκόρερ: 50' Πίττας, 63' Αλμπάνης / -

Κίτρινες: 32' Κατελάρης / 20' Πάνιτς.

Κόκκινες: - / 43' Πάνιτς.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης.