Φυγάδες στα ημιτελικά… φτιαγμένοι για κύπελλο (vid)

Τουμπάροντας την ΑΕΚ στο «Στάδιο Αλφαμέγα», ο Απόλλωνας κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά

Παντελής Παντελή

«Γαλάζια»... τούμπα πρόκρισης στη Λεμεσο

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 2-1 την ΑΕΚ στο στάδιο «Αλφαμέγα» και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Παρά το ότι το σύνολο του Πάμπλο Ματσίν έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό μετά από γκολ του Γκάμα, κατάφερε να απαντήσει με τον Σάντος στο 23ο λεπτό και ο Μάρκες έκανε την ολική ανατροπή στο 79'.

Έτσι συνεχίζει στους «4» της διοργάνωσης, εκεί όπου βρίσκονται επίσης Ομόνοια, Πάφος και Άρης.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να χτίσουν το παιχνίδι τους. Ο Απόλλωνας και με τον κόσμο στο πλευρό του έβαλε πίεση στην ΑΕΚ ανεβάζοντας μπροστά αρκετούς ποδοσφαιριστές.

Ωστόσο η ΑΕΚ στο 5ο λεπτό ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με ένα μακρινό συρτό σουτ του Τόνγκια το οποίο μάζεψε ο Λέουβενμπεργκ. Οι «γαλάζιοι δύο λεπτά αργότερα είχαν την πρώτη τους ευκαιρία με κεφαλιά του Μάρκες η οποία δεν βρήκε στόχο.

Το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 8ο λεπτό με τον Μπρούνο Γκάμα. Ο Φαράζ έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα στην περιοχή από δεξιά, ο Σολ μόνος στην περιοχή με ψυχραιμία κατέβασε με κεφαλιά στον Πορτογάλο που με ωραίο βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ και με καλή ψυχολογία λόγω του γκολ, έπαιξε με άνεση και κυκλοφορούσε μπάλα. Ο Απόλλωνας επιχείρησε να αντιδράσει αλλά δε μπορούσε να κρατήσει κατοχή και να γίνει επικίνδυνος.

Ακολούθως είδαμε περισσότερο παιχνίδι κέντρου, χωρίς πολλές φάσεις και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να γίνουν επικίδυνες με μακρινές μπαλιές και στημένες φάσεις.

Ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 23ο λεπτό, με τον Μπρούνο Σάντος να βρίσκει δίχτυα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, Μαλεκκίδης και Εκπολό απείλησαν στην περιοχή η μπάλα κατέληξε στον Σάντος που ήρθε και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια και με την ψυχολογία που πήρε ο Απόλλωνας κατάφερε να πλησιάσει σε δεύτερο γκολ, με Μάρκες και Κρμέντσικ όμως να μη βρίσκουν δίχτυα. Οι «γαλάζιοι» είχαν το πάνω χέρι και με τον κόσμο στο πλευρό τους έβαλαν πίεση, χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να φέρουν... τούμπα το ματς.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της προσπάθησε κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου να απειλήσει, όμως ο Απόλλωνας με πολλά τρεξίματα κατάφερε να κλείσει τους χώρους.

Έτσι σε ένα γενικότερα ισορροπημένο παιχνίδι, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στα πρώτα λεπτά.

Ο Απόλλωνας κρατούσε περισσότερο μπάλα και έβαζε πίεση στην ΑΕΚ, με τους «γαλάζιους» να επιχειρούν κάποια σουτ με Βαλμπουενά και Νταρίκουα, με τον Πίριτς να σώζει.

Οι Λαρνακείς όποτε έπαιρναν μπάλα έβλεπαν το σύνολο του Ματσίν να τους μαρκάρει με δύο παίχτες, έτσι ώστε να τους αναγκάσει σε λάθος. Κάτι που λειτουργούσε για το σύνολο του Ματσίν και τα πολλά τρεξίματα έβαζαν και τον κόσμο στο παιχνίδι.

Ωστόσο, πέρα από κάποια μακρινά σουτ που δεν απείλησαν ιδιαίτερα δεν είδαμε κάτι αξιόλογο στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου.

Ακολούθησε ένα καλό διάστημα για την ΑΕΚ, με την ομάδα της Λάρνακας να φτάνει πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ. Αρχικά στο 61ο λεπτό, μετά από προσπάθεια του Κάσας ο Νταρίκουα έσωσε στη γραμμή, ενώ ένα λεπτό αργότερα μετά από κόρνερ του Λέδες, ο Κάσας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κτύπησε και στο δοκάρι, με τον Μιλίτσεβιτς να μη μπορεί να τη στείλει προς την εστία και να απομακρύνουν οι του Απόλλωνα.

Ακολούθησε μια καλή φάση για τον Απόλλωνα στο 68ο λεπτό, ο Βαλμπουενά έκανε την κάθετη για τον Μπακενγκά ο οποίος τελείωσε, με τον Πίριτς να σώζει. Στο δεύτερο μέρος είχαμε ρκετά πιο καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να απειλούν αμφότερες και να ψάχνουν το γκολ-πρόκρισης.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να μπει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 79ο λεπτό, με τον Μάρκες μετά από ωραία συνεργασία των «γαλάζιων». Καλή κίνηση και συνδυασμός του Σαγκάλ με τον Μπακένγκα, ο δεύτερος έκανε τη σέντρα στην περιοχή με τον Μάρκες να κάνει την κεφαλιά από κοντά και να νικά τον Πίριτς για το 2-1.

Ακολούθως η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Απόλλωνας έκλεισε καλά τους χώρους και μάλιστα απείλησε και για τρίτο γκολ με τους Χάμπο και Σαγκάλ.

Λίγο πριν το φινάλε (90+3) η ΑΕΚ έχασε μια πολύ εμγάλη φάση για την ισοφάριση. Ο Σάντος έκανε την ατομική προσπάθεια από αριστερά πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, έστειλε όμως τη μπάλα έξω.

Η ομάδα της Λεμεσού κράτησε μπάλα μέχρι το τελικό σφύριγμα και έτσι πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σιέλβικ, Κρμέντσικ (61' Μπακενγκά), Σάντος (61' Σαγκάλ), Μαλεκκίδης, Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Μάρκες, Κολ (87' Σπόλιαριτς).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρσεβιτς, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Φαράζ, Τόνγκια (81' Τρισκόφσκι), Κάσας (81' Σάντος), Μιλίτσεβιτς, Γκάμα (64' Πονς), Σολ (64' Λόπες), Ρομπέρζ (46' Τόμοβιτς), Ντίμερς.

Στον πάγκο:  Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρθία, Πονς, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Ναούμ, Μάμας.

Σκόρερ: 23' Σάντος, 79' Μάρκες/8' Γκάμα

Κίτρινες: 44' Κολ/41' Κάσας