Φυγάς με φόρα, έκλεισε το σπίτι της ΑΕΚ!

Έσπασε το αήττητο της Αρένας ο Απόλλωνας, φτάνοντας σε τέταρτη διαδοχική νίκη

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Απόλλωνας με τον Μπογκντάν Αντόνε στον πάγκο του, καθώς η ομάδα της Λεμεσού έκανε το τέσσερα στα τέσσερα κερδίζοντας εκτός έδρας την ΑΕΚ με 1-0, στην πρεμιέρα των πλέι-οφ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Ίλιεφ (37’), με την ΑΕΚ να ολοκληρώνει το ματς με εννέα παίκτες και τον Απόλλωνα με δέκα.

Αρχικά αποβλήθηκε ο Λέδες με απευθείας κόκκινη κάρτα μόλις στο 8', ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο διαιτητής έδειξε κόκκινη στους Τόμοβιτς και Χέντι. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον Σέρβο στόπερ, ο οποίος αντέδρασε με έντονο τρόπο.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Λάρνακας έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις βαθμολογικές απώλειες του ΑΠΟΕΛ, μένοντας έτσι στο μείον τρία από την πρώτη θέση. Ταυτόχρονα, οι «κυανόλευκοι» μείωσαν τη διαφορά τους από την τέταρτη Πάφο στους τρεις βαθμούς και απ’ τον τρίτο Άρη στους εφτά βαθμούς.

Με επιθετική διάθεση άρχισε το ματς η ΑΕΚ, με τους ποδοσφαιριστές του Λουίς Όλτρα να κρατάνε περισσότερο μπάλα και να προσπαθούν να απειλήσουν με οργανωμένες επιθέσεις. Μάλιστα, οι «κιτρινοπράσινοι» απείλησαν μόλις στο 4’ με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Γιοβάνοβιτς όμως να μπλοκάρει.

Στο 8’ έμελλε να έχουμε ανατροπή δεδομένων, καθώς ο Λέδες αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Μετά από παρέμβαση του VAR ο Ιωάννης Χριστοδούλου, που αρχικά δεν έδωσε καν φάουλ… έδειξε στον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων την άγουσα για τα αποδυτήρια, λόγω του ότι πάτησε από πίσω τον Χάμπο, μόλις έξω από τη μεγάλη περιοχή του Πίριτς.

Μετά απ’ αυτή την εξέλιξη, ο Απόλλωνας επιχείρησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή, κρατώντας περισσότερο μπάλα και βάζοντας περισσότερους ποδοσφαιριστές στην αντίπαλη περιοχή. Στον αντίποδα, οι «κιτρινοπράσινοι» έδωσαν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία, προσπαθώντας να απειλήσουν κυρίως από αντεπιθέσεις και στημένες φάσεις.

Από μια τέτοια εξάλλου θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ, καθώς στο 32’ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ροσάλες, ο Πονς έκανε μια δυνατή κεφαλιά «αναγκάζοντας» τον Γιοβάνοβιτς σε δύσκολη επέμβαση. Ο Σέρβος απόκρουσε και στην κεφαλιά «ριμπάουντ» του Άλτμαν, ο οποίος όμως δεν έβαλε αρκετή δύναμη στην μπάλα.

Από πλευράς «κυανολεύκων» μέχρι το 37’ οι πιο αξιόλογες φάσεις που καταγράφηκαν ήταν δύο δυνατά σουτ του Χάμπου εκτός περιοχής, με τον Πίριτς να φωνάζει και στις δύο περιπτώσεις παρών. Τρία λεπτά ωστόσο πριν τη συμπλήρωση σαράντα λεπτών, ο Ίλιεφ με κεφαλιά εντός περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Βούλγαρος ουσιαστικά είπε «ευχαριστώ» στην μπαλιά ακριβείας του Χάμπου, εκτός περιοχής.

Το 1-0 υπέρ του Απόλλωνα ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι της ΑΕΚ είχαν εντολή να πιέσουν ψηλά, ευελπιστώντας ότι θα κατάφερναν να εκμεταλλευτούν πιθανά λάθη των αντίπαλων ποδοσφαιριστών.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 55, όταν ο Ουάρντα έκανε ένα άστοχο πλασέ εκτός περιοχής, με τον Πίττα ένα λεπτό μετά να «αγγίζει» το 2-0. Μετά από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, ο Κύπριος φορ «έτρεξε» στην πλάτη της άμυνας και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός ήταν χαμηλός, ωστόσο σταδιακά η ΑΕΚ κέρδιζε μέτρα, ασκώντας όλο και περισσότερη πίεση για την ισοφάριση και αφήνοντας παράλληλα κενά στην άμυνα.

Η σπουδαιότερη φάση των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 68’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροσάλες, ο Σανχούρχο έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, με τον Γιοβάνοβιτς να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει. Από πλευράς φιλοξενούμενων δεν σημειώθηκε κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία, αλλά αυτό θα μπορούσε να γίνει αν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική τους πάσα, όταν έβγαιναν μπροστά με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Σημειώνεται ακόμη πως το τελευταίο δεκάλεπτο αυξήθηκε σημαντικά η ένταση μεταξύ των παικτών, με τις δύο κόκκινες στο φινάλε να αποτελούν την πιο χαρακτηριστική απόδειξη. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Χέντι έκανε δυνατό φάουλ πάνω στον Τόμοβιτς, ο οποίος αντέδρασε με αρκετά έντονο τρόπο… με αποτέλεσμα και οι δυο τους να αποβληθούν.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (79' Γκρόμοβ), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Λέδες, Πονς, Φαράζ (85' Ναούμ), Γιάκολις (60' Νίκολιτς), Άλτμαν (60' Σανχούρχο), Τρισκόφσκι (60' Λόπες).

Απόλλων (Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πειμπέρνς, Φιλιώτης, Χαμάς, Χάμπος (87' Σαχάρ), Κολ (93' Χέντι), Ίλιεφ (72' Ντιγκινί), Ουάρντα (87' Χουσαίν), Βα (72' Σπόλιαριτς), Πίττας.

Σκόρερ: - / 37' Ίλιεφ.

Κίτρινες: 69' Λόπες, 75' Τόμοβιτς / 16' Πίττας, 24' Γιοβάνοβιτς, 29' Βα, 71' Χάμπος, 76' Αντόνε (προπονητής).

Αποβολές: 8' Λέδες, 96' Τόμοβιτς / 96' Χέντι.

Διαιτητής: Ιωάννης Χριστοδούλου.

VAR: Lorenzo Maggioni.