Φυγάς... το αφεντικό της πόλης!

Μετά την ΑΕΛ πήρε σβάρνα και τον Άρη, σπάζοντας το αήττητο της ομάδας του Σπιλέφσκι

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 1-0 τον Άρη ως τυπικά γηπεδούχος στο στάδιο «Αλφαμέγα», για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε έναν αγώνα με καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, οι γαλάζιοι κατάφεραν να πάρουν την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο.

Σκόρερ για τον Απόλλωνα ο Κοστάκε που στο 10ο λεπτό μετά από εξαιρετική αντεπίθεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Έτσι η ομάδα της Λεμεσού πήρε άλλο ένα σημαντικό τρίποντο, ενώ το συνδύασε και με θετική εμφάνιση απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές στους οποίους έσπασε και το (εγχώριο) αήττητο στο νέο γήπεδο της Λεμεσού.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση και όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, με το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά. Δεν άργησε να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση, με τον Απόλλωνα να κτυπά στην αντεπίθεση και να γράφει το 0-1 με τον Κοστάκε. Μέσα από ωραία αντεπίθεση των γαλάζιων ηρθε το γκολ, ο Μπεσάρτ έφυγε από αριστερά και έδωσε στον Μάρκες, αυτός μοίρασε στον Ρουμάνο που με ένα πολύ δυνατό σουτ νίκησε τον Βανά.

Ακολούθως ο Απόλλωνας με το σκορ πλέον υπέρ του έμεινε πιο πίσω, έδωσε κατοχή στον Άρη και απειλούσε κυρίως με αντεπιθέσεις. Το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς με ευκολία κρατά το υπέρ του προβάδισμα, δεν απείλησε ιδιαίτερα ο Άρης.

Στο 25ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του Άρη. Ο Κακόριν μετά από σέντρα του Μπαμπίκα κατέβασε στη περιοχή, έκανε το τελείωμα και ο Λέουβενμπεργκ έσωσε, ενώ λίγα λεπτά αργότερα σε παρόμοια φάση ο Στεπίνσκι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με την Ελαφρά Ταξιαρχία να ψάχνει την ισοφάριση, ο Απόλλωνας όμως ήταν αυτός πους πλησίασε περισσότερο σε άλλο ένα γκολ. Πολύ μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα με τον Πέρετζ να βρίσκει το δοκάρι. Ο Κοστάκε συνεργάστηκε με Μάρκες και Νταρίκουα, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα, με τον Πέρετζ να συνδέεται με τη μπάλα η οποία χτύπησε στην οριζόντια δοκό του Βανά.

Ο Άρης κατάφερε να βρει διχτυα με τον Μπαμπίκα στο 44’, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR, αφού η μπάλα βγήκε εκτός. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Απόλλωνα να έχει το προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Άρης κρατούσε περισσότερο μπάλα, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να ψάχνει τους διαδρόμους για να έρθει η ισοφάριση. Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι έφτιαξε προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Λέουβενμπεργκ, όμως δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Ακολούθως με τις αλλαγές των δύο ομάδων ο ρυθμός του αγώνα βελτιώθηκε και πάλι, με τον Απόλλωνα να γίνεται πιο απειλητικός κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Οι γαλάζιοι απείλησαν με Μαρκές και Κοστάκε, αλλά βρήκαν απέναντι τους τον Βανά που στέρησε στον Απόλλωνα το δεύτερο γκολ.

Στην συνέχεια το σύνολο του Μιλόγεβιτς έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερνε να αμυνθεί αποτελεσματικά όποτε χρειάστηκε. Παράλληλα στην επίθεση με ωραίες συνεργασίες γινόταν επικίνδυνος, αλλά δεν κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη πιο νωρίς.

Ο  Άρης έμεινε και με παίκτη λιγότερο στο 80’ αφού ο Σαβό αντίκρησε την κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Πεϊμπέρνς.

Έτσι οι γαλάζιοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο που τους στέλνει έστω και προσωρινά στην κορυφή.

To 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Άρης: Βανά, Μουσούντα, Μποακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κακόριν, Στεπίνσκι, Στρούσκι, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Σανέ, Μαγιαμπέλα, Ζακάρια, Σζόκε, Μόντνορ, Σουμάνσκι.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Κοστάκε, Μάρκες, Κολ.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Άδωνη, Τέκιε, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Βαλμπουενά, Φιλιώτης, Βάργκα.

Σκόρερ: -/10' Κοστάκε

Κίτρινες: 27' Μπαμπίκα, 70' Γκομίς/35' Νταρίκουα, 50' Μπεσάρτ

Αποβολές: 80' Σαβό/-

Διαιτητής: Sacchi Juan Luca