Κόλαση... παράδεισος... ο Γκεριέ ξέρει

Έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του... ο αριστερός οπισθοφύλακας του Απόλλωνα

Στο ντέρμπι του Τσιρείου, Απόλλωνας και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Οκριασβίλι (59’), όμως ο Γκεριέ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του με κεφαλιά, στη... τελευταία φάση του αγώνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλωνας έφτασε τους 66 βαθμούς και «έπιασε» (έστω και προσωρινά) την Ομόνοια στη κορυφή της Ομόνοιας, Τους 54 βαθμούς έφτασε η Ανόρθωση που συνεχίζει να βρίσκεται στη τέταρτη θέση.

Α΄ Ημίχρονο

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις καλές τους στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Παράλληλα, οι Γιαννιώτας και Οκριασβίλι σκόραραν από ένα γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, αλλά αυτά ακυρώθηκαν για οφσάιντ και φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης αντίστοιχα.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 12’, όταν ο Γκεριέ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει με κεφαλιά του Ρισβάνη, την οποία όμως μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

Από ένα σημείο και έπειτα, ο Απόλλωνας κράτησε περισσότερο μπάλα και ήταν πιο επικίνδυνος από την ομάδα της Αμμοχώστου.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ των Πίττα, Ντέτιτς και Μπίσεσβαρ, όμως η μπάλα κατέληξε είτε στην αγκαλιά του Λόρια, είτε έξω.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν η κεφαλιά του Γιούστε στο 41’, όμως ο Βργκοτς κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τις ομάδες να απειλούν τις αντίπαλες εστίες με άστοχα σουτ.

Οι πιο αξιόλογες προσπάθειες ήταν αυτές των Μπίσεσβαρ και Κβιλιτάια στο 47’ και στο 53’ αντίστοιχα.

Όλα αυτά μέχρι να έρθει στο 59’ ο Οκριασβίλι για να ανοίξει το σκορ. Ο Γεωργιανός που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι σήμερα, σύγκλινε από τα αριστερά και σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιοβάνοβιτς.

Μετά το γκολ του Οκριασβίλι ο Απόλλωνας κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε για την ισοφάριση.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα καταγράφηκαν αρκετά σουτ μπροστά από την εστία του Λόρια, ο οποίος όσες φορές χρειάστηκε φώναξε παρών, με εξαίρεση τη τελευταία φάση του αγώνα, όταν ο Γκεριέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της Ανόρθωσης με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ντένιτς, Πίττας, Νταμπό, Ρομπέρζ, Γιαννιώτας (60' Ντιγκινί). Μπίσεσβαρ (67' Μπένσοπ), Χάμπος (67' Ματέι), Γιούστε, Γκεριέρ.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Βργκότς, Ρισβάνης, Κορέα, Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι (76' Χριστοφή), Μίχα (76' Πηλέας), Καλτσάς, Κβιλιτάια (64' Μαργκάσα).

Σκόρερ: 94' Γκεριέ / 59' Οκριασβίλι.

Κίτρινες: 11' Ρομπέρζ, 22' Γιούστε, 80' Ματέι / 32' Οκριασβίλι, 47' Νταουσβίλι (3η), 59' Ρισβάνης (3η).

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου.