Ο Μιλοσάβλεβιτς ύψωσε τείχος στον Απόλλωνα!

Παρά την αξιόλογη προσπάθεια των «κυανολεύκων», ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ «χάρισε» το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στους φιλοξενούμενους

Στο μηδέν έμειναν Απόλλωνας και ΑΕΖ (0-0), στο στάδιο «Αλφαμέγα». Με απανωτές ευκαιρίες για τον Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο και μόλις 8 τελικές σε 28 λεπτά!

Πάρα ταύτα οι «γαλάζιοι» βρήκαν έναν Μιροσάβλεβιτς παρόν όποτε και αν χρειάστηκε. Έστω και αν αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές ο Απόλλωνας από το 53ο λεπτό λόγω της κόκκινης κάρτας που είδε ο Λέουβενμπεργκ, οι ποδοσφαιριστές του Λιάσου δεν εκμεταλλευτήκαν το γεγονός αυτό αλλα κατάφεραν να αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Απόλλωνας παραμένει στην 7η θέση και τους 33 βαθμούς ενώ η ΑΕΖ στους 14 βαθμούς και στην 13η θέση. Δυο πάνω από την Δόξα.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Πίεση από την αρχή έβαλε η ΑΕΖ όπου αυτή δημιούργησε την πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού στο 2ο λεπτό με τον Ματόνγκο μετα από πάσα από πίσω από την άμυνα του Απόλλωνα, βγήκε απέναντι στον Λέουβενμπεργκ με τον τελευταίο να αποκρούει.

Αντέδρασε ο Απόλλωνας μέσα σε ένα τετράλεπτο με δύο φάσεις. Αρτεάν και Μαλεκκίδης μετα από εκτελέσεις κόρνερ. Στο 4ο και 8ο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Κολ στο 12ο λεπτό μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Βαλμπουενά. Απέκρουσε ο Μιλοσάβλεβιτς από πολύ κοντά.

Εξαιρετική κίνηση του Βαλμπουενά στο 18ο λεπτό. Πέρασε τον Σαρφό πολύ όμορφα, όμως το συρτό σουτ του βρήκε έτοιμο τον Μιλοσάβλεβιτς που έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στην συνέχεια της εκτέλεσης του κόρνερ, ο Κυριάκου με ένα πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΖ.

Κατακράτος υπεροχή για τον Απόλλωνα. Μετα από κάθε κόρνερ δημιουργά κινδύνους. Μετα την εκτέλεση κόρνερ στο 25ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στον Μάρκες αλλά το σουτ του πήγε κατευθείαν στον Μιροσάβλεβιτς.

Ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Μάρκες στο 31ο λεπτό μετά από κεφαλιά και απόκρουση του Μιροσάβλεβιτς η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στην συνέχεια μετα από γύρισμα της μπάλας απομακρύνθηκε τελευταία στιγμή στην γραμμή.

Πολλές ευκαιρίες για τον Απόλλωνα στο πρώτο 30λεπτό, χωρίς όμως τέρμα και τέσσερις μεγάλες αποκρούσεις του τερματοφύλακα της ΑΕΖ, στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Όπως ξεκίνησε το πρώτο μέρος η ΑΕΖ, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Με την πρώτη καλή στιγμή να ανήκει σε αυτήν.

Στο 48ο λεπτό ένα σουτ του Ρέινολντς κόντραρε και αιφνιδίασε τον Λέουβενμπεργκ που έστειλε σε κόρνερ.

Αλλαγή στις ισορροπίες του παιχνιδιού είδαμε στο 53ο λεπτό με τον Λέουβενμπεργκ να δέχεται την κόκκινη κάρτα. Μετά από αντεπίθεση της ΑΕΖ από λάθος του Φιλιώτη. ο Χατζηβασίλης βγήκε μόνος του απέναντι στο τερματοφύλακα του Απόλλωνα με τον τελευταίο να τον ανατρέπει πολύ έξω από την περιοχή και τον διαιτητή να τον στέλνει στα αποδυτήρια.

Αυτό δεν πτόησε τους γαλάζιους όπου πέντε λεπτά αργότερα, στο 58ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από τα δεξιά, η κεφαλιά του Μπακένγκα η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Έπεσε ο ρυθμός στην συνέχεια με την ΑΕΖ να θέλει να διαχειριστεί το παιχνίδι και τον Απόλλωνα να ψάχνει και αυτός το τέρμα.

Έπρεπε να περάσουν δεκαπέντε λεπτά για να δούμε κάτι αξιόλογο. Η επόμενη διπλή φάση για τον Απόλλωνα ξανά από κόρνερ στο 73ο λεπτό. Πρώτα με κεφαλιά του Σέλβικ που κόντραρε σε σώματα και στην συνέχεια ο Μάρκες με σουτ, η μπάλα πήγε έξω.

Ακόμη μια επέμβαση του Μιροσάβλεβιτς που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Μακρινό σουτ του Σαγκάλ στο 89ο λεπτό με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του τερματοφύλακα της ΑΕΖ και να καταλήγει σε κόρνερ.

Ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάμπου και ακόμη μια απόκρουση του τερματοφύλακα της ΑΕΖ που είναι αναμφίβολα ο MVP της αναμέτρησης έκλεισε την αναμέτρηση με την ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν να είναι καλύτερη να βρίσκει ξεκάθαρες ευκαιρίες αλλα δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μιροσάβλεβιτς.