Παλληκαρίσια πρόκριση για τον Απόλλωνα

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι οι «κυανόλευκοι» πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση με 3-1 έναντι της Σάμροκ Ρόβερς

Παλικαρίσια νίκη πρόκριση για τον Απόλλωνα που χρειάστηκε 120 ολόκληρα λεπτά για να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση της σκληροτράχηλης Σάμροκ Ρόβερς.

Ο Απόλλωνας έκανε ένα καλό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια και να προηγείται με το τέρμα του Ζελάγια. Στην επανάληψη η Σάμροκ ήταν η ομάδα που ανέβασε στροφές με τον Απόλλωνα όμως να καταφέρνει να σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον Σάλλαϊ στον 64ο λεπτό. Ο Παπουλής με μια παιδαριώδη ενέργεια άφησε εκτεθειμένο τον Απόλλωνα αφού η Σάμροκ κατάφερε να σκοράρει δυο λεπτά μετά την κόκκινη του αρχηγού των «κυανολεύκων». Το σκορ έμεινε στο 2-1 με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Η κούραση δεν άφηνε τους ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων με τον Γκρέις να κάνει μια απερίσκεπτη ενέργεια στο χώρο του κέντρου και να αφήνει και αυτός την ομάδα του με παίχτη λιγότερο. Ο Απόλλωνας με ήρωα τον Σαρδινέρο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Απόλλωνας μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να σκοράρει και να πάρει τα ηνία του αγώνα. Έτσι και έγινε με τους ποδοσφαιριστές του Σοφρώνη Αυγουστή να μπαίνουν στο γήπεδο και να ελέγχουν τον αγώνα από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή μέχρι και το τελευταίο. Οι «κυανόλευκοι» κράτησαν μακριά την Σάμροκ. Γενικά ο Απόλλωνας κατάφερε να κρατήσει την μπάλα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και να επιβάλει τον ρυθμό αλλά και το παιχνίδι του. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν αυτή που ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Πέδρο έκανε την σέντρα ακριβείας από τα δεξιά με τον Ζελάγια να ζυγίζει την μπάλα και να κάνει το 1-0 με δυνατό κεφάλι. Στο 31ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε εκ νέου κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα. Ο Γκαπκέ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μανούς να απομακρύνει με υπερένταση την μπάλα. Ο Παπουλής στην συνέχεια της φάσης πήρε το ριμπάουντ και έκανε το σουτ χωρίς όμως να απειλήσει. Ο Απόλλωνας που επέμενε για ένα δεύτερο τέρμα βρήκε για δεύτερη φορά σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της Σάμροκ. Ο Γιαννιώτας έπιασε ένα εξαιρετικά δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Μανούν να κατεβάσει πραγματικά τα ρολά και να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Ο Απόλλωνας σε καμία περίπτωση δεν έχασε τα ηνία του αγώνα βρήκε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Μάρκοβιτς στο 41ο λεπτό εκτέλεσε απευθείας την μπάλα στο φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, πιάνοντας ένα δυνατό ευθύβολο σουτ με τον Μανούς και πάλι να στερεί από την ομάδα του Αυγουστή ένα δεύτερο τέρμα. Κάλλιστα οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει τουλάχιστον ακόμη ένα τέρμα για να έκαναν ακόμη πιο εύκολο το δεύτερο 45λεπτο. Στα αρνητικά του πρώτου ημιχρόνου η κίτρινη του Ζελάγια όπου θα χάσει τον επόμενο αγώνα του Απόλλωνα απέναντι στην Αούστρια Βιέννης.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Η Σάμροκ ανέβασε στροφές και έβαλε αρκετή πίεση στον Απόλλωνα. Μοιρασμένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές. Στο 54ο λεπτό ο Απόλλωνας βγήκε στην αντεπίθεση με τον Γκαπκέ να κουβαλά την μπάλα μέχρι και την περιοχή της Σάμροκ και να κάνει το σουτ, ωστόσο ο Μανούς ήταν έτοιμος. Ο Απόλλωνας κατάφερε να σκοράρει δεύτερο τέρμα με τον Μάρκοβιτς στο 64ο λεπτό. Ο Αγκίρε έκανε το δυνατό σουτ με τον Μανούς να αποκρούει την μπάλα, ο Μάρκοβιτς πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό αριστερό πλασέ να κάνει μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 2-0. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό έγινε η φάση που άλλαξε άρδην τον αγώνα. Ο Παπουλής σε μια αψυχολόγητη ενέργεια έπιασε τον αντίπαλό του από τον λαιμό με αποτέλεσμα να δεχτεί την κόκκινη κάρτα και να αφήσει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Την ίδια φάση ο Γκρίν με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μολ, βάζοντας την Σαμροκ μέσα στο παιχνίδι. Ο Πίττας θα μπορούσε να γίνει ήρωας για τον Απόλλωνα αν έκανε καλύτερο λεπτό στην φάση του 92ου λεπτού. Ο Ζελάγια έκλεψε την μπάλα δίνοντας στον Κύπριο επιθετικό όπου άργησε να πάρει την απόφαση να πλασάρει και έχασε την μπάλα.

Η Σάμροκ έβαλε αρκετή πίεση το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Απόλλωνα να κρατά με νύχια και με δόντια το σκορ για να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στην παράταση.